Молитвы ко Пресвятой Богородице


Молитвы ко Пресвятой Богородице


Эти, довольно редкие и красивые, молитвы взяты из книги "Псалтирь - помощник и покровитель". Они расположены после каждой кафизмы, всего их двадцать, по количеству кафизм. Святитель Николай Сербский упоминает о таком обычае, когда во время чтения Псалтири после одной или нескольких кафизм прочитывались молитвы, содержащии особые прошения о ближних, находящихся в трудных обстоятельствах. Я купила эту книгу только из-за этих молитв, т.к. Псалтирь у меня уже есть. Читаю их и после каждой кафизмы и просто как отдельные молитвы. Захотелось поделиться, может кому-то пригодится, особенно сейчас, во время Успенского поста, когда надо особенно прибегать к помощи и предстательсту Пресвятой Богородицы.
Молитва первая.

О Пресвятая Дево, Мати Господа Вышняго, Всемилостивая Заступнице и Покровительнице всех к Тебе с верой прибегающих! Призри с высоты небесныя славы Своея на рабов Божиих (имена) и на нас, припадающих ко подножию Твоему, услыши смиренную молитву нас, грешных и недостойных рабов Твоих, и принеси ю пред возлюбленнаго Сына Твоего: (просьба). О, Преблагословенная Богородице! Ты, именуемая Скоропослушнице и всех скорбящих Радосте, услыши и нас, скорбных; Ты, именуемая Утоление печали, утоли и наши душевные болезни и печали; Ты Купино Неопалимая, сохрани мир и всех нас от вредоносных огненных стрел вражиих; Ты, Взыскание погибших, не попусти нас погибнути в бездне грехов наших; Ты, Целительнице страждущих, исцели и нас, уязвленных от немощей душевных и телесных; Ты, Нечаянная Радосте, радостию спасения Твоего отъемли от нас страх грядущаго мучения; Ты, Споручнице грешных, буди и нам, грешным, Благосердою Споручницею покаяния и спасения нашего. На Тебе по Бозе все наше упование возлагаем, буди нам выну Неусыпная Ходатаица и Всесильная Предстательница пред Сыном Твоим, Господом нашим Иисусом Христом; укрепи в нас веру в Него, утверди в любви Его, научи нас любити и славити и Тебя, Пресвятую Матерь Божию, Преблагословенную Марию; Вседержавному Покрову Твоему, Богородице, вручаем себе на вся веки. Аминь.

Молитва вторая


О Царице Богородице, Христа Бога нашего Мати! Услыши ны: (просьба), и избави раб Божиих (имена) от всякия скорби и печали, огради от всякия напасти и злых клевет и от неправеднаго и лютаго навета вражия. Можеши бо, о Благодатная Мати Божия, не точию от всякаго зла сохранити люди Твоя, но и всяким благодеянием снабдити их и спасти: разве Тебе иныя Ходатаицы о нас, грешных, не имамы к Сыну Твоему, Егоже умоли, Владычице, да спасеннии Тобою славим Сына Твоего и Бога нашего, купно со Отцем и Святым Духом, ныне и в безконечные веки. Аминь.

Молитва третия.

О Всемилостивая Госпоже, Дево Богородице! Вонми смиренному молению нашему: (просьба), и вознеси к Сыну Твоему и Богу нашему Матернее Твое моление о рабах Божиих (имена), да не отвержет их грешных от лица Своего, но, яко Милостив, да простит им согрешения их вольная и невольная, да сохранит от соблазнов мира, от козней диавольских и от нападения невидимых враг, да сотворит их дни благи и безмятежны, яко благ Господь ко всея твари, со Отцем и Святым Духом, славимый во веки. Аминь.

Молитва четвертая.

О Милостивая и Премилостивая Госпоже Царице Богородице! Ты, яже восхощеши, вся испросити от Сына Твоего Христа Бога нашего можеши: не отрини раб Божиих (имена) от Твоего заступления: (просьба), и подаждь освобождение от бед и скорбей и избави их, Всенепорочная, от видимых и невидимых враг и от злых человек, клевещущих на них, и моли Сына Твоего и Бога нашего, яко да в день Суда одесную поставит ны, ради Твоего предстательства. Тому слава и держава, со Безначальным Его Отцем и Святым Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва пятая.


