Молитва по соглашению о тяжелобольных

Будешь молиться за других - за тебя все Небо будет ходатайствовать. Святой праведный Иоанн Кронштадский.

Спас и Богородица

Милостивые Форумчане!

К сожалению, больных детей и людей не становится меньше. Им очень нужна молитвенная помощь.

Кто может, присоединяйтесь к молитве по соглашению. В 21-00 по московскому времени!

Во Имя Отца, Сына и Святого Духа. Аминь!

+++




Господи Боже наш, Иисусе Христе, Пречистыми Твоими устами Ты сказал нам: «Если двое из вас согласятся на земле просить о всяком деле, то чего бы ни попросили, будет вам от Отца Моего Небесного». С глубокой верой в непреложность слов Твоих и безмерное милосердие Твое просим Тебя — услышать рабов Твоих: Андрея, Анну, Елену, Михаила, Лилию, Юлию, Татьяну, Веру и других присоединившихся к нам, согласившихся смиренно просить Тебя о тяжко болящих рабах Твоих:

Схимонахине Алексие, Ларисе, иерее Викторе, схимонахине Алексие, иеросхимонахе Алексие, иеросхимонахе Сергие, Ирине, Марии, Андрее, Софии, Михаиле, Василие, Людмиле, Владимире, Виталии, Елене, мл. Екатерине, Кристине, Алексее, Юлии, бол. Татиане, бол. Натальи, бол. Любови.....

Однако не как мы хотим, а как Ты, Господи; да будет на всё воля Твоя святая. Аминь. .


«Царице моя преблагая»

Царице моя преблагая, надеждо моя Богородице, приятелище сирым, и странным предстательнице, скорбящим Радосте, обидимым покровительнице зриши мою беду, зриши мою скорбь: помози ми, яко немощну, окорми мя, яко странна. Обиду мою веси, разреши ту, яко волиши: яко не имам иныя помощи, разве Тебе, ни иныя предстательницы, ни благия утешительницы, токмо Тебе, о Богомати, яко да сохраниши мя и покрыеши во веки веков. Аминь. Пресвятая Богородице, Просвети нас светом Сына Твоего. Аллилуйя, аллилуйя, аллилуйя.


Молитва

Боже сильный, милостию строяй вся на спасение роду человеческому, посети раба Твоего сего (имя), нарицающа имя Христа Твоего, исцели его от всякого недуга плотскаго: и отпусти грех и греховныя соблазны, и всяку напасть, и всяко нашествие неприязнено далече сотвори от раба Твоего. И воздвигни от одра греховнаго, и устрой его во святую Твою Церковь здрава душею и телом, и делы добрыми славящаго со всеми людьми имя Христа Твоего, яко Тебе славу возсылаем, со Безначальным Ти Сыном и со Святым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Царице Моя преблагая


В продолжение молитвенной темы: http://www.cirota.ru/forum/view.php?subj=66184

Последование по исходе души от тела, читаемое мирянином


Комментарии (9226)

Всего: 9226 комментариев
#571 | Марина »» | 02.01.2012 21:47 | ответ на: #569 ( Андрей Т. ) »»
  
3
О Премилосердый Боже, Отче, Сыне и Святый Душе, в нераздельной Троице поклоняемый и славимый, призри благоутробно на раба Твоего Андрея, болезнею одержимаго; отпусти ему вся согрешения его; подай ему исцеление от болезни; возрати ему здравие и силы телесныя; подай ему долгоденственное и благоденственное житие, мирные Твои и примирные блага, чтобы он вместе с нами приносил благодарные мольбы Тебе, Всещедрому Богу и Создателю моему. Пресвятая Богородица, всесильным заступлением Твоим помоги мне умолить Сына Твоего, Бога моего, об исцелении раба Божия Андрея. Все святые и ангелы Господни, молите Бога о больном рабе Его Андрее. Аминь.
  
#572 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 21:50 | ответ на: #570 ( Андрей Т. ) »»
  
5
Молитвы при болезнях головы
Иоанну Предтече с пением тропаря и евангельским чтением усекновению главы его


Тропарь, глас 2
Память праведнаго с похвалами, тебе же довлеет свидетельство Господне, Предтече: показал бо ся еси воистинну и пророков честнейший, яко и в струях крестити сподобился еси Проповеданнаго: тем же за истину пострадав, радуяся, благовестил еси и сущим во аде Бога, явльшагося плотию, вземлющаго грех мира и подающаго нам велию милость.

Молитва первая
Крестителю Христов честный Пред¬тече, крайний пророче, первый мучениче, постников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя молю, и тебе прибегая не отрини мене от твоего заступления, не остави мя падшего многими грехи; обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением; очисти мя, грехи оскверненнаго, и понуди внити, иможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.

Молитва вторая
Крестителю Христов, проповедниче по¬каяния, кающагося не презри мене, но совокупляяся с вои Небесными, молися ко Владыце за мене, недостойнаго, унылаго, немощнаго и печальнаго, во многия беды впадшаго, утружденнаго бурными помыслы ума моего. Аз бо есмь вертеп злых дел, отнюдь не имеяй конца греховному обычаю, пригвожден бо есть ум мой земным вещем. Что сотворю? Не вем. И к кому прибегну, да спасена будет душа моя? Токмо к тебе, святый Иоанне, благодати тезоимените, яко тя пред Господем по Богородице вем больша быти рожденных всех, ты бо сподобился еси коснутися верху Царя Христа, вземлющаго грехи мира, Агнца Божия. Егоже моли за грешную мою душу, да поне отныне, в первый надесять час, понесу тяготу благую и прииму мзду с последними. Ей, Крестителю Христов, честный Предтече, крайний Пророче, первый во благодати мучениче, пост-ников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя мо¬лю, к тебе прибегаю: не отрини мене от твоего заступления, но возстави мя, низверженнаго многими грехи. Обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением, по¬неже обоего начальник еси: крещением омываяй прародительный грех, покаянием же очищаяй коегождо дело скверно. Очисти мя, грехами осквернен-наго, и понуди внити, аможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.

Святителю Гурию Казанскому
Избавляет от головных болей.

Тропарь, глас 3
Первии учителие прежде темному, ныне же светлому и новопросвещен¬ному граду Казани, первии возвестителие пути спасительнаго, истиннии хранителие апостольских преданий, столпи непоколебимии, благочестия учителие и православия наставницы, Гурие и Варсонофие, Владыку всех молите мир вселенней даровати и душам нашим велию милость.

Великомученику и целителю Пантелеи¬мону
Святой Пантелеимон после своего крещения безвозмездно лечил болящих, исцеляя раны и врачуя все болезни.

