12 декабря Праздник иконы Божией Матери "Воскрешающая Русь".

12 декабря Праздник иконы Божией Матери "Воскрешающая Русь".

Икона "Воскрешающая Русь"

АКАФИСТ ПЕРЕД ИКОНОЙ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЫ «ВОСКРЕШАЮЩАЯ РУСЬ»

Дивеево, 2002

Кондак 1

Избранней от всех родов Заступнице и Покровительнице всего рода человеческаго, благоволившей явитися нам во образе чуднем, хвалебное пение приносим Ти грешнии и просим спасти многострадальную страну нашу и сотворити ю якоже некогда Русь Святую, да зовем ти: Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Икос 1

Егда явилася еси Ты, красото неизреченная, Ользе, яже молися в день Покрова Твоего, вся вселенная со всеми тварями земными возрадовася. И укрываеши Ты, Приснодево, всю землю Покровом чудным, кресторасписным. И очищается земля от скверны. И души людей, приимающих Тя в сердце свое, просвещаются и к Богу устремляются. И несть человека, иже пребысть без Покрова любови Твоея. Сего ради вопием Ти сице:
Радуйся, Дево, чистото несравненная;
Радуйся, забото о нашей многострадальней стране проявленная.
Радуйся, всех Своим белоснежным омофором покрывающая;
Радуйся, Свой любимый удел прославляющая.
Радуйся, преподобнаго Серафима возлюбившая;
Радуйся, Руси нашей благоволившая.
Радуйся, радостей всех Радость неизреченная;
Радуйся, яже отверзаеши нам дверь ко спасению.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 2

Весь мир взывает к Тебе о помощи, Царице Небесная, и просит Твоего заступления. Ты же, возлюбивши страну нашу, милостивно пришла к любимичу Своему Серафиму в четвертый Свой удел, аки солнце, излучающая свет, дабы возродити Русь Святую. Мы же со слезами умиления взирая на дарованный нам образ Твой святый «Воскрешающая Русь», поем рождшемуся из Тебе Богу: Аллилуиа.

Икос 2

Преподобному Серафиму, на смертном одре лежащу явилася еси Ты, Преблагая Дево, со святыми апостолы Петром и Иоанном и рекши: «Сей есть от рода нашего», исцелила его. Старец же, Тобою возлюбленный и избранный, по Твоему благословению обитель дивную устрояет и святою канавкою ю обводит, юже Ты стопочками Своими Святыми обошла, обитель же сию уделом Своим назвала, отнюдуже начнется спасение России. Мы же чудесам сим дивяся, хвалебное пение приносим:
Радуйся, Радосте наша несказанная;
Радуйся, Спасение всей вселенней породившая.
Радуйся, живот нам чрез Сына Своего даровавшая;
Радуйся, Серафима батюшку исцелившая.
Радуйся, Россию уделом четвертым наделившая;
Радуйся, преподобного Серафима в помощники себе взявшая.
Радуйся, чудесами велиими любимича Своего прославившая;
Радуйся, обители Дивеевстей благоволившая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 3

Старец Иероним благоговейно приявши образ сей во обители Санаксарстей, усердно молися пред ним за всю страну нашу, по сем же благослови везти его во удел четвертый к Серафиму батюшке, се бо место сие Самою Царицею Небесною указано. Мы же Подвигоположнику и Спасителю нашему вопием: Аллилуиа.

Икос 3

И услышали яже уши имут про образ сей и воспрянули сердца и души людей всея земли. И возжелали воздати Матери Божией честь и поклонение. Радуются Херувимы и Серафимы на небеси. С ними же и мы немолчно вопием:
Радуйся, Пренепорочная и Честнейшая Херувим;
Радуйся, Славнейшая без сравнения Серафим.
Радуйся, Ангелов главная;
Радуйся, молитвенница за нас непрестанная.
Радуйся, с любовию нас всех вразумляющая;
Радуйся, явлением Своим нас всех очищающая.
Радуйся, разум наш светом Своим просветляющая;
Радуйся, прощати обидящих нас научающая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 4

Удививши всех явлением Своим, Ты пришла к нам в белоснежнем наряде чистоты, кротости и смирения и укрыла всех нас святым омофором веры, надежды и любови, дабы воскресити Русь Святую нашу. Сего ради мы, славяще воскресшаго и воскрешающаго Бога, немолчно взываем: Аллилуиа.

