Молитвы на каждый день нашего бытия.



Молитва на освящение воды

Боже великоименитый, творяй чудеса, имже несть числа! Прииди к молящимся рабом Твоим, Владыко: посли Дух Твой Святый и освяти воду сию, и даждь ей благодать избавления и благословение Иорданово: сотвори ю источник не¬тления, освящения дар, грехом разрешение, недугов исцеление, бесом погибель, противным силам неприступну, Ангельския крепости исполнену: яко да вси почерпающии ю и приемлющии от нея имеют на очищение души и тела, на исцеление вредом, в изме¬нение страстем, во оставление грехов, в отгнание всякаго зла, на окропление и освящение домов и на всяку пользу подобну. И елика аще что в домех, или на месте правоверно живущих сия вода окропит, да отымется всяка нечистота, да избавит от всякаго вреда, ниже тамо да водворяется дух губительный, ниже воздух вредящий, да отбежит всякое мечтание и навет крыющагося врага, а аще нечто есть, еже, или здравию живущих завидит, или покою, окроплением сия воды да отразится. Яко да благословися и прославися пречестное и великолепое имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

(Из древней рукописной службы).

Комментарии (130)

Всего: 130 комментариев
  
#1 | Андрей Т. »» | 21.02.2012 20:53
  
9
Молитвы в грусти и унынии

Великомученице Варваре
Варвара сама испытала эти душевные муки.


Молитва первая
Святая славная и всехвальная великомученице Варваро! Собраннии днесь в храме твоем Боже¬ственном люди, раце мощей твоих поклоняющий¬ся и любовию целующии, страдания же твоя муче-ническая, и в них самого Страстоположника Христа, давшаго тебе не точию еже в Него веровати, но и еже по Нем страдати, похвалами ублажающе, молим тя, известная желания наше¬го ходатаице: моли с нами и о нас, умоляемаго от Своего благоутробия Бога, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не отставит от нас вся ко спасению и житию нужная прошения, и дарует христианскую кончину жи¬воту нашему — безболезненну, непостыдну, мирну, Божественных Тайн причастну, и всем, на всяком месте, во всякой скорби и обстоянии требующим Его человеколюбия и помощи, вели¬кую Свою подаст милость, да благодатию Божиею и твоим теплым предстательством, душею и те-лом всегда здрави пребывающе, славим дивнаго во святых Своих Бога Израилева, не удаляющаго помощи Своея от нас всегда, ныне и присно, и во веки веков, аминь.

Молитва вторая
Премудрая и всекрасная святая великомучени¬це Христова Варваро! Блаженна еси, яко Премирная мудрость Божия плоть и кровь не яви тебе, но Сам Бог Отец Небесный, Иже тебе, верь ради от невернаго отца оставленную, изгнанную и умерщвленную, в дщерь Себе возлюбленную прият; за тленное земнаго имения наследие пло¬ти нетление дарова; труды мученическия упоко¬ением Небеснаго измени Царствия; временное твое житие, смертию Его ради пресеченное, сице-вою воспрослави почестию, яко душу с лики Небесных вчини духов, тело же, на земли в храме их ангельском положенное, ангелом заповеда сохранити цело, честно и многочудесно. Блаженна еси, Христу Сыну Божию, Жениху Небесному, уневещанная Дево, Егоже доброты твоея Рачителя имети желающи, всю себе страданием, ра¬нами, удов резанием и самыя главы усечением, аки тварьми дражайшими, потщалася еси украсити: да тако, яко жена, верна главе своей — мужу, Христу духом и телом соединишися не¬разлучно, глаголющи: обретох, Егоже возлюби душа моя, удержах Его и не оставих Его. Блажен¬на еси, яко Святый Дух на тебе почил есть, имже духовными духовная разсуждати научена, вся духи лукавствия во идолех яко пагубныя отри¬нула еси и Единаго Бога Духа познавши, яко истинная поклонница, духом и истиною кланятися изволила еси, проповеднически глаголющи: «Троицу чту, Едино Божество». Сию Святую Тро¬ицу, Юже в животе и смерти исповеданием и страданием своим прославила еси, умоли о мне, предстательнице моя, яко да и аз всегда трой¬ственною веры, любве и надежды добродетелию. Туюжде Святую Троицу почитаю. Имам светильник веры, но празден благих дел елеа: ты, мудрая дево, страдальческую плоть твою, крове испол¬ненную и ранами проливающуюся, аки светиль¬ник имущая, даждь от елеа твоего, да тем душев¬ную мою свешу украсивши, сподоблюся по тебе в Чертог Небесный. Пресельник аз есмь на земли и пришлец, якоже вси отцы мои; благ вечных наследнице и блаженная вечери в Царствии Не-беснем причастнице, яко в странствии жития, Трапезы Божественныя угодения, сице и во исхо¬де от мира желаемаго сподоби мя напутствования; и егда в конец сном смерти начну усыпати, коснися тогда изнемогающия плоти моея, яко иногда Ангел Илии, глаголющи: востани, яждь и пий: яко да благодатию Божественных Тела и Крове Тайн укреплен преиду в крепости яди тоя далекий путь смерти, даже до Горы Небесныя: и тамо, Егоже ты чрез три окна банныя прежде верою Бога Троицу узрела еси, Сего купно с тобою лицем к лицу да удостоюся видети и славити Его в некончаемыя веки. Аминь.

