Святой праведный Иоанн Кронштадтский, пресвитер (1908)

Святой праведный Иоанн Кронштадтский, пресвитер (1908)

Тропарь, глас 1-й:

Православныя веры поборниче, земли Российския печальниче, пастырем правило и образе верным, покаяния и жизни во Христе проповедниче, Божественных Тайн благоговейный служителю и дерзновенный о людех молитвенниче, отче праведный Иоанне, целителю и предивный чудотворче, граду Кронштадту похвало и Церкве нашея украшение, моли Всеблагаго Бога умирити мир и спасти души наша.

Кондак, глас 3-й:

Днесь пастырь Кронштадтский предстоит Престолу Божию и усердно молит о верных Христа Пастыреначальника, обетование давшаго: «Созижду Церковь Мою и врата адова не одолеют ей».

Величание:

Величаем тя, святый праведный отче наш Иоанне, и чтим святую память твою: ты бо молиши за нас Христа, Бога нашего.


Ныне память святого праведного Иоанна Кронштадтского, записи из дневников которого и проповеди звучат особенно актуально. Будучи женатым священником, он жил вечностью, стремясь угодить не себе, а Богу. Он предвидел надвигающиеся революционные и военные опустошительные бури ХХ века, старался предупредить о них современное ему общество, но немногие его услышали.
В одном из дневников он писал: "Вот наше современное в христианстве идолопоклонство: самолюбие, честолюбие, наслаждение земное, чревоугодие и любостяжание, любодеяние; оно-то совсем отвратило очи наши и сердца от Бога и небесного отечества и пригвоздило к земле; оно-то искоренило любовь к ближнему и вооружило друг против друга. Горе, горе нам!"

Молитва святому праведному Иоанну Кронштадтскому

О, вели́кий чудотво́рче и преди́вный уго́дниче Бо́жий, богоно́сне о́тче Иоа́нне! При́зри на нас и внемли́ благосе́рдно моле́нию на́шему, я́ко вели́ких дарова́ний сподо́би тя Госпо́дь, да хода́таем и при́сным моли́твенником за нас бу́деши. Се бо страстьми́ грехо́вными обурева́еми и зло́бою снеда́еми, за́поведи Бо́жия пренебрего́хом, покая́ния серде́чнаго и слез воздыха́ния не принесо́хом, сего́ ра́ди мно́гим ско́рбем и печа́лем досто́йни яви́хомся. Ты же, о́тче пра́ведный, ве́лие дерзнове́ние ко Го́споду и сострада́ние к бли́жним свои́м име́я, умоли́ Всеще́драго Влады́ку ми́ра, да проба́вит ми́лость Свою́ на нас и потерпи́т непра́вдам на́шим, не погуби́т нас грех ра́ди на́ших, но вре́мя на покая́ние ми́лостивно нам да́рует. О, свя́тче Бо́жий, помози́ нам ве́ру правосла́вную непоро́чно соблюсти́ и за́поведи Бо́жии благоче́стно сохрани́ти, да не облада́ет на́ми вся́кое беззако́ние, ниже́ посра́мится Пра́вда Бо́жия в непра́вдах на́ших, но да сподо́бимся дости́гнути кончи́ны христиа́нския, безболе́зненныя, непосты́дныя, ми́рныя и Тайн Бо́жиих прича́стныя. Еще́ мо́лим тя, о́тче пра́ведне, о е́же Це́ркви на́шей Святе́й до сконча́ния ве́ка утвержде́нней бы́ти, Оте́честву же на́шему мир и пребыва́ние испроси́ и от всех зол сохрани́, да та́ко наро́ди на́ши, Бо́гом храни́ми, в единомы́слии ве́ры и во вся́ком благоче́стии и чистоте́, в ле́поте духо́внаго бра́тства, трезве́нии и согла́сии свиде́тельствуют: я́ко с на́ми Бог! В Нем же живе́м и дви́жемся, и есмы́, и прибу́дем во ве́ки. Ами́нь.

Помни, что Господь в каждом христи­анине. Когда приходит к тебе ближний, имей к нему великое уважение, ибо в нем Господь. Часто через людей Господь вы­ражает Свою волю: Бог производит в вас и хотение и действие по Своему благо­волению (Флп. 2, 13). Не жалей для бра­та ничего, как для Господа. Ко всем будь искренен, для всех добр и радушен. По­мни, что иногда Господь и сердца невер­ных располагает к нам, как это случилось в Египте с темничным стражем, которого Господь расположил к Иосифу (см. Быт. 39, 21).

Святой праведный Иоанн Кронштадтский

Комментарии (2)

Всего: 2 комментария
#1 | Анна. »» | 02.01.2018 11:49
  
4
Иоанн Кронштадтский. Ежедневная борьба со слабостью.

Священник Константин Пархоменко

#2 | Анна. »» | 02.01.2018 12:18
  
3
Жизнь и мудрые поучения -- Иоанна Кронштадтского и Силуана Афонского. Пророчества -- о России. Сети -- диавола. Духовные -- законы.
http://www.logoslovo.ru/forum/all/topic_13464/


Праведный Иоанн Кронштадтский и Император Николай II
http://www.logoslovo.ru/forum/all/topic_1120/


Святой праведный Иоанн Кронштадтский. Неизданный дневник
http://www.logoslovo.ru/forum/all/topic_8230/


Святой праведный Иоанн Кронштадтский
Житие, чудеса
http://www.logoslovo.ru/forum/all/topic_8500/
Добавлять комментарии могут только
зарегистрированные пользователи!
 
Имя или номер: Пароль:
Регистрация » Забыли пароль?
© LogoSlovo.ru 2000 - 2024, создание портала - Vinchi Group & MySites
ЧИСТЫЙ ИНТЕРНЕТ - logoSlovo.RU