Молитва первая
О великий Христов угодниче и преславный целебниче, великомучениче Пантелеимоне! Душею на Небеси Престолу Божию предстояй и триипостасныя Его славы наслаждаяйся, телом же и ликом святым на земли в Божественных храмех почивали и данною ти свыше благода-тию различная чудеса источаяй, призри милостивным твоим оком на предстоящия люди, честней твоей иконе умильно молящияся и просящия от тебе целебныя помощи и заступления: про¬стри ко Господу Богу нашему теплыя твоя мо-литвы и испроси душам нашим оставление согрешений. Се бо мы, за беззакония наша не смеюще возвести очеса наша к высоте небесней, ниже вознести глас молебный к Его в Божестве неприступней славе, сердцем сокрушенным и духом смиренным тебе, ходатая милостива ко Владыце и молитвенника за ны, грешныя, при¬зываем, яко ты приял еси благодать от Него недуги отгоняти и страсти исцеляти. Тебе убо просим: не презри нас, недостойных, молящихся тебе и твоея помощи требующих. Буди нам в печалех утешитель, в недузех лютых страждующим врач, напаствуемым скорый покровитель, очесем недугующим прозрения датель, ссущим и младенцем в скорбех готовейший предстатель и исцелитель: исходатайствуй всем вся, яже ко спасению полезная, яко да твоими ко Господу Богу молитвами получивше благодать и ми-лость, прославим всех благих Источника и Дароподателя Бога, Единаго в Троице Святей славимаго Отца и Сына и Святаго Духа ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
О преславный мучениче и доблий воине Небеснаго Царя, Пантелеимоне всеблаженне, милостиваго Бога преизрядный подражателю, иже Христа на земли дерзновенно исповедав, и многообразныя за Него муки претерпев, неувядае¬мый приял еси венец на Небеси, идеже вечнаго наслаждаешися блаженства, и со дерзновением Престолу трисолнечнаго Божества предстоиши! К твоему христоподражательному состраданию по Бозе прибегаем вси мы грешнии, и всеусердно молим тя, теплаго заступника и предстателя нашего: не престай призирати на нас, сущих в нуждах и скорбных обстояниях, и твоею молит¬венною помощию и цельбоподательною силою избавляй нас присно от лютых зол, всегубительства и всякия иные беды и болезни. Ты бо приял еси, святе, неоскудную благодать исцеле¬ний от Спаса нашего Иисуса Христа за твердую твою к Нему веру, при чистом и непорочном житии, запечатленную мученичеством и много¬победною твоею кончиною, в нейже по данней ти благодати и наименован от Христа Пантелеи¬моном, милости тезоименитым, милующим всех притекающих к тебе в скорбех и болезнех. Сего ради ведуще тя милостиваго во всем помощни¬ка и целителя, с верою взываем к тебе: услыши нас и богоприятным ходатайством твоим пода¬вай нам вся благопотребная в житии сем и нужная к вечному спасению. Мученическим же дерзновением твоим умоли милостиваго Бога, да помилует нас грешных и недостойных по велицей милости Своей, да избавит от труса, по¬топа, огня, меча и всякаго праведнаго гнева и прещения, благовременне подвизая нас к очи¬стительному и умилостивительному во гресех наших покаянию, ради множества щедрот Сво¬их, да подаст всем нам безбедное, тихое и богоугодное житие, православным же на вся враги победу и одоление, и всех нас от враг видимых и невидимых да сохранит благодатию Своею и непобедимым ополчением Ангел Своих, имиже ограждаеми и наставляеми да поживем в веце сем в покаянии, чистоте и в творении богоугодных дел; да сподобимся твоим теплым предстательством христианскую кончину улучити безболезненну, мирну, непостыдну, избавитися от козней воздушных князей тьмы и от вечныя му¬ки, и быти наследниками безконечнаго, всеблаженнаго Царствия. Ей, угодниче Божий! Не престай молитися за ны грешныя, да твоим хода¬тайством временных и вечных бед избавлени, величаем тебе, заступника нашего и молитвен¬ника, и вечно прославляем общаго Владыку и Господа нашего Иисуса Христа, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение со Безначаль¬ным Его Отцем и Пресвятым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва третья
Святый великомучениче и целите¬лю Пантелеимоне, Бога милостива-го подражателю! Призри благосердием и услыши нас, грешных, пред святою твоей иконою усердне молящихся. Испроси нам у Господа Бога, Ему же со Ангелы предстоиши на небеси, оставление грехов и прегрешений на¬ших. Исцели болезни душевныя же и телесныя рабов Божиих, ныне помина¬емых, зде предстоящих и всех христи¬ан православных, к твоему заступлению притекающих. Се бо мы, по грехом нашим люте одержимы есмы многими недуги и не имамы помощи и утешения, к тебе же прибегаем, яко дадеся ти благодать молитися за ны и целити всяк недуг и всяку болезнь. Даруй убо всем нам святыми мо¬литвами твоими здравие и благомощие души и тела, преспеяние веры и благочестия и вся к житию временно¬му и ко спасению потребная. Яко да, сподобившися тобою великих и бога¬тых милостей, прославим тя и подате¬ля всех благ, дивнаго во святых, Бога нашего, Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.

Молитва четвертая
О великий угодниче Христов, страстотерпче и врачу много-милостивый, Пантелеимоне! Умилосердися надо мною, грешным рабом, услыши стенание и вопль мой, умилостиви небеснаго, верховнаго Вра¬ча душ и телес наших, Христа Бога нашего, да дарует ми исцеление от гнетущаго мя недуга. Приими недостойное моление грешнейшаго паче всех человек. Посети мя благодатным посещением. Не возгнушайся греховных язв моих, помажи елеем милости твоея и исцели мя: да, здрав сый душею и телом, остаток дний моих, благодатию Божиею, воз¬могу провести в покаянии и угожде¬нии Богу и сподоблюся восприяти благий конец живота моего. Ей, угодниче Божий! Умоли Христа Бога, да предстательством твоим дару¬ет ми здравие телу и спасение души моей. Аминь.

Молитва пятая
(благодарственная, после исцеления от болезни)
Святый великомучениче, целителю и чудотворче Пантелеимоне, всеизрядный угодниче Божий и молитвенниче присный христиан православных! До¬стойно наречен еси Пантелеимоном, еже есть всемилостивый, яко, прияв от Бога благодать молитися за ны и болезни целити, ты богатно подаеши всем, к тебе притекающим, различная исцеления и вся к жизни временней и ко спасению потребная: сего ради и мы недостойнии, сподобившеся твоея милости, паки пред святою твоею иконою прибегаем к тебе, и прославляюще тя, яко искренняго угодника Божия, нашего же вернаго молитвен¬ника и исцелителя, усердне благода¬рим тя и подателя всех благ Господа Бога нашего о великих благодеяниих, от Него тобою нам бывших. Приими убо милостивно малое сие молитвенное благодарение наше, зане не имамы ино что по достоянию воздати тебе, и прочее время живота нашего не лиши нас, немощных и грешных, твоея помощи и молитвеннаго ходатайства у Господа Бога на¬шего, Емуже подобает всякая слава, благодарение и поклонение, Отцу и Сыну и Святому духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.



Тропарь, глас 3
Страстотерпче святый и целебниче Пантелеимоне, моли милостиваго Бо¬га, да прегрешений оставление подаст душам нашим.

Своему Ангелу-хранителю, как храните¬лю и помощнику душе и телу нашему

Молитва первая
Ангеле Христов святый, к тебе припадая молюся, хранителю мой свя¬тый, преданный мне на соблюдение души и телу моему грешному от святого крещения, аз же своею леностию и своим злым обычаем прогневах твою препричистую светлость и отгнах тя от себе всеми студными делы: лжами, клеветами, завистию, осуждением, презорством, непокорст¬вом, братоненавидением и злопомнением, сребролюбием, прелюбодеянием, яростию, скупостию, объядением без сытости и опивством, многоглаголани-ем, злыми помыслы и лукавыми, гор¬дым обычаем и блудным взбешением, имый самохотение на всякое плотское вожделение, о злое мое произволение, его же и скоти безсловеснии не тво¬рят! Да како возможеши возрети на мя, или приступити ко мне, аки ко псу смердящему? Которыма очима, Ангеле Христов, воззриши на мя, оплетшася зле во гнусных делах? Да како уже возмогу отпущения просити горьким и злым моим и лукавым деяниям, в няже впадаю по вся дни и нощи и на всяк час? Но молюся ти припадая, храните-лю мой святый, умилосердися на мя грешнаго и недостойного раба твоего (имярек), буди ми помощник и за¬ступник на злаго моего сопротивника, святыми твоими молитвами, и Царст¬вия Божия причастника мя сотвори со всеми святыми, всегда, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
Святый Ангеле, предстояй окаян¬ной моей души и страстной моей жизни, не остави мене грешнаго, ниже отступи от мене за невоздержание мое. Не даждь места лукавому демону обладати мною, насильством смертнаго сего телесе: укрепи бедствующую и худую мою руку и настави мя на путь спасения. Ей святый Ангеле Божий, хранителю и покровителю окаянныя моея души и тела, вся мне прости, еликими тя оскорбих во вся дни живота моего, и аще что согреших в прешедшую нощь сию, покрый мя в настоящий день, и сохрани мя от всякого искушения противнаго, да ни в коем гресе прогневаю Бога, и молися за мя ко Господу, да утвердит мя в страсе Своем, и достойна покажет мя раба Своея благости. Аминь.



Молитва третья
Ангеле Божий, хранителю мой свя¬тый, на соблюдение мне от Бога с небес данный! Прилежно молю тя: ты мя днесь просвети, и от всякаго зла сохрани, ко благому деянию настави, и на путь спасения направи. Аминь.
#573 | Марина »» | 02.01.2012 21:51 | ответ на: #570 ( Андрей Т. ) »»
  
2
Владыко, Вседержителю, Святый Царю, наказуяй и не умерщвляяй, утверждаяй низпадающыя и возводяй низверженныя, телесныя человеков скорби исправляяй, молимся Тебе, Боже наш, раба твоего Андрея, немоществующа посети милостию Твоею, прости ему всякое согрешение вольное и невольное. Ей, Господи, врачебную Твою силу с небесе низпосли, прикоснися телеси, угаси огневицу, укроти страсть и всякую немощь таящуюся, буди врач раба Твоего Андрея, воздвигни его от одра болезненнаго и от ложа озлобления цела и всесовершенна, даруй его Церкви Твоей благоугождающа и творяща волю Твою, Твое бо есть, еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
  
#574 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 22:00
  
5
Смилуйтесь люди! Спать от боли не в силах ! Врачи не могут ничем помочь! Примите молитвы мои! Помолитесь за меня! Внемлите словам моим во имя Господа Нашего ИИСУСА ХРИСТА!!!!