Икос 4

Ты яко любящая Мати пришла к чадам Своим да подаси руку помощи всем с верою и любовию к Тебе притекающим дабы открыти очи духовные смиренным и наставити на путь праведный заблудших. Мы же яко чада Твоя благодарно Тебе вопием:
Радуйся, чистото Преблагословенная;
Радуйся, прошения наши скоро исполняющая.
Радуйся, грехи наши любовию Своею покрываюшая;
Радуйся, открывшая путь к воскрешению.
Радуйся, печаль и уныние прогоняющая;
Радуйся, бесов далече от нас отгоняющая.
Радуйся, тишину и покой душам нашим принесшая;
Радуйся, счастье в любви посылающая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 5

Явившеся Ти, Мати Божия, во образе сем, верующии возрадовашася, а невернии удивляхуся и породи сомнения и неверие в душах своих. Мы же припадаем Ти, грешныя и окаянныя, и просим прощения за народ наш и за весь род человечь. Подай нам глусим и слепым очей прозрение, да узрим Тя и услышим душею и сердцем. Помози нам достойно, с честию и поклонением прияти новое явление Твое во образе «Воскрешающая Русь», да возблагодарим Сына Твоего и Бога нашего: Аллилуиа.

Икос 5

Яко Ты, Мати Спасителя нашего, пострада, и копие сердце Твое прошло, егда Сын Твой безгрешный на кресте вися и велия страдания приемша, указуя на Иоанна, глагола Ти: «Жено, се сын твой». Потом же глагола Иоанну: «Се мати твоя». И тако благоволи всех нас грешных под Покров Твой Святый. Ты же смиренно повинуяся Воле Божией стала Материю всего рода человеча с верою к Тебе притекающаго. Мы же со благодарением Сыну Твоему и Тебе вопием:
Радуйся, Защитница и Покровительница Руси милосердная;
Радуйся, заботою Своею матернею нас согревающая.
Радуйся, козни и напасти бесовския разрушающая;
Радуйся, скорая помощнице во всех делех и стено нерушимая.
Радуйся, очи духовные нам всем отверзающая;
Радуйся, любити всех любовию Христовою научающая.
Радуйся, от бед и невзгод нас всех ограждающая;
Радуйся, доброто и любы безконечная.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 6

Не дарует Господь воскрешение Руси, аще не обратимся к Богу и не будем исполняти заповеди Его. Се бо погряз род человечь в распутстве и предался сатанинскому обольщению. Горе нам, яко забыли мужы и жены благочестие и за умножение беззаконий наших иссякает в нас любовь, Богом нам дарованная. Ты же, Мати Божия, благочестивых семей мудрая устроительнице, снизошла еси из святая святых на землю, да научиши нас, грешных, любити друг друга любовию чистою, яже не превозносится, не раздражается, не мыслит зла, долготерпит, вся прощает, всему веру емлет, вся покрывает. Помози нам немощным воскресити чистоту, непорочность и доверие в семьях наших, да очищенным сердцем славим Бога: Аллилуиа.

Икос 6

Ты, Пресвятая Дево, явилася еси даром смиренным родителям Твоим, молитвами их испрошенная. Тии же привели Тя, трехлетнюю отроковицу ко храму Господню и посвятили Единому Всевышнему. И стала Ты Игумению всея земли и Молитвенницею за весь род человеческий. Сего ради мы грешнии к Тебе взываем со смиренною мольбою: Всепречистая и Непорочная Мати Бога нашего, Воспитательница милосердная, возьми чад наших под Свой святый Покров, да будут сии и Твоими чадами. Научи их смирению, целомудрию и почитанию старших. Нас же вразуми чад раждати и воспитати на служение Богу, грядущему Царю и Отечеству. Научи их страху Божию, благоговению и любови к ближним, да ходят они в заповедях Божиих. Да будут чада наши в радость нам, а не в наказание, наипаче же в радость Богу, Тебе и Ангелам святым. И тогда возродится Русь Святая, а мы Тебе воспоим:
Радуйся, Воспитательница наша и детей наших усердная;
Радуйся, Богом дщерью Своею нареченная.
Радуйся, родителей своих с любовию почитающая;
Радуйся, образ кротости и смирения нам являющая.
Радуйся, с триех лет Богу служившая;
Радуйся, радость несказанную родителям своим принесшая.
Радуйся, всему роду человеческому спасение подарившая;
Радуйся, паче всех Бога возлюбившая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 7