Молитва третья
Святая великомученице Христова Варваро! Моли с нами и о нас, рабах Божиих (име¬на), умоляемаго от Своего милосердия Бо¬га, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не отставит от нас вся ко спасению и житию нужная прошения, христианскую же кончину жития нашего безболезненну, непостыдну, мирну и Божественных Тайн причастну да дарует, да благодатию Божиею и твоим теплым предстательством, душею и телом всегда здрави пребывающе, славим дивнаго во святых Своих Бога Израилева, не удаляющаго помощи Своея от нас, всегда, ныне и присно и во веки веков.

Молитва четвертая
К тебе, яко ко истинному скораго исцеления и многочуднаго врачевания источнику, святая дево Варваро вели¬комученице, аз немощный прибегаю и к твоим святым мощам усердно при¬падая, молюся: виждь раны греховныя и всетелесную язву, виждь неможение души моея, и сие, обычным твоим милосердием и благостию понуждаема, исцелити потщися. Вонми гласу моле¬ния моего, не призри от окаяннаго ми сердца приносимое стенание, и вопль мой услыши, яко ты еси мое прибе¬жище. Святую, единосущную и нераз¬делимую Троицу, юже треми окнами в бане отеческой созданными изобра¬зила еси, о мне грешнем и нетерпели-вом рабе твоем моли, да помилует мя ныне и в день смерти моея. Поклонися Отцу Небесному: да мя, всеми грехми преклоненнаго и низу поверженнаго, воздвигнет на славосло¬вие Свое, и устроит мя всегда горе имети сердце, горняя мудрствовати, а не земная. Умоли Христа Сына Божия, иже молитву твою страдальче¬скую в темнице услыша, да мя лениваго к молитвам, и во унынии мнози, аки в темнице седяща, к скорому течению путем заповедей Божиих на-ставит и подаст непрестанно молитися усердное хотение. Призови и Духа Святаго, чистоты неизнуряемаго Источника, в подвизе страдальческом тя, чистую деву, ук¬репляющего и от стыда крылома Сво¬ими защищающаго, яко да и мне студному и нечистому, сердце чисто созиждет и дух прав обновит во утробе моей: паче же да призовет ми и подаст усердно подвизатися в житии чистом и укрепит мя на творение благих дел. Верую, яко вся сия можеши мне, о святая великомученице Варваро, у Пресвятыя Троицы исходатайствовати: и аще восхощеши, сильна еси помощи мне, яко прославившая Бога во удесех твоих страдальческих. И вем, дево святая, яко ничтоже тебе невозможно, токмо аще не презриши слез и воздыхания моего: сего ради к честней святых мощей твоих чудотворных раце припадаю и тебе, на небеси душею пребывающей, поклоняяся, дерзаю молитвенно глаголати: да будут уши твои внемлюще гласу молитвы моея. Многострадаль¬ное твое тело да уврачует многия души и тела моего страсти. Глава твоя, мечу преклоненная, да даст гла¬ве моей воду чистительную грехов. Власи твои, немилостивно торганнии, да привяжут мя к любви Божией. Устне твои честнии да заградят уста моя от празднословия и отверзут всег¬да возвещати хвалу Господню. Очи твои, видящие свет троический, да узрят и мое во благих желание, яко да бых и аз отвращал очи мои, еже не видети суеты, но всегда взирал на блаженство небесное. Рука твоя отсе¬чена да удостоит мя всегда воздевати руце к Вышнему и несплетати ими льщения. Сосца твоя, нещадно урезан¬ная, да будут ми столп от лица вражия крепкий. Нози твои, скорошествующии со светлою свещею в чертог Божий к Жениху Небесному, да сотворят, яко да и аз ногама моима шествую ко всякому делу благу: да будет светильник ногама моима шествую ко всякому делу благу: да будет светильник ногама моима закон Господень и свет стезям моим. Раны твоя от ран греховных да свободят мя. Кровь твоя, многократне в муче¬нии проливаемая, да очистит душу и тело мое от всякия скверны. Смерть твоя да не даст ми без исповедания и покаяния умрети: ибо аще в коем благодетельстве прославляема еси, но в сем наипаче, яко всяк, имеяй на¬дежду на тя и выну в помощь призываяй тя, от наглыя избежит смерти, от неяже и мене окаяннаго избави, дево чистая, великомученице Варваро, и всемощными твоими молитвами удо-стой мя одесную Христа Сына Божия стати и слышати глас глаголющий: «благий рабе и верный, вниди в ра¬дость Господа твоего». Аминь.

Святителю Николаю Чудотворцу
Еще при жизни этот святой проявлял свои чудотворные способности в утешении обременных печалью.