О Пресвятая Владычице Богородице! Призри с благосердием на моления наша: (просьба), и не отврати лица Твоего от раб Божиих (имена) за множество прегрешений их, но простри им руце матернего милосердия Твоего и сотвори с ними знамение во благо. Яви богатую помощь Твою и благопоспеши во всяком деле блазе; от всякаго же начинания греховнаго и помышления лукаваго отврати их, да всегда славят Пречестное имя Твое. Аминь.

Молитва шестая.

О Пресятая Госпоже Владычице Богородице! Со страхом, верою и любовию пред честною и чудотворною иконою Твоею припадающе, молим Тя (просьба), и не отврати лица Твоего от прибегающих к Тебе. Умоли, Милосердая Мати, Сына Твоего и Бога нашего, Господа Иисуса Христа, да сохранит мирну страну нашу, Церковь же Свою Святую непоколебиму да соблюдет, и от неверия и ересей и раскола да избавит. Не имамы бо иныя помощи, не имамы иныя надежды, разве Тебе, Пречистая Дево; Ты еси всесильная христиан Помощница и Заступница. Избави же всех с верою Тебе молящихся от падений греховных, от навета злых человек, от всяких искушений, скорбей, болезней, бед и от внезапной смерти. Даруй рабам Твоим (имена) дух сокрушения, смирение сердца, чистоту помышлений, исправление греховныя жизни и оставление прегрешений, да вси, благодарне воспевающе величия Твоя и милости Твоя являемыя зде на земли, сподобимся и Небеснаго Царствия, и тамо со всеми святыми прославим Пречестное и Великолепое Имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

Молитва седьмая.

Пресвятая Госпоже, Владычице Богородице! Услыши ны: (просьба), и помилуй грешныя и недостойныя рабы Твоя (имена), умоли Милосердая Владычице, Сына Твоего и Господа нашего Иисуса Христа, да отвратит от них праведный гнев Свой, да простит грехи и беззакония их, яко да сподобятся благостию Его скончати житие в покаянии и получити милость Его со всеми избранными Его: яко благословена и препрославлена еси во веки. Аминь.

Молитва восьмая.

Богорадованная Владычице, Всемилостивая о всем мире Ходатаице! Прилежно раби Твои ко Твоему предстательству прибегаем: (просьба), и молитву теплую к Сыну Твоему и Богу нашему сотвори о рабех Божиих (имена), да от всяких болезней и печалей их Тебе ради избавит, и от грехов всяких свободив, Царствия Своего Небеснаго наследники их покажет; велие бо и неизреченное, яко Мати, к Нему дерзновение имаши и вся от него испросити можеши, Едина во веки Преблагословенная. Аминь.

Молитва девятая.

О Пресвятая Госпоже, Владычице Богородице! Смиренно припадающе молим Тя: (просьба), и не затвори рабам Твоим, грешным (имена), щедрот Твоих, избави их от падения греховнаго, от навета злых человек, от скорбей и бед, от внезапныя смерти и вечных мук и даруй им дух сокрушения, смирение сердца, чистоту ума и оставление прегрешений, да вси, благодарно Тя воспевающи, сподобимся Небеснаго Царствия и тамо со всеми святыми да славим Пречестное и Великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

Молитва десятая.


Заступница усердная, Мати Господа Вышняго! Призри ныне с высоты святыя Твоея на раб Божиих (имена) и покажи на них чудныя милости Твоя: (просьба), и избави их от всякия скорби, настави на путь всякия добродетели и благостыни, спаси от искушений, бед и болезней. Не имамы бо ни иныя помощи, ни иного предстательства, ни утешения, токмо Тебе, о Мати всех скорбящих и напаствуемых. Ты по Бозе наша надеждо и заступнице, и на Тя уповающе, сами себе и друг друга, и всю жизнь нашу Тебе предаем во веки веков.Аминь.

Молитва одиннадцатая.