Молитвы вообще в болезнях

Божией Матери пред Ее иконою «Всех
скорбящих радость»
На иконе надпись: «Нагим одеяние, больным исцеление». Икона прославилась с 1688 го¬да, а в 1890—91 гг. от нее было дивное чудо исцеления от трясения и паралича.


Молитва первая
Надеждо ненадежных, Сило безпомощных, пристанище обуревае-мых, Покрове напаствуемых, Заступление обидимых, Хлебоманно, услаждающа алчущих, Нектаре небеснаго упокое¬ния жаждущих, Мати Преблагословеннаго Бога, Преблагословенная и Пренепорочная Дево! К Тебе единой при¬бегаю, к Твоему покрову вседушно преклоняю колена, Владычице. Не презри плача и слез, Утехо плачущих! Аще ужасает мя мое недостоинство и окаянство моих грехов, но уверяет мя
цельбоносный сей образ, на немже благодать Твою и силу, яко неисчер¬паемое море, вижду: слепых прозрев¬ших, скачущих хромых, странствую¬щих аки под сению Твоего призрения матерне упокоенных и по всему про¬шению благоизобильствующих: на оных помилования образ взирая, прибегох, слеп сый душевныма очима и хром душевныма чувствы. О, Свете Незаходимый! Просвети и исправи мя: веси всякую мою скорбь, веси всякую беду: не презри моления моего, о Полезнодательнице! Не возгнушайся мене грешнаго, не презри мене сквернаго: вем, яко вся можеши, елика велиши, о добрая Надежда моя, Упо¬вание мое от сосцу матере моея. К Тебе привержен есмь от чрева матере моея, Тебе оставлен есмь: не остави мене, не отступи от мене ныне, и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
Царице моя преблагая, Надеждо моя, Богородице, Приятелище сирым и странным Предстательнице! скорбя¬щим Радосте, обидимым Покровитель¬нице! Зриши мою беду, зриши мою скорбь: помози ми яко немощну, окорми мя яко странна. Обиду мою веси, разреши ту, яко волиши: яко не имам иныя помощи разве Тебе, ни иныя Предстатель-ницы ни благия Уте¬шительницы токмо Тебе, о Богомати, яко да сохраниши мя и покрыеши во веки веков. Аминь.

Молитва третья
О Всемилостивая Госпоже Дево, Владычице, Богородице! Услыши нас молящихся Тебе, и яви милость Твою на людях твоих; моли Сына Твоего избавитися нам от всякого зла, и сохрани град наш и всяку страну верных и люди, благочестно прибегающия и призывающия имя Твое свя¬тое, от всякия напасти, губительства, глада, труса, потопа, огня, меча, нашествия иноплеменников и междуусобныя брани, от всякия болезни, и всякого обстояния, да ни ранами, ни прошением, ни мором, ни всяким пра¬ведным гневом Божиим умаятся раби Твои; но соблюдай и спасай милостию Своею, Госпоже за ны молящися, и полезныя прошения нам даруй; облег¬чи, возстави и помилуй, премилостивая Владычице, Богородице, препетая, во всякой беде и нужде сущия; помя¬ни рабы Твоя и не презри слез и воздыханий наших, и обнови нас благодатию Своея милости, да со благо¬дарением утешаемся, обретше Тя По¬мощницу. Умилосердися, Госпоже пречистая, на немощныя люди Твоя, надежда наша: разсеянныя собери, заблудшия на путь настави, отпадшия от благочестивыя отеческия веры паки возврати, старость поддержи, юные накажи, младенцы воспитай и прослави славящия Тя, изряднее же Церковь Сына Твоего соблюди и сохрани в долготу дней. Ты бо еси, Госпоже, слава небесных и упование земных. Ты наша Надежда и Заступница всех притекающих к Тебе и Твоея святыя помощи просящих: Ты Молебница на¬ша теплая к Сыну Твоему и Богу нашему; Твоя Матерняя молитва мно¬го может на умоление Владыки, и Твоим предстателъст-вом ко престолу благодати пресвятых и животворящих Его тайн приступати дерзнем, аще и недостойныя. Тем же святый образ Твой и рукой держимаго Вседержите¬ля, видяще на иконе, радуемся грешныя, со умилением припадающие и любовию сей целуем, чающе, Госпо¬же, Твоими святыми молитвами дойти небесныя, бесконечныя жизни и непо¬стыдно стати в день судный одесную Сына Твоего Бога нашего, славяще Его купно со безначальным Отцем, Пресвятым, благим и животворящим Духом во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 2
Всех скорбящих радосте и обидимых заступнице, и алчущих питательнице, странных утешение, обуревае¬мых пристанище, больных посещение, немощных покрове и заступнице, жезл старости, Мати Бога Вышняго, ты еси Пречистая. Потщися, молимся спастися рабом твоим.

Великомученику и целителю Пантелеи¬мону
Юношей Пантелеимон изучил врачебное ис¬кусство, и всю свою жизнь посвятил помощи страждущим, больным, убогим, нищим, ис¬целяя их Именем Иисуса Христа.

Молитва первая
О великий Христов угодниче и преславный целебниче, великомучениче Пантелеимоне! Душею на Небеси Престолу Божию предстояй и триипостасныя Его славы наслаждаяйся, телом же и ликом святым на земли в Божественных храмех почивали и данною ти свыше благода-тию различная чудеса источаяй, призри милостивным твоим оком на предстоящия люди, честней твоей иконе умильно молящияся и просящия от тебе целебныя помощи и заступления: про¬стри ко Господу Богу нашему теплыя твоя мо-литвы и испроси душам нашим оставление согрешений. Се бо мы, за беззакония наша не смеюще возвести очеса наша к высоте небесней, ниже вознести глас молебный к Его в Божестве неприступней славе, сердцем сокрушенным и духом смиренным тебе, ходатая милостива ко Владыце и молитвенника за ны, грешныя, при¬зываем, яко ты приял еси благодать от Него недуги отгоняти и страсти исцеляти. Тебе убо просим: не презри нас, недостойных, молящихся тебе и твоея помощи требующих. Буди нам в печалех утешитель, в недузех лютых страждующим врач, напаствуемым скорый покровитель, очесем недугующим прозрения датель, ссущим и младенцем в скорбех готовейший предстатель и исцелитель: исходатайствуй всем вся, яже ко спасению полезная, яко да твоими ко Господу Богу молитвами получивше благодать и ми-лость, прославим всех благих Источника и Дароподателя Бога, Единаго в Троице Святей славимаго Отца и Сына и Святаго Духа ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
О преславный мучениче и доблий воине Небеснаго Царя, Пантелеимоне всеблаженне, милостиваго Бога преизрядный подражателю, иже Христа на земли дерзновенно исповедав, и многообразныя за Него муки претерпев, неувядае¬мый приял еси венец на Небеси, идеже вечнаго наслаждаешися блаженства, и со дерзновением Престолу трисолнечнаго Божества предстоиши! К твоему христоподражательному состраданию по Бозе прибегаем вси мы грешнии, и всеусердно молим тя, теплаго заступника и предстателя нашего: не престай призирати на нас, сущих в нуждах и скорбных обстояниях, и твоею молит¬венною помощию и цельбоподательною силою избавляй нас присно от лютых зол, всегубительства и всякия иные беды и болезни. Ты бо приял еси, святе, неоскудную благодать исцеле¬ний от Спаса нашего Иисуса Христа за твердую твою к Нему веру, при чистом и непорочном житии, запечатленную мученичеством и много¬победною твоею кончиною, в нейже по данней ти благодати и наименован от Христа Пантелеи¬моном, милости тезоименитым, милующим всех притекающих к тебе в скорбех и болезнех. Сего ради ведуще тя милостиваго во всем помощни¬ка и целителя, с верою взываем к тебе: услыши нас и богоприятным ходатайством твоим пода¬вай нам вся благопотребная в житии сем и нужная к вечному спасению. Мученическим же дерзновением твоим умоли милостиваго Бога, да помилует нас грешных и недостойных по велицей милости Своей, да избавит от труса, по¬топа, огня, меча и всякаго праведнаго гнева и прещения, благовременне подвизая нас к очи¬стительному и умилостивительному во гресех наших покаянию, ради множества щедрот Сво¬их, да подаст всем нам безбедное, тихое и богоугодное житие, православным же на вся враги победу и одоление, и всех нас от враг видимых и невидимых да сохранит благодатию Своею и непобедимым ополчением Ангел Своих, имиже ограждаеми и наставляеми да поживем в веце сем в покаянии, чистоте и в творении богоугодных дел; да сподобимся твоим теплым предстательством христианскую кончину улучити безболезненну, мирну, непостыдну, избавитися от козней воздушных князей тьмы и от вечныя му¬ки, и быти наследниками безконечнаго, всеблаженнаго Царствия. Ей, угодниче Божий! Не престай молитися за ны грешныя, да твоим хода¬тайством временных и вечных бед избавлени, величаем тебе, заступника нашего и молитвен¬ника, и вечно прославляем общаго Владыку и Господа нашего Иисуса Христа, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение со Безначаль¬ным Его Отцем и Пресвятым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва третья
Святый великомучениче и целите¬лю Пантелеимоне, Бога милостива-го подражателю! Призри благосердием и услыши нас, грешных, пред святою твоей иконою усердне молящихся. Испроси нам у Господа Бога, Ему же со Ангелы предстоиши на небеси, оставление грехов и прегрешений на¬ших. Исцели болезни душевныя же и телесныя рабов Божиих, ныне помина¬емых, зде предстоящих и всех христи¬ан православных, к твоему заступлению притекающих. Се бо мы, по грехом нашим люте одержимы есмы многими недуги и не имамы помощи и утешения, к тебе же прибегаем, яко дадеся ти благодать молитися за ны и целити всяк недуг и всяку болезнь. Даруй убо всем нам святыми мо¬литвами твоими здравие и благомощие души и тела, преспеяние веры и благочестия и вся к житию временно¬му и ко спасению потребная. Яко да, сподобившися тобою великих и бога¬тых милостей, прославим тя и подате¬ля всех благ, дивнаго во святых, Бога нашего, Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.