Молитва первая
О добрый наш пастырю и богомудрый наставниче, святителю Христов Николае! Услыши нас грешных, молящихся тебе и при-зывающих в помощь скорое предстательство твое; виждь нас не-мощньгх, отвсюду уловляемых, всякаго блага лишенных и умом от малодушия помраченных; потщися, угодниче Божий, не оставити нас в греховнем плену быти, да не будем в радость врагом нашим и не умрем в лукавых деяниих на¬ших. Моли о нас недостойных Содетеля нашего и Владыку, ему же ты со безплотными лики предстоиши: милостива к нам сотвори Бога нашего в нынешнем житии и в будущем веце, да не воздаст нам по делом нашим и по нечис¬тоте сердец наших, но по своей благости воздаст нам. На твое бо ходатайство уповающе, твоим предстательством хвалимся, твое заступление на помощь призыва¬ем, и ко пресвятому образу твое¬му припадающе, помощи просим: избави нас, угодниче Христов, от зол находящих на нас, и укроти волны страстей и бед возстающих на нас, да ради святых твоих мо¬литв не обымет нас напасть и не погрязнем в пучине греховней и в тине страстей наших. Моли, святителю Христов Николае, Христа Бога нашего, да подаст нам мирное житие и оставление грехов, душам же нашим спасение и велию милость, ныне и присно и во веки веков.

Молитва вторая
О великий заступниче, архи ерею Божий, Николае преблаженне, иже подсолнечную осиявый чудесы, призывающим же тя скорый услышатель являйяся, ихже присно предваряеши и спасаеши, и избав-ляеши, и от бед всяческих изъимаеши, от Бога данною ти чудес и даров благодатию! Услыши мя недостойнаго, с верою тя призывающа и молебное тебе приносяща пение; тебе бо ходатая на умоление ко Христу предлагаю. О пресловущий в чудесех, святителем высото! яко имеяй дерзновение, скоро Владыце предстани, и преподобнии свои руце молебне к Нему простри о мне грешнем, и от Него щедроты благости подаждь ми, и приими мя в свое заступление, и от всех бед и зол мя избави, от нашествия врагов видимых и невидимых сво- бождая, и тех всех наветы и злохитрства погубляя, и борющих мя во всей жизни моей отражая; прегрешением же моим прощение испроси, и спасена мя Христу представи и Царствия Небеснаго сподоби улучити за множество того человеколюбия, емуже подобает всяка слава, честь и поклонение, со безначальным его Отцем, и с Пресвятым и Благим и Животворящим Духом, ныне и присно и во веки веков.

Молитва третья
О всехвальный, великий чудотворче, святителю Христов, отче Николае! Молим тя, буди надеж¬да всех христиан, верных защититель, алчущих кормитель, плачу¬щих веселие, болящих врач, по морю плавающих управитель, убогих и сирых питатель и всем скорый помощник и покрови¬тель, да мирное зде поживем жи¬тие и да сподобимся видети славу избранных Божиих на небеси и с ними непрестанно воспевати Единаго в Троице покланяемого Бога во веки веков.

Молитва четвертая
О всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче! Помози ми, грешному и унылому, в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми, окаянному, умоли Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечнаго мучения, да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва пятая
О, всеблагий отче Николае, пасты¬рю и учителю всех верою притекаю¬щих к твоему заступлению и теплою молитвою тебе призывающих! Скоро потщися и избави Христово стадо от волков, губящих е; и всякую страну христианскую огради и сохрани святы-ми твоими молитвами, от мирскаго мятежа, труса, нашествия иноплемен¬ников и междоусобныя брани, от гла¬да, потопа, огня и напрасныя смерти; и якоже помиловал еси триех мужей в темнице сидящих и избавил еси их царева гнева и посечения мечнаго, тако помилуй и мене, умом, словом и делом во тьме грехов суща, избави мя гнева Божия и вечныя казни, яко да твоим ходатайством и помощию. Сво¬им же милосердием и благодатию Христос Бог тихое и безгрешное жи¬тие даст ми пожити в веце сем и избавит мя шуияго стояния, сподовит же деснаго со всеми святыми. Аминь.

Молитва шестая
О, всехвальный и всечестный архи¬ерею, великий чудотворче, святителю Христов, отче Николае, человече Бо¬жий, и верный рабе, мужу желаний, сосуде избранный, крепкий столпе церковный, светильниче пресветлый, звездо осиявающая и освещающая всю вселенную, ты еси праведник, яко финикс процветший, насажденный во дворех Господа своего: живый в Мирех, миром благоухал еси, и миро приснотекущее благодати Божия источаеши. Твоим шествием, пресвятый отче, море освятися, егда многочудесныя твоя мощи шествоваху во град Барский, от востока до запада хвалити имя Господне. О, преизящный и предивный чудотворче, скорый помощниче, теплый заступниче, пастырю пре-добрый, спасающий словесное стадо от всяких бед, тебе прославляем и тебе величаем, яко надежду всех хри¬стиан, источника чудес, защитителя верных, премудраго учителю, алчущих кормителю, плачущих веселие, нагих одеяние, болящих врача, по морю плавающих управителя, пленников свободителя, вдов и сирот питателя и заступника, целомудрия хранителя, младенцев кроткаго наказателя, ста¬рых укрепление, постников наставни¬ка, труждающихся упокоение, нищих и убогих изобильное богатство. Услыши нас, молящихся тебе и прибегающих под кров твой, яви предстательство твое о нас к Вышнему и исходатайст¬вуй твоими Богоприятными молитвами вся полезная ко спасению душ и телес наших: сохрани святую обитель сию (или: храм сей), всякий град и весь, и всякую страну христианскую, и люди живущыя, от всякого озлобле¬ния помощию твоею: вемы бо, вемы, яко много может молитва праведнаго, поспешествующая во благое: тебе же праведнаго по преблагословенней Деве Марии, предстателя ко Всемилостивому Богу имамы, и к твоему, преблагий отче, теплому ходатайству и заступлению смиренно притекаем: ты нас соблюди яко бодрый и добрый пастырь, от всяких врагов, губительства, труса, града, глада, потопа, огня, меча, нашествия иноплеменников, и во всяких бедах и скорбех наших подавай нам руку помощи и отверзи двери милосердия Божия; понеже не¬достойны есмы зрети высоту небес¬ную, от множества неправд наших: связани есмы узами греховными, и николиже воли Создателя нашего сотворихом, ни сохранихом повелений Его. Тем же преклоняем колена со¬крушенна и смиренна сердца нашего к Зиждителю своему, и твоего отеческаго заступления к нему просим: помози нам, угодниче Божий, да не погибнем со беззаконии нашими, избави нас от всякого зла, и от всякие вещи сопротивныя, управи ум наш, и укрепи сердце наше в правой вере, в ней же твоим предстательством и ходатайст¬вом, ни ранами, ни прещением, ни мором, ни коим гневом от Создателя своего умалени будем, но мирное зде поживем житие, и да сподобимся видети благая на земли живых, славяще Отца и Сына и Святаго Духа, единаго в Троице славимаго и поклоняемаго Бога, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Святителю Тихону Воронежскому, За¬донскому чудотворцу
Святитель Тихон сам долго боролся с этим душевным недугом.