Святый Николае, угодниче Христов, воистину великий Чудотворец ты еси, вси народы земли почитают тя и величают правилом веры, образом кротости и смирения. Царица же Небесная благоволила явитися тебе с Сыном Своим на Никейстем Соборе, да покажут, яко угодна Им ревность твоя о чистоте веры Христовы, и да вернут ти омофор святительский. Ныне же Владычица взяла тя в помощники свои, да приводиши нас ко спасению, молишися непрестаннно за малое стадо и за весь род человечь и немолчно взываеши к Богу: Аллилуиа.

Икос 7

Дивны дела Твоя, Господи. Велика и всесильна помощь Твоя. Ты приходиши к нам, Всемогущий, в самые тяжкие и страшные времена, да не погибнем от бед и напастей земных. И ныне мы взираем на Дщерь Твою Преблагословенную во образе «Воскрешающая Русь» и восхваляем Тя, Господи: свят, свят, свят, Господь Саваоф. Тебе же, Пречистая Мати Божия, мы воздаем честь и поклонение, да ублажат Тя вси роди:
Радуйся, Царица Небеси и земли преблагословенная;
Радуйся, Дево Всепречистая, Преблагая и смиренная.
Радуйся, Богом Всемогущим прославляемая;
Радуйся, всеми родами земными ублажаемая.
Радуйся, небеса явлением своим отверзающая;
Радуйся, новым образом своим Бога прославляющая.
Радуйся, помощь Свою нам посылающая;
Радуйся, днесь по земли русской яко Владычица державная ступающая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 8

Воистину, Господи, Ты долготерпелив и милосерд. Мы отреклись от помазанника Твоего, осквернили святыни Твои, сотворили себе кумиров и поклоняемся им. А Ты, Всемилостивый, не отвергаеши нас и толцеши в сердца наша, да отверзем их для покаяния. Ныне же Ты посылаеши Матерь Свою Преславную в белоснежнем одеянии чистоты и непорочности, да очистит Она души и сердца наша и да научит пети Тебе: Аллилуиа.

Икос 8

О, Премилостивая Царице и Владычице, коль мерзки грехи наша. Оставили мы заповеди Сына Твоего, впали в маловерие, лжу, малодушие и клятвопреступление. Мы осквернили землю, отступили от Творца своего и обратилися к греховным услаждениям. Забыли мы яко токмо кротцыи наследят землю, токмо милостивии помиловани будут, токмо миротворцы сынове Божии нарекутся. Прости нас, заблудших и окаянных. Даруй нам образ покаяния, да искупим грехи наши. Се бо не ведали мы и предки наши, яже творили. Ты, милая наша заступнице и любящая мама, пришла к нам, дабы возстановити святые обители и храмы Божии. Ты входиши в них и освещаеши их любовию своею и идеже Ты пройдешь, возсияет благодать Божия и насельники их и молящиися в них возопиют:
Радуйся, Пресвятая Богородице, помощница в делех благих усердная;
Радуйся, к нам, многогрешным милосердная.
Радуйся, путь к благочестию нам отверзающая;
Радуйся, нас, во гресех погрязших, не отвергающая.
Радуйся, храмов Божиих и обителей святых устроительнице;
Радуйся, сирым и алчущим подательнице.
Радуйся, землю нашу дарами щедрыми осыпающая;
Радуйся, чудесами своими на земли Бога прославляющая.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 9

Ты, Дево Пресвятая, красоты духовной славное вместилище. Сама смирением Своим нас удивившая и веру непостыдную в нас укрепляющая. Ты, Всецарице, подаеши помощь Свою всесильную кротким и уверовавшим в Сына Твоего. Ты же вразумляеши непокорных и тщеславных. Сего ради мы взираем на образ Твой чудный и радостно вопием Рожденному Тобою: Аллилуиа.