Молитва четвертая
О великий угодниче Христов, страстотерпче и врачу много-милостивый, Пантелеимоне! Умилосердися надо мною, грешным рабом, услыши стенание и вопль мой, умилостиви небеснаго, верховнаго Вра¬ча душ и телес наших, Христа Бога нашего, да дарует ми исцеление от гнетущаго мя недуга. Приими недостойное моление грешнейшаго паче всех человек. Посети мя благодатным посещением. Не возгнушайся греховных язв моих, помажи елеем милости твоея и исцели мя: да, здрав сый душею и телом, остаток дний моих, благодатию Божиею, воз¬могу провести в покаянии и угожде¬нии Богу и сподоблюся восприяти благий конец живота моего. Ей, угодниче Божий! Умоли Христа Бога, да предстательством твоим дару¬ет ми здравие телу и спасение души моей. Аминь.
Молитва пятая
(благодарственная, после исцеления от болезни)
Святый великомучениче, целителю и чудотворче Пантелеимоне, всеизрядный угодниче Божий и молитвенниче присный христиан православных! До¬стойно наречен еси Пантелеимоном, еже есть всемилостивый, яко, прияв от Бога благодать молитися за ны и болезни целити, ты богатно подаеши всем, к тебе притекающим, различная исцеления и вся к жизни временней и ко спасению потребная: сего ради и мы недостойнии, сподобившеся твоея милости, паки пред святою твоею иконою прибегаем к тебе, и прославляюще тя, яко искренняго угодника Божия, нашего же вернаго молитвен¬ника и исцелителя, усердне благода¬рим тя и подателя всех благ Господа Бога нашего о великих благодеяниих, от Него тобою нам бывших. Приими убо милостивно малое сие молитвенное благодарение наше, зане не имамы ино что по достоянию воздати тебе, и прочее время живота нашего не лиши нас, немощных и грешных, твоея помощи и молитвеннаго ходатайства у Господа Бога на¬шего, Емуже подобает всякая слава, благодарение и поклонение, Отцу и Сыну и Святому духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 3
Страстотерпче святый и целебниче Пантелеимоне, моли милостиваго Бо¬га, да прегрешений оставление подаст душам нашим.

Священномученику Ермолаю, наставни¬ку целителя Пантелеимона
Этому святому также была дана благодать исцелять от недугов.

Тропарь мученику, глас 4
Мученик Твой, Господи Ермолае, во страдании своем венец прият нетленный от Тебе Бога нашего имеяй бо крепость Твою, мучителей низло¬жи, сокруши и демонов немощныя дерзости того молитвами спаси души наши.

Кондак мученику, глас 6
Звезда светлая явился еси непреле¬стная мирови, Солнца Христа возвещающи зарями твоими, страстотерпче Ермолае, и прелесть погасил еси всю, нам же подавши свет, молися непре¬станно о всех нас.

Величание мученику
Величаем тя, страстотерпче святый Ермолае, и чтем честная страдания твоя, иже за Христа претерпел еси.


Молитва всем святым и бесплотным небесным силам
Боже святый и во святых почиваяй, трисвятым гласом на небеси от Ангел воспеваемый, на земли от чело¬век во святых Своих хвалимый: давый Святым Твоим Духом комуждо благо¬дать по мере дарования Христова, и тою поставивый Церкви Твоей святей овы Апостолы, овы пророки, овы же благовестники, овы пастыри и учите¬ли, их же словом проповеди. Тебе Самому действующему вся во всех, мнози совершишася святии в коемждо роде и роде, различными добродетель-ми благоугодившии Тебе, и к Тебе нам образ добрых подвигов своих оставивше, в радости прешедшии, готови, в нем же сами искушени быша, и нам напаствуемым помогати. Сих святых всех воспоминая и их бого¬угодное похваляя житие, Тебе Самаго, в них действовавшаго, восхваляю, и онех благотворения Твоя дарования быти веруя, прилежно молю Тя, Святе святых, даждь ми грешному последовати их учению, паче те Твоею вседействующею благодатию, небесныя с ними сподобитися славы, хваляще пресвятое имя Твое, Отца и Сына и Святаго духа во веки. Аминь.

Преподобному Сампсону, священнику и целителю, странноприимцу
Молитва первая
О, предстателю наш пред Господем и теплый молитвенниче, преподобне отче Сампсоне! Зриши с небесе, яко погибаем во обстояниих и скорбех: прилагается бо посреде нас неверие ко отступству и разделению, оскудевает любы, умножаются же беззакония и соблазны, болезни и скорби множества бездомных, гладных и сирых. Откуду, отче, приимем силы, да устроим противу соблазнов мира, сохраним в сердцах наших любовь и веру Христо-ву и упование православных и приложим попечение о больных и бедных, аще не ты заступиши нас твоим предстательством теплым, прося нам помо¬щи от Бога в немощех наших? Сохра¬ни убо молитвами твоими благомощие Христолюбиваго народа нашего, кре¬пость страны Российския, мир и безмятежие Святыя Церкве, всех же нас огради и сохрани непоколебимы посреде неверных, поносящих веру нашу хулителей, огради от соблазнов, воз¬буди сердца имущих к милованию нищих, согреянию хладных, напитанию алчущих и призрению бездомных, утоли умножение скорбей и бо¬лезней, глада и прочих уязвляющих ны бед, даруй ослабу страждущим младенцам, ниспошли от Господа ук¬репление, утешение и отраду женам, в муках деторождения сущым, и всем, в тяжких работах, в больницах, заточениих и темницах унывающым, да вси прославим в Троице славимаго Бога Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.



Молитва вторая
О теплый молитвинниче, благост¬ный отче, преподобне Сампсоне! Мо¬ли Бога о мне, грешнем, и низпосли от Всеблагаго Владыки помощь ми и избавление, привременна бо есть жизнь моя и исполнена труда, скорбей и болезней. Укрепи сердце мое, да возмогу понести тяготу мою, и не попусти, да превозмогут искушения многая моя малыя силы, но споспеше¬ствуй мне заступлением твоим и посреде обстояний и бед управи путь мой в Царство Небесное, да славлю п росла вльшагося в тебе Господа во веки. Аминь.

Тропарь, глас 8
В терпении твоем стяжал еси мзду твою, отче преподобне, в молитвах непрестанно терпевый, нищия возлюбивый и сия удовливый, но молися Христу Богу, Сампсоне милостиве блаженне, спастися душам нашим.

Святителю Спиридону-чудотворцу, епи¬скопу Тримифунтскому
Этот святой на Первом Вселенском Соборе в 325 году явил наглядное доказательство Единства в Святой Троице. Он взял в руки кирпич и стиснул его: мгновенно из него вышел вверх огонь, вниз потекла вода, а глина осталась в руках чудотворца. «Се три стихии, а плинфа (кирпич)одна, — сказал святитель. — так и в Пресвятой Троице — Три Лица, а Божество Едино». Ко многим его чудесам от¬носятся и чудеса исцеления больных еще при жизни этого святого.