Молитва святителю Тихону, епископу Воронежскому, Задонскому Чудотворцу
О всехвальный святителю и угодниче Христов, отче наш Тихоне! Ангельски на земли пожив, ты яко ангел благий явился еси и в дивнем твоем прославлении. Веруем от всея души и помышления, яко ты, благосердный наш помощниче и молитвенниче, твоими неложными ходатайствы и благодатию, от Господа обильно тебе дарованною, присно способствуеши нашему спасению. Приими убо, ублажаемый угодниче Христов, и в час сей наша недостой¬ная моления: свободи ны твоим заступлением от облегающаго нас суес-ловия и суемудрия, неправоверия и зловерия человеческаго. Потщися, скорый о нас предстателю, благопри¬ятным твоим ходатайством умолити Господа, да пробавит Своя великия и богатыя милости на нас грешных и недостойных рабов Своих, да уврачует Своею благодатию неисцельныя язвы и струпы растленных душ и телес наших, да растворит окаменелая сердца наша слезами умиления и сокрушения о премногих согрешениях наших, и да избавит ны от вечных мук и огня геенскаго: всем же верным людем Своим да дарует в нынешнем веце мир и тишину, здравие и спасе¬ние и во всем благое поспешение, да тако, тихое и безмолвнее житие поживше во всяком благочестии и чис¬тоте, сподоби мя со ангелы и со всеми святыми славити и воспевати Всесвятое Имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

Мученику Трифону
Святой Трифон, подвергнутый жестоким ис¬тязаниям, сам испытал душевную скорбь, мужественно претерпевая мучения.

Молитва
О святый мучениче Христов Трифоне, скорый помощниче и всем к тебе прибегающим и молящимся пред святым твоим образом скоропослушный предстателю! Услыши ныне и на всякий час моление нас, недостойных рабов твоих, почитающих святую память твою во всечестнем храме сем, и предстательствуй о нас пред Господем на всяком месте. Ты бо, угодниче Христов, в великих чудесех возсиявый, источаяй цельбы притекающим к тебе с верою и сущия в скорбех человеки заступаяй, сам обещался еси прежде исхода твоего от жития сего тленнаго молитися за ны ко Господу и испросил еси у Него дар сей: аще кто в какой-либо нужде, печали и болезни душев¬ней или телесней призывати начнет святое имя твое, той да избав¬лен будет от всякаго прилога злаго. И якоже ты иногда дщерь цареву, в Риме граде от диавола мучиму, исцелил еси, сице и нас от лютых его козней сохрани во вся дни живота нашего, наипаче же в день последняго нашего издыхания предстательствуй о нас. Буди нам тогда помощник и скорый прогонитель лукавых духов, и к Царствию Небесному предво-дитель. И идеже ты ныне предстоиши с лики святых у Престола Божия, моли Господа, да сподобит и нас причастники быти присносущнаго веселия и радости, да с тобою купно прославляем Отца и Сына и Святаго Утешителя Духа во веки. Аминь.

Молитва из творений святителя Димитрия Ростовского
Боже, Отче Господа нашего Иисуса Хрис¬та, Отец щедрот и Бог всякаго утешения, утешающий нас во всякой скорби нашей! Утеши каждаго скорбящаго, опечаленнаго, отчаявающагося, обуреваемаго духом уны¬ния. Ведь каждый человек создан руками Твоими, умудрен премудростию, возвеличен десницей Твоею, прославлен благостию Твоею... Но вот посещены мы ныне Отеческим Твоим наказанием, кратковременными скорбями! — Ты сострадательно наказываешь тех, кого любишь, и милуешь щедро и призираешь на их слезы! Итак, наказав, помилуй и утоли печаль нашу; преложи скорбь на веселие и радостию раствори печаль нашу; удиви на нас милость Твою, дивный в советах Владыко, Непостижимый в судьбах Господи, и благословенный в делах Твоих во веки, аминь.