Икос 9

По грехам нашим и воздаяние нам. Попущением Божиим постигло нас разорение и разделение страны нашея, осквернение святынь, растление детей наших, разрушение хозяйства и армии, распродажа иноплеменным земли, яже есть достояние Божие и Дом Пречистыя. И ныне Ты пришла к нам напомнити нам о заповедях Божиих, спасти заблуждших, возвратити нам дух смирения, сокрушения сердечнаго и спасти Русь, яже есть последний оплот Православия и Христова благочестия. Сего ради мы с любовию и благодарностию поклоняемся новоявленному образу Твоему Святому и воспеваем Тя: Радуйся, Пресвятая, кротких и милостивых защито неодолимая;
Радуйся, Пречистая, руку помощи сирым и убогим простирающая.
Радуйся, в добродетелях и почитании старших наставляющая;
Радуйся, страх смерти и болезни в душах наших побеждающая.
Радуйся, благодатную силу исцеления просящим подающая;
Радуйся, от проказы греховныя нас избавляющая.
Радуйся, живоносный источниче, радостию и любовию жаждущих напояющая;
Радуйся, Царице Державная и земли Русской покровительнице.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 10

О, Пречистая Владычице, Ты услышала молебные взывания молитвенников земли русския и плач жен и матерей и пришла укрыти многострадальную страну нашу Покровом просветляющим, да узрим вси путь и к воскрешению душ своих и воспоем Богу: Аллилуиа.

Икос 10

Икона Твоя, Владычице, изливает благоухание несказанное. Се бо Ты Сама пребываеши с нами, грядеши по земли, Тебе посвященней яко Дом Пречистыя и по Царству Твоему, тем самым глаголя: «Аз есмь с вами и никтоже на вы». Людие же, любящия Тя чада Твоя, со слезами умиления припадают и лобызают чудный образ Твой, принося хвалебное пение:
Радуйся, узорешительнице страны нашея от ига иноплеменнаго усердная;
Радуйся, в предстоящих испытаниях наших помощница крепкая и милосердная.
Радуйся, справедливая и строгая врагов Христовых вразумительнице;
Радуйся, честнаго и животворящего Креста Господня Проповеднице.
Радуйся, от напастей земных и междоусобныя брани избавительнице;
Радуйся, от обольщений и искушений вражиих защитнице.
Радуйся, помощи скорыя в недузех и скорбях подательнице;
Радуйся, пред Богом за страну нашу усердная молитвеннице.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 11

Никтоже, приходящий с верою к иконе «Воскрешающая Русь», не отыде не утешен. И дивятся людие чудесным исцелениям душевным и телесным от образа Твоего, мы же, славящи Тя, с благодарением вопием Сыну Твоему и Богу нашему: Аллилуиа.

Икос 11

Подаеши Ты, Царице Небесная, исцеления болящим и немощным. И поражаеши Ты бесов силою Своею от иконы исходящею. Мы же благодарне с любовию к Тебе, Царице и Заступнице нашей усердной, поем:
Радуйся, целительнице и спасительнице душ наших милосердная;
Радуйся, исповеднице и просительнице за нас немощных всепетая.
Радуйся, от мудрования и неповиновения Воле Божией уберегающая;
Радуйся, всякую тесноту души нашея разрешающая.
Радуйся, чудесами исцелений всех удивляющая;
Радуйся, простоте душевней научающая.
Радуйся, умягчение злых сердец и погибших взыскание;
Радуйся, радосте более всех радостей несказанная.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 12

Егда слепый раб Божий Михаил усердно помолися пред образом Твоим, Владычице, очи его приоткрышася и все удивляхуся чуду сему. Егда же приложися ко образу Твоему, прозреша и возрадовася и укрепися в вере своей, возблагодари Всемилостивого Спаса и Тя, Преблагая Заступнице, возопив: Аллилуиа.