Молитва первая
О Великий и пречудный свя¬тителю Христов и чудотворче Спиридоне, Керкирская похвало, всея вселенныя светильниче пресветлый, теплый к Богу молитвенниче и всем к тебе прибегающим и с верою моля¬щимся скоропредстательный заступниче! Ты веру право¬славную на Никейстем Соборе посреде отцев преславно изъяснил еси, ты единство Святыя Троицы чудесною силою пока¬зал еси и еретиков до конца по¬срамил еси. Услыши нас, греш¬ных, святителю Христов, молящихся тебе, и сильным твоим предстательством у Господа избави нас от всякаго злаго обстояния: от глада, потопа, огня и смертоносныя язвы. Ты бо во временней жизни своей от всех сих бедствий избавлял еси лю-дей твоих: от нашествия агарян и от глада страну твою сохра¬нил еси, царя от неисцельнаго недуга избавил и многия греш¬ники к покаянию привел еси, мертвых преславно воскрешал еси, за святость же жития тво¬его Ангелы невидимо в церкви поющия и сослужащия тебе имел еси. Сице убо прослави тебе, вернаго Своего раба, Владыка Христос, яко вся тай¬ная человеческая деяния дарова тебе разумети и обличати неправедно живущия. Многим в скудости и недостаточестве живущим ты усердно помогал еси. люди убогия изобильно во время глада напитал еси и ина многа знамения силою в тебе жнвущаго Духа Божия сотво¬рил еси. Сице и нас не остави, святителю Христов, поминай нас, чад своих, у Престола Все-держителя и умоли Господа, да подаст мно-гих наших грехов прощение, безбедное и мирное житие да дарует нам, кончины же живота непостыдныя и мирныя и блаженства вечнаго в будущем веце сподобит нас, да выну возсылаем славу и бла¬годарение Отцу, и Сыну, и Ду¬ху Святому, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
О всеблаженне святителю Спиридоне, великий угодниче Христов и преславный чудотворче! Предстояй на Небеси Престолу Божию с лики Ан¬гел. призри милостивым оком на предстоящия зде люди и просящий сильныя твоея по¬мощи. Умоли благоутробие Человеколюбца Бога, да не осудит нас по беззакониим на¬шим, но да сотворит с нами по милости Своей! Испроси нам у Христа и Бога нашего мирное и безмятежное житие, здравие душевное и телесное, земли благоплодие и во всем всякое изобилие и благоденствие, и да не во зло обратим благая, даруемая нам от щедраго Бога, но во славу Его и в прослав-ление твоего заступления! Избави всех верою несумненною к Богу приходящих от всяких бед душевных и телес-ных. от всех томлений и диавольских наветов! Буди пе¬чальным утешитель, недугующим врач, в напастех по¬мощник, нагим покровитель, вдовицам заступник, сирым защитник, младенцем пита¬тель, старым укрепитель, странствующим путевождь, плавающим кормчий и исхода¬тайствуй всем крепкия помо¬щи твоея требующим вся, яже ко спасению, полезная! Яко да твоими молитвами наставляеми и соблюдаеми, достигнем в вечный покой и купно с тобою прославим Бога, в Тро¬ице Святей славимаго, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне, и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 1
Собора перваго показался еси по¬борник и чудотворец, Богоносне Спиридоне, отче наш. Темже мертву ты во гробе возгласив, и змию в злато претворил еси: и внегда пети тебе святыя молитвы, Ангелы, сослужащия тебе, имел еси, священнейший. Слава Давшему тебе крепость, слава Венчав¬шему тя, слава Действующему тобою всем исцеления!

Преподобному Пимену Многоболезнен¬ному Печерскому
С детства Пимен был слаб здоровьем, но си¬лен упованием на Бога. Всю жизнь свою он страдал тяжкою болезнью и только в послед¬ние годы своей жизни получил исцеление,
Читать молитву всем святым и бесплот¬ным небесным силам (см. выше)
Молитва
О священная главо, преподобне от¬че, преблаженне авво Пимене, не забуди убогих твоих до конца, но поминай нас всегда во святых и бла¬гоприятных молитвах к Богу: помяни стадо твое, еже сам упасл еси, и не забуди посещати чад твоих моли за ны, отче священный, за дети твоя духовныя, яко имеяй дерзновение к Небесному Царю: не премолчи за ны ко Господу, и не презри нас, верою и любовию чтущих тя: поминай нас недостойных у Престола Вседержителева, и не престай моляся о нас ко Христу Богу, ибо дана тебе бысть благодать за ны молитися. Не мним бо тя суща мертва: аще бо телом и преставился еси от нас, но и по смерти жив сый пребываеши, не от¬ступай от нас духом, сохраняя нас от стрел вражиих и всякия прелести бесовския и козней диавольских, пасты-рю наш добрый аще бо и мощей твоих рака пред очима нашима види¬ма есть всегда, но святая твоя душа со ангельскими воинствы, со безплотными лики, с небесными силами, у престола Вседержителева предстоящи, достойно веселится, ведуще убо тя воистину и по смерти жива суща, тебе припадаем и тебе молимся: молися о нас Всесильному Богу, о пользе душ наших, и испроси нам время на пока¬яние, да невозбранно прейдем от зем¬ли на небо, от мытарств же горьких, бесов воздушных князей и от вечныя муки да избавимся, и Небеснаго Цар¬ствия наследницы да будем со всеми праведными, от века угодившими Гос¬поду нашему Иисусу Христу: Ему же подобает всякая слава, честь и покло¬нение, со Безначальным Его Отцем, и с Пресвятым и Благим и Животворя-щим Его Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь преподобному, глас 8
В тебе, отче, известно спасеся еже по образу приим бо крест последовал еси Христу, и дея учил еси презирати убо плоть, приходит бо: прилежати же о души, вещи безсмертней: тем же и со Ангелы срадуется, преподобне Пимене, дух твой.

Кондак преподобному, глас 2
Чистотою душевною Божественно вооружився, и непристанныя молитвы яко копие вручив крепко, пробол еси бесовская ополчения Пимене, моли непрестанно о всех нас.

Величание преподобному
Ублажаем тя, преподобне отче Пимене, и чтем святую память твою, наставниче монахов и собеседниче Ан¬гелов.




Мученику Диомиду, врачу

Тропарь
Мучительнии сосуди утроиша ти путь к Небесем, Христов воине Диомиде, победив диавольские козни, и на Небесех у Христа прославися, мо¬лись за творящих верою память твою.
Далее читать молитву всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше) и тропарь и кондак мученику (см. выше).

Бессребреникам и чудотворцам Косме и Дамиану

Молитва первая
К вам, святии безсребренницы и чудотворцы Космо и Дамиане, яко к скорым помощни¬ком и теплым молитвенником о спасении нашем, мы, недостойнии, преклоньше колена, прибегаем и, припадающе, усердно вопи¬ем: не презрите моления нас грешных, не¬мощных, во многая беззакония впадших и по вся дни и часы согрешающих. Умолите Господа, да пробавит нам, недостойным рабом Своим, великия и богатыя Своя милости; избавите нас от всякия скорби и болезни, вы бо прияли есте от Господа и Спаса нашего Иисуса Христа неоскудную благодать исцелений, ради твердыя веры, безмезднаго врачевания и мученическия кончины вашея. Услышите нас, молящихся, и благо¬приятным ходатайством вашим испросите у Христа Бога православным правителям Рос¬сии здравие, благоденствие, спасение, на враги же победу и одоление и благословение Божие. Паки припадающе прилежно молим, испросите нам от Господа вся благополезная яже в животе нашем временнем, наипаче же ко спасению вечному служащая, да сподо-бимся молитвами вашими улучити кончину христианскую, безболезненну, непостыдну, мирну, и да избавимся от козней диавольских и вечныя муки; безконечнаго же и блаженнаго Царствия Небеснаго наследницы будем. Ей, угодницы Божии, не престайте молящеся за ны, с верою к вам притекающия, аще бо по множеству грехов наших и несмы достойни милосердия вашего, обаче вы вернии подражателие человеколюбия Божия суще, сотворите, да принесем плоды до¬стойны покаяния и в вечный покой достиг¬нем, хваляще и благословяще дивнаго во святых Своих Господа и Бога и Спаса наше¬го Иисуса Христа и Пречистую Матерь Его, и ваше теплое заступление всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
Чудотворцы славнии, врачеве безмезднии, Космо и Дамиане! Вы от юности Христа Бога возлюбивше и Того повеления всем сердцем соблюдающи, аще и вдасте себе учению врачебному, но добродетельнаго ради жития и чистоты душевныя, силою Христа Бога, не врачевания токмо искусство, но паче неоскудную благо-дать исцеления всяких недугов от Бога прияли есте. Отонюдуже любовию и милосердием к недугующим подвизаеми, не токмо людем, но и скотом исцеления болезней подаваете, неисчетным множеством чудес ваших весь мир наполняете, и не телесныя токмо недуги исцеляете, но и верою Христовою души просвещаете, в тер-пении болезней укрепляете, в тяжких недузех о исправлении жития вразум¬ляете и ко Христу покаянием привле¬каете. Тем же ныне и нас, припадаю¬щих к Вам пред честною иконою вашею, скоро услышите, юныя дети, вашей помощи во учении книжном просящия, вашими молитвами настави¬те, да вашему житию ревнующе, не земное точию научение приобрящут, но паче во благочестии и правой вере выну да преуспеют. На одре болезни лежащим, человеческая помощи отча¬янным, к вам же тепле с верою и усердною молитвою прибегающим, ис¬целение болезней вашим милостивым, чудодейственным посещением даруйте. Многажды в болезни впадающия и от лютых недугов в уныние, малодушие и роптание пришедшия, данною вам от Бога благодатию в терпении утвер¬дите, и наставите, да уразумеют волю о них Божию святую и благую и сами себе и живот свой воли Христа Бога предают. В недузех сущих, о исправ¬лении же жития не радящих, во гресех не раскаивающихся, сердцем оже¬сточенных сокрушите во спасение и к покаянию призовите, да немощни су¬ще телом, здрави пребудут душею, и причастницы соделаются Божия спасительныя благодати. Братию Святаго Храма сего, вашему Святому заступлению от Бога врученную, и всех к вам усердно прибегающих невредимы сохраните от долгонедужия, от болез¬ней лютых и неисцельных, от разслабления тела, от иступления ума, от смертоносный язвы, от внезапный смерти, и всемощным ходатайством вашим к Богу соблюдите в правой вере твердых, во благочестии преспевающих, в добрых делах усердных, в молитве к Богу прилежных, да с Вами вкупе сподобятся в будущем веце присно воспевати и славити всесвятое и великолепое имя Отца, и Сына, и Святаго духа, во веки веков. Аминь.