Молитва об избавлении от уныния святого Иоанна Кронштадтского
Господь — уничтожение уныния моего и оживление дерзновения моего. Все для меня Господь. О, воистину Сый Владыко, слава Тебе! Слава Тебе, Животе Отче, Животе Сыне, Животе Душе Святый — Простое существо — Боже, присно нас избавляющий от душевной смерти, страстями душе нашей причиняемой. Слава Тебе, Триипостасный Владыко, яко от одного призывания имени Твоего просвещаеши мрачное лицо души и тела нашего и дарствуеши миром Твоим, превосходящим всякое земное и чувствен¬ное благо и всякое разумение.
Аминь
#2 | Евгения »» | 22.02.2012 03:01
  
5
Спаси Господи Андрей!
Молитвы в грусти и унынии очень нужны в наше время.
р.б. Евгения
#3 | Лидия Новикова »» | 22.02.2012 04:20 | ответ на: #1 ( Андрей Т. ) »»
  
4
Спаси и сохрани Господи вас Андрей! спасибо большое за очень нужные молитвы, так рада , что вы опять появились на форуме, как вы себя чувствуете?
  
#4 | Андрей Т. »» | 22.02.2012 09:14 | ответ на: #2 ( Евгения ) »»
  
5
Буду жить ещё. Буду добавлять молитвы на все нужды!!!
Спасибо, что написали. Ибо мне никто не писал вообще кроме Андрея. Я в плохом состоянии. Только ночью отпускает - вот и пишу ночью. Не знаю сколько мне осталось, но у меня около 500 , может больше молитв. Буду добавлять!!!
Да Благословит тебя Женя Господь!!!
С ув. раб Божий Андрей
  
#5 | Андрей Рыбак »» | 22.02.2012 09:15 | ответ на: #4 ( Андрей Т. ) »»
  
4
Помогай тебе Бог.
И дай Бог здравия.
  
#6 | Андрей Т. »» | 22.02.2012 09:26 | ответ на: #3 ( Лидия Новикова ) »»
  
4
Плохо Лилия , не отпускает болезнь. Стараюсь бороться, молюсь, за тебя тоже и за всех! Тяжело с головой - давит, боли ужасные. И прошу называй меня на ты, я не заслуживаю , чтоб меня на вы называли. Спасибо огромное , что отозвалась! Пиши прошу, пока я жив. Всегда отвечу! Напиши как ты! мой моб. тел. +380506068593 , обычный 250834, Украина , город Сумы.
С Божьим Благословением тебя всегда!!!
Аминь
  
#7 | Андрей Т. »» | 22.02.2012 09:32 | ответ на: #5 ( Андрей Рыбак ) »»
  
4
Спасибо Андрей.
Во Имя Господа Нашего Иисуса Христа да Прибудет в тебе Его Благословение Духа Святого!
Аминь

  
#8 | Андрей Т. »» | 22.02.2012 10:08
  
5

Молитвы о благополучии живых близких
(читает священник на молебне) (можно читать и дома при свечи)

Помяни, Господи Иисусе Христе, Боже наш, милости и щедроты Твоя от века сущия, ихже ради и вочеловечился еси, и распятие и смерть, спа¬сения ради право в Тя верующих, претерпети изволил еси: и воскрес из мертвых, вознесся еси на небеса и седиши одесную Бога Отца, и призираеши на смиренныя мольбы всем сердцем призывающих Тя; приклони ухо Твое, и услыши смиренное моле-ние мое, непотребнаго раба Твоего, в воню благоухания духовнаго, Тебе за вся люди Твоя приносящаго. И в первых помяни Церковь Твою святую, Соборную и Апостольскую, юже снабдел еси честною Твоею Кровию, и утверди, и укрепи и разшири, умножи, умири, и непреобориму адовыми враты во веки сохрани: раздирание Церквей утиши, шатания языческая угаси, и ересей востания скоро разори и искорени, и в ничтоже силою Святаго Твоего Духа обрати. (Поклон). Спаси, Господи, и помилуй богохранимую страну нашу, власти и во¬инство ея, да тихое и безмолвное житие поживем во всяком благочестии и чистоте. (Поклон). Спаси, Господи, и помилуй Великаго Господина и Отца нашего Святейшаго патриарха Алексия, преосвя¬щенные митрополиты, архиепископы и епископы православныя, иереи же и диаконы, и весь причет церковный, яже поставил еси пасти словесное Твое стадо, и молитвами их помилуй и спаси мя грешнаго. (Поклон). Спаси, Господи, и помилуй отца моего духовного (имярек), братию и сестры, и сродники моя плоти, и вся ближняя рода моего, и други, и даруй им мирная Твоя и премирная благая. (Поклон). Спаси, Господи, и помилуй старцы и юныя, нищия и сироты и вдовицы, и сущия в болезни и в печалях, бедах и скорбех, обстояниих и пленениих, темницах же затачениих, изряднее же в гонениих, Тебе ради и веры Право¬славныя, от язык безбожных, от отступников и от еретиков, сущия рабы Твоя, и помяни я, посети, укрепи, и вскоре силою Твоею ослабу, свободу и избаву им подаждь. (Поклон). Спаси, Господи, и помилуй послан¬ные в службу путешествующия, отцы и братию нашу, и вся православныя христианы. (Поклон). Спаси, Господи, и помилуй ихже аз безумием моим соблазних, и от пути спасительного отвратих, к делом злым и неподобным приведох; Боже¬ственным Твоим промыслом к пути спасения паки возврати. (Поклон). Спаси, Господи, и помилуй ненави-дищия и обидищия мя, и творящих ми напасти, и не остави их погибнути мене ради грешнаго. (Поклон). Отступившыя от православныя ве¬ры и погибельными ересьми ослепленныя светом Твоего познания просвяти и Святей Твоей Апостольстей Соборней Церкви причти. (Поклон).
  