Икос 12

И отверзаются очи духовные жаждущих Воскрешения Руси. И молятся людие, приявшии Тя в сердце свое, за Отечество наше. И очищаются сии душею и исцеляются телом. И радуются Ангели и Архангели на небеси. И изливается Благодать Божия на души наши. И мы радостно вопием:
Радуйся, Царица неба и земли, благодать исцеления душ подающая;
Радуйся, Мати Божия, Ангелам радость принесшая.
Радуйся, Воительница, молитвеннице пред Богом всемогущая;
Радуйся, даром отверзати очи духовныя наделенная.
Радуйся, Державная Владычице, за землю Русскую скорбящая;
Радуйся, от войн и напастей нас спасающая.
Радуйся, защитнице слабых и вразумительнице нечестивых;
Радуйся, кормительнице сирых и целительнице немощных.
Радуйся, Мати Божия, Русь Воскрешающая.

Кондак 13

О, Всемилостивая Мати Божия, Владычице Мира, Царице и Покровительнице земли Русския. К Тебе возводим душевные и телесные очи и взываем в молитве покаянней из сердец наших изливающейся: воскреси Русь Святую Православную, избави нас от ига иноплеменных и да послет нам Господь Царя избранника Своего. Покрый всю страну нашу честным всемощным омофором Своим, очисти ю, и избави от всякаго зла нас грешных, с верою и любовию поклоняющихся Тебе и благоговейно взывающих к Богу: Аллилуиа, Аллилуиа, Аллилуиа.

Этот кондак читается трижды. Затем 1-й икос «Егда явилася еси Ты...» и 1-й кондак «Избранней от всех родов...».

Молитва ко Пресвятей, Пречистей, Преблагословенней Славней Владычице нашей, Богородице и Приснодеве Марии пред чудотворным образом Ея «Воскрешающая Русь»

О, Пречистая и Преславная Богородице, Воскрешающая Русь назвавшаяся! Покрый грех наш пред Единым Триипостасным Богом, се бо не единожды согрешили во дни испытаний, не устояли в Вере Православней и не защитили святаго Царя Православного, помазанника Божия от рук безбожных, сами надели на себя ярмо ига иноплеменных. Принося покаяние за грехи наша, молим Тя, Царице наша Державная, заступись за ны и спаси землю Русскую от поругания, от глада и тартара, даруя народу русскому Царство Православное с Царем, Богом избранным. Покрый нас от всякаго зла Покровом Своим всечестным. Спаси души наши от ада и мук вечных за грехи наши нам уготованныя. Подаждь нам грешным душевное и телесное исцеление. Очисти от всякия скверны землю нашу, храмы и монастыри наша, души наша. Воскреси Русь Святую, да послужим верою и правдою Сыну Твоему и Богу нашему Господу Иисусу Христу, Тебе и Грядущему Царю во славу Отечества нашего всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь празднику иконы Богородицы «Воскрешающая Русь», глас 4

Ты, Пресвятая Дево, / чудесное света излучение, / подаеши нам простоту душевную, / чистоту небесную, / от телесных и душевных немощей избавление / и радость неизреченную. / Мы чтим святое Твое изображение, / во стране Российстей обретенное, / и поклоняемся Тебе, Мати Божия, / и просим предстательства Твоего и заступления / и воздаем Тебе, Надеждо наше и Упование, / честь и поклонение.

Ин тропарь, глас 2

Воскреси души наша, Владычице, / помози иго благое в сердцах понести, / просвети землю Русскую, / в беззакония впадшую, / низпошли покаяния кресты золотыя, / вразуми ны, яко Ты еси воистину Русь Воскрешающая.

Величание

Величаем, величаем Тя, / Пресвятая Дево, / и чтим Покров Твой честный, / имже нас очищаеши / и Русь Святую воскрешаеши.

По ссылке можно прочесть историю явления иконы

http://www.logoslovo.ru/forum/all/topic_221/

Комментарии участника: Троицкий Рувим (1)

Всего: 1 комментарийвсе комментарии ( 4 )
  
#3 | Троицкий Рувим | 21.12.2013 14:45 | ответ на: #2 ( Ника ) »»
  
0
Добавлять комментарии могут только
зарегистрированные пользователи!
 
Имя или номер: Пароль:
Регистрация » Забыли пароль?
© LogoSlovo.ru 2000 - 2024, создание портала - Vinchi Group & MySites
ЧИСТЫЙ ИНТЕРНЕТ - logoSlovo.RU