О Премилосердая Госпоже, Царице Богородице! Приими смиренное моление наше: (просьба), и не отрини раб Божиих (имена) и не возгнушайся их, недостойных. Но яко Милосердая Мати, не престани моляще, Его же родила еси, да дарует им прощение многих согрешений, да спасет их имиже весть судьбами. Помилуй их, Владычице, помилуй их, несть бо им спасение от дел. Даруй рабам Божиим умиление, покаяние и сокрушение сердечное. Сподоби их по вся дни жизни творити волю Сына Твоего и Бога нашего и во всем благоугождати Ему Единому. В смерти же час, Пресвятая Дево, избави раб Божиих (имена) от власти бесовския и осуждения, и ответа, и страшнаго испытания, и мытарств горьких, и огня вечнаго, да сподобльшеся Царствия Божия, величают Тя и славят воплощшагося от Тебе Христа Бога нашего, Емуже слава со Отцем и Святым Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва двенадцатая


О пресвятая госпоже, владычице богородице! Приими недостойную молитву нашу: (просьба), и сохрани раб божиих (имена) от навета злых человек и от внезапныя смерти и даруй нам прежде конца покаяние, и умягчи злая серд­ца их. Укрепи в них правую веру, вложи в сердца их дух страха божия, дух благочестия, дух сми­рения, терпения и любве и в добрых делах преус­пеяние: избави же раб божиих (имена) от иску­шений, развращения и погибели вечныя. И сподоби их одесную стати сына твоего, христа бога нашего, во втором его пришествии и наследники быти царствия небеснаго и жизни вечныя со все­ми святыми в безконечныя веки веков.


Молитва тринадцатая


к кому возопием, владычице; к кому при­бегаем в горести нашей, аще не к тебе, цариценебесная; кто плач наш и воздыхание приимет, аще не ты, пренепорочная, надеждо христиан и прибежище нам, грешным. Кто паче тебе в милости: приклони ухо твое к нам, владычице, мати бога нашего, и не презри требующих твоея помощи: (просьба), и услыши стенание наше, подкрепи раб твоих грешных (имена), вразуми и научи, царице небесная, и не отступи от них, владычице, за роптание, но буди им мати и заступница и вручи их милостивому покрову сына твоего: устрой их, како угодно будет свя­тей твоей воле, и приведи их, грешных, к тихой и безмятежной жизни, да плачутся о гресех своих, да возрадуются же с тобою всегда, ныне и присно, и во веки веков.


Молитва четырнадцатая


О пресвятая госпоже, владычице богородице! Приими недостойную молитву нашу (просьба), и сохрани раб божиих (имена) от на­вета злых человек и от внезапныя смерти и да­руй им прежде конца покаяние. На моление наше умилосердися и радость вместо печали даруй. И избави их, госпоже, от всякия беды и напасти, скорби и болезни и от всякаго зла. И сподоби ны, грешныя рабы твоя, одесную ста­ти во втором пришествии сына твоего, христа бога нашего, и наследники! Быти царствия небеснаго и жизни вечныя co всеми святыми в безконечныя веки веков.

Молитва пятнадцатая

Надеждо всем концем земли и рабам твоим (имена). Ты, пречистая дево, госпоже богороди­це, утешение наше! Не гнушайся рабов твоих {имена), грешных, на твою бо милость уповаю­щих: (просьба), и угаси в них пламень греховный и покаянием ороси изсохшия сердца их, очисти ум от греховных помыслов; приими воздыхание от души и сердца мольбу ти приносящих. Буди за них ходатаица к сыну твоему и богу, и укроти ярость его праведную матерними твои­ми молитвами. Душевныя и телесныя язвы исце­ли, госпоже богородице, утоли болезни душ и телес, утиши бурю злых нападений вражеских; отъими бремя грехов рабов твоих и не остави их до конца погибнути. Ты бо еси возведение человеческому роду, в печали скорая помощни­ца. Мати истинная христа бога нашего, помогай грешным рабам твоим всегда, и ныне и присно, и во веки веков. Аминь.