4
Спасибо, Андрей. Как нужны нам сейчас такие молитвы. Спасибо тебе за помощь. Укрепи, помоги тебе Господь!
#10 | Лидия Новикова »» | 22.02.2012 13:55 | ответ на: #6 ( Андрей Т. ) »»
  
4
Храни тебя Господь Андрей! Спасибо, Господу, что посылает тебе силы выдерживать такую болезнь, я напишу тебе письмо на электронную почту ! Прости что на вы, забыла, что ты просил, ты молодец крепись!

#11 | Светочка »» | 22.02.2012 14:31
  
4
Спасибо, Андрей за прекрасные молитвы. Будьте здоровы и храни Вас Бог. Держитесь, всегда с радостью смотрю Ваши темы и не забываю Вас. Вы очень трогательный и щедрый человек.
#12 | Евгения »» | 23.02.2012 11:28
  
5
Молитвы о болящих. Молитвы при болезнях головы


http://simvol-veri.ru/xp/images/stories/molitva/ioann_predtecha_resize.jpg






Иоанн Предтеча и Креститель Господень



Иоанну Предтече с пением тропаря и евангельским чтением усекновению главы его


Тропарь, глас 2


Память праведнаго с похвалами, тебе же довлеет свидетельство Господне, Предтече: показал бо ся еси воистинну и пророков честнейший, яко и в струях крестити сподобился еси Проповеданнаго: тем же за истину пострадав, радуяся, благовестил еси и сущим во аде Бога, явльшагося плотию, вземлющаго грех мира и подающаго нам велию милость.




Молитва первая


Крестителю Христов честный Предтече, крайний пророче, первый мучениче, постников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя молю, и тебе прибегая не отрини мене от твоего заступления, не остави мя падшего многими грехи; обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением; очисти мя, грехи оскверненнаго, и понуди внити, иможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.


Молитва вторая


Крестителю Христов, проповедниче покаяния, кающагося не презри мене, но совокупляяся с вои Небесными, молися ко Владыце за мене, недостойнаго, унылаго, немощнаго и печальнаго, во многия беды впадшаго, утружденнаго бурными помыслы ума моего. Аз бо есмь вертеп злых дел, отнюдь не имеяй конца греховному обычаю, пригвожден бо есть ум мой земным вещем. Что сотворю? Не вем. И к кому прибегну, да спасена будет душа моя? Токмо к тебе, святый Иоанне, благодати тезоимените, яко тя пред Господем по Богородице вем больша быти рожденных всех, ты бо сподобился еси коснутися верху Царя Христа, вземлющаго грехи мира, Агнца Божия. Егоже моли за грешную мою душу, да поне отныне, в первый надесять час, понесу тяготу благую и прииму мзду с последними. Ей, Крестителю Христов, честный Предтече, крайний Пророче, первый во благодати мучениче, постников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя молю, к тебе прибегаю: не отрини мене от твоего заступления, но возстави мя, низверженнаго многими грехи. Обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением, понеже обоего начальник еси: крещением омываяй прародительный грех, покаянием же очищаяй коегождо дело скверно. Очисти мя, грехами оскверненнаго, и понуди внити, аможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.
Спаси Господи Андрей!
Не уходите в уныние! Сама знаю, что это такое, старайтесь бороться с этим грехом, крестом, крестом, крестите себя и вокруг и читайте молитву Иисусову, меня учила бабушка.
Ты сильный Андрей, не теряй веру, надежду, а Господь тебя любит, поэтому и силу тебе дает, а внутри у тебя силища, то какая ого го. Напиши адрес вышлю тебе Поясок Богородицы, она тебе непременно поможет Заступница наша. А молитовки пишите сколько можите, хоть по чуть-чуть ведь сколько людей еще нуждаются в Божьей помощи, спасении. Без молитовки нельзя жить , молитовка жизнь дает.
Спаси Господи Андрей. Буду молится о твоем здоровье.
#13 | Александра »» | 23.02.2012 11:51
  
1
Уважаемый Андрей. Мне очень жаль, что Вы испытываете такую боль. Я не считаю правильным молиться Марии или кому то другому. Как Вы заметили, католики молятся Марии.
Только Бог всемогущ, никто не обладает такой силой как Он.Бог "слушатель молитв", говорит Библия.Псалом 145:18"Бог близок ко всем призывающим его.Ко всем, кто призывает его в истине...20.Бог охраняет всех любящих его, а всех нечестивых истребит."

" Ведь глаза Бога обращены к праведным и его уши -к их МОЛЬБАМ."(1 ПЕТРА 3:12).
Иоанна 14:"13 И чего бы вы ни попросили во имя моё, я сделаю это, чтобы Отец был прославлен через Сына. 14Если попросите что-нибудь во имя моё, я сделаю это"
И очень важно обращаться в молитве к Богу через его Сына, Иисуса.