Бессребреникам, мученикам Киру и Иоанну

Тропарь 1, глас 5
Троичная благодать всельшися в честная сердца ваша, преблаженнии Кире и Иоанне, на духи нечистыя страшни прогонителие явистеся. И не точию явленным, но тайным недугом врачеве бысте, тем же, дерзновение имуще к Человеколюбцу Богу, непре¬станною молитвою душевныя наша страсти исцелите.

Тропарь 2, глас 5
Святии славнии Кире и Иоанне, бессребреницы, мученицы и чудотворцы, милосердием своим, яко стеною необоримою, нас оградите от всех бед и от врагов видимых и невидимых сохраните непрестанною вашею мо¬литвою ко Господу.

Далее читается молитва всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше).


Тропарь бессребреникам, глас 8
Святии бессребренницы и чудо¬творцы, посетите немощи наши: туне приясте, туне дадите нам.

Кондак бессребреникам, глас 2
Благодать приемше исцелений про¬стираете здравие сущим в нуждах, врачеве, чудотворцы преславнии: но вашим посещением ратников дерзости низложите, мир исцеляюще чудесы.

Мученику Фалалею
Этот святой упоминается в молебне водосвятном.
Читать молитву всем святым и бесплот¬ным небесным силам (см. выше) и тропарь и кондак мученику (см. выше).

Мученику Аниките
Мученик Аникита, так же как и мученики Фалалей, Мокий и Трифон, упоминается в водосвятном молебне.

Тропарь мученикам Фотию и Аниките, глас 4
Мученицы Твои, Господи, во стра¬даниях своих венцы прияша нетлен¬ные от Тебе, Бога нашего: имуще бо крепость Твою, мучителей низложиша, сокрушиша и демонов немощныя дерзости. Тех молитвами спаси души наша.

Далее читать молитву всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше).

Священномученику Мокию
Тропарь, глас 4
И нравом причастник, и престолом наместник апостолом быв, деяние об¬рел еси. Богодухновенне, в видения восход; сего ради, слово истины исп¬равляя, и веры ради пострадал еси даже до крови, священномучениче Мокие, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Далее читать молитву всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше).

Мученику Трифону
Трифон еще в отрочестве обладал даром ис¬целять больных. За свою святую и чистую жизнь, получив от Бога благодать исцеле¬ния, он прославился среди жителей.

Молитва
О святый мучениче Христов Трифоне, скорый помощниче и всем к тебе прибегающим и молящимся пред святым твоим образом скоропослушный предстателю! Услыши ныне и на всякий час моление нас, недостойных рабов твоих, почитающих святую память твою во всечестнем храме сем, и предстательствуй о нас пред Господем на всяком месте. Ты бо, угодниче Христов, в великих чудесех возсиявый, источаяй цельбы притекающим к тебе с верою и сущия в скорбех человеки заступаяй, сам обещался еси прежде исхода твоего от жития сего тленнаго молитися за ны ко Господу и испросил еси у Него дар сей: аще кто в какой-либо нужде, печали и болезни душев¬ней или телесней призывати начнет святое имя твое, той да избав¬лен будет от всякаго прилога злаго. И якоже ты иногда дщерь цареву, в Риме граде от диавола мучиму, исцелил еси, сице и нас от лютых его козней сохрани во вся дни живота нашего, наипаче же в день последняго нашего издыхания предстательствуй о нас. Буди нам тогда помощник и скорый прогонитель лукавых духов, и к Царствию Небесному предво-дитель. И идеже ты ныне предстоиши с лики святых у Престола Божия, моли Господа, да сподобит и нас причастники быти присносущнаго веселия и радости, да с тобою купно прославляем Отца и Сына и Святаго Утешителя Духа во веки. Аминь.

Священномученику Харалампию
Молитва первая
О священная и многострадальная главо, пастырю добрый словесных овец Христовых, священномучениче Христов Харалампие. Магнисийс-кая похвало и славо вселенныя, всемир¬ный светильниче и великий наш заступниче и помощниче в скорбех, бедах и всяких нуждах! Услыши нас грешных, к тебе прибегающих и моля¬щихся, и избави нас от всякаго злаго обстояния. Ты бо приял еси от Госпо¬да благодать и силу велику за многия и нужныя страдания твоя и терпение, еже всюду и во всем нам помогати, и наипаче идеже память твоя почитаема будет бдением, пением и усердным молением. Сицевая благодать дадеся ти, священномучениче Христов, от явльшагося ти Господа Царя славы по твоему испрошению. Егда на мечное тя усечение осудиша, услышал еси превожделенный и сладчайший оный глас, глаголющий тебе: «Прииди, Харалампие, друже Мой, многия муки имене ради Моего претерпевый, и проси у Мене, еже хощеши, и Аз дам ти». Ты же, великий светильниче, рекл еси Христу Господу усты своими: «Господи мой, велико убо мне есть от Тебе, Света невечерняго, дарование сие. Аще угодно есть величеству Тво¬ему, молю Тя, благоволи даровати мя сицевую милость Свою: да идиже положены будут мощи моя и почита¬ема будет память страдания моего, не будет на месте том ни глада, ни мора, или тлетворного воздуха, погубляющего плоды, но да будет паче на месте оном мир, здравие телесем и душам спасение, изобилие пшеницы, вина, и елеа и умножение скотов, яже на потребу человеком». Ты же паки, угодниче Христов Харалампие много-страдальниче, глас Господен услышал еси, вещающий тебе: «буди по проше¬нию твоему, преславный Мой воине». И абие, по глаголании сем Господнем предал еси душу свою без мечнаго посечения, и пойде во след Христа Господа со славою многою, Ангелом убо сретающим и провождающим ю до престола Господня с радостию ве¬ликою. И тако приял еси венец славы от Божественныя руки Его с лики святых, вечно славящих пресвятое имя Господа. И тамо, во славе небесней пребывая, призри, угодниче Бо¬жий, и на нас грешных, молящихся тебе, и воспомяни нас пред Господем, еже даровати нам на потребу велия Его милости в безконечныя веки. Аминь.

Молитва вторая
О пречудный священномучениче Харалампие, страстотерпче непреодо¬ленный, священниче Божий, о всем мире ходатайствуяй! Призри на моле¬ние нас почитающих святую память твою. Испроси нам у Господа Бога прощение грехов наших, да не до конца прогневается на нас Господь: согрешихом бо и недостойни явихомся милосердия Божия. Моли о нас Гос¬пода Бога, да низпослет мир на грады и веси наша, да избавит нас от нашествия иноплеменников, междуусобныя брани и всяких раздоров и нестроений! Утверди, священномучениче, веру и благочестие во всех чадах православныя христианския цер¬кви, и да избавит нас Господь Бог от ересей, расколов и всякаго суеверия. О милосердный мучениче! Молися за ны ко Господу, да сохранит нас от глада и всяких болезней, и да подаст нам изобилие плодов земных, скотов умножение на потребу человеком и вся нам полезная: наипаче же да сподобимся, молитвами твоими, небеснаго царствия Христа Бога нашего, Ему же честь и поклонение подобает, со безначальным его Отцем и Пресвя¬тым Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва третья
О священнейшая главо, пастырю добрый словесных овец Христовых, священномученниче Христов Харалампие, великий о нас заступниче в скорбех и бедах и во всех нуж¬дах! Услыши нас, грешных и недостойных раб твоих (имена), молящихся тебе, да твоими всесильными молитвами Всеблагий Господь избавит ны от всякаго злаго обстояния, простит вся согрешения, вольная и не-вольная, сподобит ны прочая лета жизни нашея скончати в соблюдении заповедей Его и покаянии. Испроси, угодниче Божий, да пре¬будет благословение Царя Небеснаго над благословенною Им Россиею, да будет на месте сем мир, телесам здравие и душам спасение. На твоя моления, на тя, священномучениче Христов Харалампие, уповаем, получити велию милость от Господа в безконечный век. Аминь.