Молитва шестнадцатая


Приими, о всеблагословенная и всемощная госпоже владычице богородице дево, сия молитвы за недостойных рабов твоих (имена), со слезами тебе ныне приносимый от нас, ко твоему цельбоносному образу пение возсылающих со умилением, яко тебе самой зде сущей и внемлющей молению нашему: (просьба), по ко-емуждо бо прошению исполнение твориши, скорби облегчавши, немощным здравие даруеши, разслабленныя и недужныя исцелявши, от бесных бесы прогонявши, обидимыя от обид из­бавлявши, прокаженныя очищавши и малый дети милуеши; еще же, госпоже владычице богородице, и от уз и темниц свобождаеши и всякия многоразличный страсти врачуеши; вся бо суть возможна ходатайством твоим к сыну твоему, христу богу нашему. О всепетая мати, пресвятая богородице! Не престай молитися о недостойных рабех твоих, славящих тя и почитающих тя, и покланяющихся со умиле­нием пречистому образу твоему, и надежду имущих невозвратну и веру несумненну к те­бе, приснодеве преславней и непорочней, ныне и присно и во веки веков.


Молитва семнадцатая


Мати господа небесе и земли, подаждь за­ступление рабам твоим (имена) по исходе от временныя жизни сия, помози им безбедно прейти вся воздушныя мытарства миродержителя тьмы века сего и в райских обителех со избранными вселитися сподоби, да во светлостех святых вос­певают великолепое имя отца и сына и святаго духа, ныне и присно, и во веки веков.


Молитва восемнадцатая


госпоже богородице, всесмиренно взываю к тебе: услыши мя, вонми молению и прошению моему: (просьба), и да исправится молитва моя, яко кадило пред лицем твоим; сотвори, владычице, рабов твоих (имена) всегда разумети богоутодное тебе и утверди сердца их во истенней любви к тебе.


Молитва девятнадцатая

О, пресвятая госпоже, владычице моя бо­городице, небесная царице! Спаси и избави грешных рабов твоих (имена) от напрасныя клеветы, от всякия беды и напасти и внезапныя смерти. Защити их, владычице богороди­це, от всех враг видимых и невидимых, и от всякаго злаго обстояния: (просьба), и на всяком месте и на всякое время буди им, мати пребла­гая, необоримая стена и крепкое заступление всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь


Молитва двадцатая


Пресвятая дево! Мати господа, покажи на мне, убозем, и рабах божиих (имена) древния милости твоя: (просьба), и низпосли дух разума и благочестия, дух милосердия и крото­сти, дух чистоты и правды. Ей, госпоже пречи­стая! Милостива им буди зде и на страшном суде. Ты бо еси, госпоже, слава небесных и упование земных. Аминь.

Комментарии участника: Георгий О. (1)

Всего: 1 комментарийвсе комментарии ( 14 )
#5 | Георгий О. | 24.09.2012 15:10 | ответ на: #4 ( Анна ) »»
  
2
Мир Вам! Чтецы и "исследователи", читайте не как слепые, а как дети - и увидите:

Иисус, согласно Библии, характеризовал себя так: «Я есть путь, истина и жизнь» (Ин.14:6), — а также:
Альфа и Омега (начало и конец),
хлеб небесный,
хлеб живой,
свет миру (Ин.9:5),
воскресение и жизнь (Ин.11:25),
пастырь добрый (Ин.10:11),
сеятель,
господин виноградника,
судья
Иисус также называет себя «от начала Сущий» (Ин.8:25) — так, как должен был называться Мессия согласно Ветхому Завету (Мих.5:2). В других приведённых фрагментах Иисус называет себя «Я есмь» (Ин.8:24, 28, 58). В Ин.18:6 такое самоназвание повергает в ужас иудейскую стражу.
Кроме того, Иисус из Назарета именуется в Новом Завете как:
Агнец Божий (Ин.1:29)[17],
краеугольный камень
новый Адам
Спаситель мира
Сын Давидов, сын Авраамов
Царь Царей


И задайте себе вопрос - мог ли Христос погрешать словом?

Да, внимательно вчитайтесь в начало от Иоанна.

Кто называет себя «Я есмь»? И разве человек посмеет?
А в псалмах - о Христе везде, но слепые вожди и их ученики не видят, даже 109-й!
Добавлять комментарии могут только
зарегистрированные пользователи!
 
Имя или номер: Пароль:
Регистрация » Забыли пароль?
© LogoSlovo.ru 2000 - 2024, создание портала - Vinchi Group & MySites
ЧИСТЫЙ ИНТЕРНЕТ - logoSlovo.RU