1Иоанна 5:14"И вот какая уверенность есть у нас, когда обращаемся к Богу: чего бы мы ни просили по его воле, он слышит нас. 15.А если знаем, что он слышит нас, чего бы мы ни просили, то знаем, что получим просимое, потому что просили у НЕГО (БОГА)."
Бог и Иисус слышат наши молитви, если мы молимся в согласии с его волей. Иисус учил как надо молиться и он сам молился только Богу.
#14 | Евгения »» | 23.02.2012 12:29 | ответ на: #13 ( Александра ) »»
  
3
Простите Александра.
А как Угодники Божьи Серафим Саровский, Сергий Радонежский, Николай Чудотворец, Матрона Московская, Ксения Петербуржская, Варвара, и многие, многие другие Угодники Божьи, которые пострадали за веру Христову. И Чудеса исцеления происходили и происходят по молитвам к святым угодникам, а мы матери к кому в первую очередь обращаемся в молитве за чад своих? К Матери Божьей Богородице. Кому, как не ей понять нас и просить вместе с нами Сына своего и Бога нашего.
Премудрость и Сила Божья велика, но не Премудрость ли и Воля Божья дала нам для утешения и обращения в молитве Угодников Божьих.
Простите Александра.
р.б. Евгения
#15 | Евгения »» | 23.02.2012 12:41 | ответ на: #13 ( Александра ) »»
  
1
Александра! Ответьте пожалуйста, а почему тогда Иисус крестился у Иоанна Крестителя?
Спаси Господи.
р.б. Евгения
#16 | Александра »» | 23.02.2012 12:58 | ответ на: #14 ( Евгения ) »»
  
2
Простите, Евгения. Я читаю больше Библию. В Библии дано много примеров святых, на которых можно равняться и учиться у них.Этими людьми руководил Бог, точнее его Святой дух.Мария для меня большой пример в служении Богу. Она удостоилась ни с чем несравнимой чести.После того,как ангел обьяснил ей волю Бога, она воскликнула :"Я рабыня Бога!Пусть все произойдет со мной так, как Ты сказал."( Луки 1:38).Ее мгновенный отклик показал, что она была готова согласиться с его волей. Она не стала спрашивать о том, как отнесуться людик ее беременности, ее могли убить.Назвав себя самой незначительний из слуг, Мария показала, что ПОЛНОСТЬЮ доверяла Богу.
С каким рвением проповедовали апостолы!!!Рискуя своей жизнью они несли слово Бога людям.
Авраам, который готов был принести в жертву своего сына...Библия переполнена хoрошими примерами для подражания.
И невозможно перечитать всех святых. А Библию я читаю " день и ночь." И я считаю, что только Бог является слушателем молитв. И я не хочу его обидеть, молясь другим и обойдя его стороной. Он всемогущий Бог. Он принес в жертву своего единородного Сына. Он сотворил все. Он заслуживает чести и хвалы.Потому что он свят.И только он дает Святой дух, просящим у него.
Это мое мнение. Никого не хотела обидеть.
#17 | Евгения »» | 23.02.2012 13:28 | ответ на: #16 ( Александра ) »»
  
1
Александра, очень похвально, что вы читаете Библию день и ночь. Я не обиделась на вас.
"Этими людьми руководил Бог, точнее его Святой дух.Мария для меня большой пример в служении Богу....И я не хочу его обидеть, молясь другим и обойдя его стороной. Он всемогущий Бог. Он принес в жертву своего единородного Сына. Он сотворил все. Он заслуживает чести и хвалы.Потому что он свят.И только он дает Святой дух, просящим у него."
Александра, но если Бог дал нам Святых Угодников, он ведь за веру, за муки сделал их избранными, для чего это сделал? Так обращаясь в молитвах непосредственно к Богу, мы поступаем, не как Мария? "Я рабыня Бога!Пусть все произойдет со мной так, как Ты сказал."
Я думаю, что читая молитву Святому, я обращаюсь через него к Богу, тем самым как бы повинуясь его воле, наверное не стоит говорить о том, что в конце молитвы мы произносим "Да будет Воля Твоя Святая". Не стану скрывать, что по одной и той же просьбе и Матерь Божью попросишь и Матронушку и Батюшку Серафима, а если в паломничество едешь так без Акафиста Николаю Чудотворцу далеко и не уедешь. А после всех и поблагодаришь, а Господу Акафист Благодарственный. Ну простите это я так делаю, может, что и не так ради Бога не осудите, а поправьте.
  
#18 | Андрей Т. »» | 23.02.2012 15:21 | ответ на: #13 ( Александра ) »»
  
4
Я прошу вас не жалеть меня. Не люблю , когда меня жалеют. Лучше пишите - сочувствую , прошу.
Надеюсь я не обидел вас. Да , мне тяжело , но жалость усугубляет меня и мой внутренний мир. Многое слишком я пережил в свои 35 лет.
С ув. раб Божий Андрей
#19 | Александра »» | 23.02.2012 15:30 | ответ на: #18 ( Андрей Т. ) »»
  
2
Извините,я не хотела обидеть вас.
  