Преподобному Агапиту Печерскому, врачу безмездному
Подавая скорую помощь многим больным еще при своей жизни, он не требовал с них никакой платы, а исцелял даже безнадежно больных.

Тропарь, глас 5
Богоноснаго Антония ревнуя, сми¬ренномудрию, аки неким врачевством зелием снедным исцелял еси болящия, преподобне Агапите, тем и врача не¬верна уверив, наставил еси на путь спасения. Уврачуй и наша болезни и молися Господеви о воспевающих тя.

Кондак, глас 6
Врач сый изряден, чудне, являя несумненную твою веру, обличая же армениново неверие и приводя его к благочестию, себе, близ смерти бывшу, испросил еси у Бога продолжение живота и, сим чудом того уверив, привел еси Христови. Емуже в веселии предстоя, молися о нас, преподобне.

Далее читать молитву всем святым и бесплотным небесным силам (см. выше) и молитву, тропарь и кондак преподобному (см. выше).

Преподобному Дамиану, пресвитеру, целебнику Печерскому
Мощи этого святого почивают в пещерах преподобного Антония. По словам Печерского Патерика, он назван целебником «иже ис-целяше больных молитвою и святым елеем».

Молитва
Христовых повелений светом серд¬ца своя просветивше, страстный мрак прогнасте, темже Троицы селение бысте тричислении отцы, Дамиане, Иеремие с Матфеем, от Неяже благодать приемше, недужныя исцеляете, будущая возвещаете и Ангелом сопричастницы суще, молитися Христу Богу даровати нам причастие святых. Аминь.

Святителю Николаю Чудотворцу
Основание для веры в него не только право¬славных, но и язычников и магометан кроет¬ся в бесчисленных его чудесах, явленных при жизни и особенно после смерти этого святого.

Молитва первая
О, всеблагий отче Николае, пасты¬рю и учителю всех верою притекаю¬щих к твоему заступлению и теплою молитвою тебе призывающих! Скоро потщися и избави Христово стадо от волков, губящих е; и всякую страну христианскую огради и сохрани святы-ми твоими молитвами, от мирскаго мятежа, труса, нашествия иноплемен¬ников и междоусобныя брани, от гла¬да, потопа, огня и напрасныя смерти; и якоже помиловал еси триех мужей в темнице сидящих и избавил еси их царева гнева и посечения мечнаго, тако помилуй и мене, умом, словом и делом во тьме грехов суща, избави мя гнева Божия и вечныя казни, яко да твоим ходатайством и помощию. Сво¬им же милосердием и благодатию Христос Бог тихое и безгрешное жи¬тие даст ми пожити в веце сем и избавит мя шуияго стояния, сподовит же деснаго со всеми святыми. Аминь.

Молитва вторая
О, всехвальный и всечестный архи¬ерею, великий чудотворче, святителю Христов, отче Николае, человече Бо¬жий, и верный рабе, мужу желаний, сосуде избранный, крепкий столпе церковный, светильниче пресветлый, звездо осиявающая и освещающая всю вселенную, ты еси праведник, яко финикс процветший, насажденный во дворех Господа своего: живый в Мирех, миром благоухал еси, и миро приснотекущее благодати Божия источаеши. Твоим шествием, пресвятый отче, море освятися, егда многочудесныя твоя мощи шествоваху во град Барский, от востока до запада хвалити имя Господне. О, преизящный и предивный чудотворче, скорый помощниче, теплый заступниче, пастырю пре-добрый, спасающий словесное стадо от всяких бед, тебе прославляем и тебе величаем, яко надежду всех хри¬стиан, источника чудес, защитителя верных, премудраго учителю, алчущих кормителю, плачущих веселие, нагих одеяние, болящих врача, по морю плавающих управителя, пленников свободителя, вдов и сирот питателя и заступника, целомудрия хранителя, младенцев кроткаго наказателя, ста¬рых укрепление, постников наставни¬ка, труждающихся упокоение, нищих и убогих изобильное богатство. Услыши нас, молящихся тебе и прибегающих под кров твой, яви предстательство твое о нас к Вышнему и исходатайст¬вуй твоими Богоприятными молитвами вся полезная ко спасению душ и телес наших: сохрани святую обитель сию (или: храм сей), всякий град и весь, и всякую страну христианскую, и люди живущыя, от всякого озлобле¬ния помощию твоею: вемы бо, вемы, яко много может молитва праведнаго, поспешествующая во благое: тебе же праведнаго по преблагословенней Деве Марии, предстателя ко Всемилостивому Богу имамы, и к твоему, преблагий отче, теплому ходатайству и заступлению смиренно притекаем: ты нас соблюди яко бодрый и добрый пастырь, от всяких врагов, губительства, труса, града, глада, потопа, огня, меча, нашествия иноплеменников, и во всяких бедах и скорбех наших подавай нам руку помощи и отверзи двери милосердия Божия; понеже не¬достойны есмы зрети высоту небес¬ную, от множества неправд наших: связани есмы узами греховными, и николиже воли Создателя нашего сотворихом, ни сохранихом повелений Его. Тем же преклоняем колена со¬крушенна и смиренна сердца нашего к Зиждителю своему, и твоего отеческаго заступления к нему просим: помози нам, угодниче Божий, да не погибнем со беззаконии нашими, избави нас от всякого зла, и от всякие вещи сопротивныя, управи ум наш, и укрепи сердце наше в правой вере, в ней же твоим предстательством и ходатайст¬вом, ни ранами, ни прещением, ни мором, ни коим гневом от Создателя своего умалени будем, но мирное зде поживем житие, и да сподобимся видети благая на земли живых, славяще Отца и Сына и Святаго Духа, единаго в Троице славимаго и поклоняемаго Бога, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва третья
О всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче! Помози ми, грешному и унылому, в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми, окаянному, умоли Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечнаго мучения, да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Праведному Артемию Веркольскому

Молитва первая
Святый угодниче Божий, Артемие праведный, хранителю присный святыя обители, твоим именем украшенныя, и всего севернаго края Российския страны близкий защитниче! При¬зри милостивно на усердную молитву нас грешных и твоим благомощным предстательст-вом испроси нам у Гос¬пода прощение согрешений наших, преспеяние в вере и благочестии и ограждение от козней диавольских. Моли Господа, да хранит во здравии и непременяемем благополучии благо¬честивый народ наш, да подаст держа¬ве нашей мир, тишину и нелицемер¬ное послушание, да сподобит всех нас получити, по христианстей кончине, Небесное Царствие, идеже вси праведнии купно с тобою, присно славят Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь.