#20 | Андрей Т. »» | 23.02.2012 15:34 | ответ на: #12 ( Евгения ) »»
  
4
Спасибо Женя. Дай Господь тебе здоровья и Духовных Сил. Прошу не вступай ни с кем в спор!!! Это грех!!! Пусть люди сами поймут , что это не угодно Господу!!
С ув. Андрей
  
#21 | Андрей Т. »» | 23.02.2012 15:37 | ответ на: #19 ( Александра ) »»
  
2
Не называйте меня на вы. И вы меня не обидели абсолютно.
Благослови вас Господь.
#22 | Александра »» | 23.02.2012 15:55 | ответ на: #17 ( Евгения ) »»
  
1
Это мое мнение.Евгения. Я никому его не навязываю. Для меня молитва- это часть поклонения Богу.Угодно ли ему, когда человек молиться перед "истуканами" или изображениями?
Библия говорит, что Иисус есть посредник между нами и Богом.Иоанна 14:6,14"6Иисус ответил: «Я — путь, истина и жизнь. Никто не приходит к Отцу иначе, как только через меня. 14Если попросите что-нибудь во имя моё, я сделаю это. "
Я молюсь только Богу, через Иисуса.
Евгения, в Библии много святых.И все они молились Богу. Библия не учит, чтобы мы молились кому то другому.Ведь мы дети Бога, его творение. Он любит нас.
Ис.55:"6Ищите Бога, пока его можно найти. Обращайтесь к нему, пока он близко. 7Пусть нечестивый оставит свой путь и злонамеренный — свои мысли. Пусть он вернётся к Богу, который проявит к нему милосердие, и к нашему Богу, потому что он великодушно простит." ( Проявляя милосердие, Бог побуждает нас обращаться к нему в молитве даже тех,кто поступил неправильно. Однако, чтобы обрести Божье одобрение, нужно искренне раскаяться в своих неправилных поступках и мыслях и исправиться.)
  
#23 | Андрей Т. »» | 23.02.2012 16:20 | ответ на: #22 ( Александра ) »»
  
5
Прекратите ваш спор! Вы не на мирском рынке! Всё видимое тленно , а невидимое вечно! Вспомните эти слова из Святого Писания!
То, что вы пишите номера глав , ничего не доказывает, что это человек должен полагаться на них. Он сам всё поймёт.
Благослови вас Господь
#24 | Александра »» | 23.02.2012 16:39 | ответ на: #15 ( Евгения ) »»
  
1
Это одно из многих пророчеств, которое должно было исполниться на Иисусе, показать,что он Мессия, помазанник Божий. Бог обещал Иоанну знак, по которому он узнает Сына Бога.
Матфея 3:"
16Крестившись, Иисус сразу же поднялся из воды. Тогда открылись небеса, и Иоанн увидел дух Бога, который в облике голубя опускался на Иисуса. 17И голос с небес сказал: «Это мой любимый Сын, которого я одобряю».
Иоанна 1". 32Также Иоанн свидетельствовал: «Я видел, как с неба, подобно голубю, опустился дух и остался на нём. 33Я сам не знал его, но Тот, кто послал меня крестить в воде, сказал мне: „Ты увидишь дух, и на кого он опустится и на ком останется — тот и есть крестящий святым духом“. 34И я увидел и засвидетельствовал, что он — Сын Бога".
#25 | Александра »» | 23.02.2012 16:44 | ответ на: #23 ( Андрей Т. ) »»
  
1
В чем здесь спор, когда приводятся стихи из Библии. Что здесь сказано не верно?Извини. Я не должна была заходить на твою страничку.
  
#26 | Андрей Т. »» | 23.02.2012 16:44
  
6
Молитва идущего в церковь

Возвеселихся о рекших мне: в дом Господень пойдем. Аз же множеством милости Твоея, Господи, вниду в дом Твой, поклонюся ко храму святому Твоему в страсе Твоем. Господи, настави мя правдою Твоею, враг моих ради исправи пред Тобою путь мой; да без преткновения прославлю Едино Божество, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

  
#27 | Андрей Т. »» | 23.02.2012 16:53 | ответ на: #25 ( Александра ) »»
  
5
Писать о таком нужно в приватном сообщении - лично человеку, но не в самой теме.
Прошу не держать на меня обид и зла. Ибо грех это. Извините , если обидел. И здесь ничего моего нет. Всё принадлежит Господу. Пишите, я ничего не имею против.
С ув. Андрей
Благослови вас Господь на дела Благие
Аминь
#28 | Александра »» | 23.02.2012 17:07 | ответ на: #27 ( Андрей Т. ) »»
  
4
Прошу прощения
  
#29 | Андрей Т. »» | 23.02.2012 19:50 | ответ на: #28 ( Александра ) »»
  
6
Я ни на кого не держу зла. И не сужу ибо сам судим буду. Александра
Спаси тебя Господи Иисус
Аминь
#30 | Евгения »» | 24.02.2012 01:52
  
2
+
МИР ВСЕМ!
Боже, просвети нас Духом Твоим Святым, чтобы мы все поняли Твою любовь.
(МОЛИТВА ПРЕПОДОБНОГО СИЛУАНА АФОНСКОГО)
Добавлять комментарии могут только
зарегистрированные пользователи!
 
Имя или номер: Пароль:
Регистрация » Забыли пароль?
© LogoSlovo.ru 2000 - 2024, создание портала - Vinchi Group & MySites
ЧИСТЫЙ ИНТЕРНЕТ - logoSlovo.RU