Молитва вторая
О великий угодниче Божий, святый праведный Артемие, покровителю святыя обители, твоим именем красующияся, сильный ходатаю о нас ко Господу, великий благодетелю и жи¬вущих зде иноков твоея обители и всех с верою и любовию притекаю¬щих к раце чудотворных мощей тво¬их! Призри милостивно на убогую молитву нас, грешных и непотребных рабов, и твоим всемощным предста¬тельством испроси нам у Господа про¬щение грехов, преспеяние в вере и благочестии и ограждение от козней супостата, ищущаго нас погубити. Да¬руй братству твоея обители, от стар¬ших до последних, смирение и кро¬тость, любовь и послушание вседушное, служение и житие благоговейное, святое и во всем верное и благодушное исполнение иноческаго общежития, да, работающе Господеви непостыдно и духом горяще в непрестанней молитве за благотворителей наших живых и усопших, явимся верными рабами Гос¬пода, да Церковь Православная всея России, яко вертоград благонасажденный, цветет и плодотворит богато плодами веры и благочестия! Моли Господа, да хранит во здравии, душевнем спасении и благопоспешении во всем православный народ наш. Моли Господа о милости и благодат¬ных щедротах Святейшему Патриарху нашему (имярек) и Святейшему Си¬ноду нашему. Моли Господа, да хода¬тайством и заступлением преблагословенныя Владычицы нашея Богородицы все мы и зде мирное и богоугодное житие поживем и по мирней христианстей кончине сподобимся в преславнем царствии милости Царя Неба и земли. Отца и Сына и Святаго Духа, славяще Его ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва третья
О великославный угодниче Божий, о великий чудотворче, святый и пра¬ведный Артемие, херувиме земный, человече небесный, ангелов собеседниче, небесный жителю! Призри с высоты небесныя светлым оком твоим, и ниспосли нам лучы Божия благодати. Светильниче Боговозжженный, тво¬ими святыми молитвами разжени мрак грехов наших, упроси у Отца светов свет благодати душам нашим, всех правоверных скорый быв помощник и заступник. Всяк бо, с верою под кров защищения твоего молитвенно притекаяй и заступления Твоего у Господа просяй, абие пособствуем бывает, Божию же милость обретает и желания сердца своего не лишается, но просит благо¬дати и приемлет дар на пользу про¬шения. Ты еси, праведный Артемие, вер¬тоград Богом насажденный, в немже цвет здравотворный, процвете, еже исцелитися многим от зельнаго трясавичнаго недуга. О коль мнози твоею чудесною помощию слепии прозреша, глусии слух прияша, хромии возскочиша и ходяша, немощнии действо рук прияша, безумнии воумишася, разслаблении в жилах укрепишася, сляченнии исправишася и имущии вреды исцелеша! Еще же и сквернии демони молитвою твоею отгнашася, и инии неисцельнии недузи разрешишася. Тако, святый и праведный Артемие, всем всегда милостив являешися. Убо и о нас неисповедимую Божию благость умоли, да оставит нам Гос-подь долги наша, и да хранит государ¬ство Российское в мире и благоденст-вии, в крепости и обилии, и веру православную да укрепит, церковныя же расколы да утолит, и вся православныя христианы да спасет. Мы же твою память святую от рода в род честно праздновати будем, славяще прославльшаго тя Христа Господа, Емуже подобает всякая сла¬ва, честь и поклонение, со Безначаль¬ным Его Отцем и со Пресвятым и Благим и Животворящим Духом, ныне и присно, и в безконечныя веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 1
Пустынный житель и в телеси Ан¬гел и чудотворец показался еси, отче Артемие: постом, бдением, молитвою небесныя дарования приим, исцеляеши недужныя и души верою притекающих к тебе. Слава Давшему тебе крепость, слава Венчавшему тя, слава Действу-ющему тобою всем исцеления.

Великомученице Варваре
Она спасает от тяжких болезней.
Молитва первая
Святая славная и всехвальная великомученице Варваро! Собраннии днесь в храме твоем Боже¬ственном люди, раце мощей твоих поклоняющий¬ся и любовию целующии, страдания же твоя муче-ническая, и в них самого Страстоположника Христа, давшаго тебе не точию еже в Него веровати, но и еже по Нем страдати, похвалами ублажающе, молим тя, известная желания наше¬го ходатаице: моли с нами и о нас, умоляемаго от Своего благоутробия Бога, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не отставит от нас вся ко спасению и житию нужная прошения, и дарует христианскую кончину жи¬воту нашему — безболезненну, непостыдну, мирну, Божественных Тайн причастну, и всем, на всяком месте, во всякой скорби и обстоянии требующим Его человеколюбия и помощи, вели¬кую Свою подаст милость, да благодатию Божиею и твоим теплым предстательством, душею и те-лом всегда здрави пребывающе, славим дивнаго во святых Своих Бога Израилева, не удаляющаго помощи Своея от нас всегда, ныне и присно, и во веки веков, аминь.

Молитва вторая
Премудрая и всекрасная святая великомучени¬це Христова Варваро! Блаженна еси, яко Премирная мудрость Божия плоть и кровь не яви тебе, но Сам Бог Отец Небесный, Иже тебе, верь ради от невернаго отца оставленную, изгнанную и умерщвленную, в дщерь Себе возлюбленную прият; за тленное земнаго имения наследие пло¬ти нетление дарова; труды мученическия упоко¬ением Небеснаго измени Царствия; временное твое житие, смертию Его ради пресеченное, сице-вою воспрослави почестию, яко душу с лики Небесных вчини духов, тело же, на земли в храме их ангельском положенное, ангелом заповеда сохранити цело, честно и многочудесно. Блаженна еси, Христу Сыну Божию, Жениху Небесному, уневещанная Дево, Егоже доброты твоея Рачителя имети желающи, всю себе страданием, ра¬нами, удов резанием и самыя главы усечением, аки тварьми дражайшими, потщалася еси украсити: да тако, яко жена, верна главе своей — мужу, Христу духом и телом соединишися не¬разлучно, глаголющи: обретох, Егоже возлюби душа моя, удержах Его и не оставих Его. Блажен¬на еси, яко Святый Дух на тебе почил есть, имже духовными духовная разсуждати научена, вся духи лукавствия во идолех яко пагубныя отри¬нула еси и Единаго Бога Духа познавши, яко истинная поклонница, духом и истиною кланятися изволила еси, проповеднически глаголющи: «Троицу чту, Едино Божество». Сию Святую Тро¬ицу, Юже в животе и смерти исповеданием и страданием своим прославила еси, умоли о мне, предстательнице моя, яко да и аз всегда трой¬ственною веры, любве и надежды добродетелию. Туюжде Святую Троицу почитаю. Имам светильник веры, но празден благих дел елеа: ты, мудрая дево, страдальческую плоть твою, крове испол¬ненную и ранами проливающуюся, аки светиль¬ник имущая, даждь от елеа твоего, да тем душев¬ную мою свешу украсивши, сподоблюся по тебе в Чертог Небесный. Пресельник аз есмь на земли и пришлец, якоже вси отцы мои; благ вечных наследнице и блаженная вечери в Царствии Не-беснем причастнице, яко в странствии жития, Трапезы Божественныя угодения, сице и во исхо¬де от мира желаемаго сподоби мя напутствования; и егда в конец сном смерти начну усыпати, коснися тогда изнемогающия плоти моея, яко иногда Ангел Илии, глаголющи: востани, яждь и пий: яко да благодатию Божественных Тела и Крове Тайн укреплен преиду в крепости яди тоя далекий путь смерти, даже до Горы Небесныя: и тамо, Егоже ты чрез три окна банныя прежде верою Бога Троицу узрела еси, Сего купно с тобою лицем к лицу да удостоюся видети и славити Его в некончаемыя веки. Аминь.

Молитва третья
К тебе, яко ко истинному скораго исцеления и многочуднаго врачевания источнику, святая дево Варваро вели¬комученице, аз немощный прибегаю и к твоим святым мощам усердно при¬падая, молюся: виждь раны греховныя и всетелесную язву, виждь неможение души моея, и сие, обычным твоим милосердием и благостию понуждаема, исцелити потщися. Вонми гласу моле¬ния моего, не призри от окаяннаго ми сердца приносимое стенание, и вопль мой услыши, яко ты еси мое прибе¬жище. Святую, единосущную и нераз¬делимую Троицу, юже треми окнами в бане отеческой созданными изобра¬зила еси, о мне грешнем и нетерпели-вом рабе твоем моли, да помилует мя ныне и в день смерти моея. Поклонися Отцу Небесному: да мя, всеми грехми преклоненнаго и низу поверженнаго, воздвигнет на славосло¬вие Свое, и устроит мя всегда горе имети сердце, горняя мудрствовати, а не земная. Умоли Христа Сына Божия, иже молитву твою страдальче¬скую в темнице услыша, да мя лениваго к молитвам, и во унынии мнози, аки в темнице седяща, к скорому течению путем заповедей Божиих на-ставит и подаст непрестанно молитися усердное хотение. Призови и Духа Святаго, чистоты неизнуряемаго Источника, в подвизе страдальческом тя, чистую деву, ук¬репляющего и от стыда крылома Сво¬ими защищающаго, яко да и мне студному и нечистому, сердце чисто созиждет и дух прав обновит во утробе моей: паче же да призовет ми и подаст усердно подвизатися в житии чистом и укрепит мя на творение благих дел. Верую, яко вся сия можеши мне, о святая великомученице Варваро, у Пресвятыя Троицы исходатайствовати: и аще восхощеши, сильна еси помощи мне, яко прославившая Бога во удесех твоих страдальческих. И вем, дево святая, яко ничтоже тебе невозможно, токмо аще не презриши слез и воздыхания моего: сего ради к честней святых мощей твоих чудотворных раце припадаю и тебе, на небеси душею пребывающей, поклоняяся, дерзаю молитвенно глаголати: да будут уши твои внемлюще гласу молитвы моея. Многострадаль¬ное твое тело да уврачует многия души и тела моего страсти. Глава твоя, мечу преклоненная, да даст гла¬ве моей воду чистительную грехов. Власи твои, немилостивно торганнии, да привяжут мя к любви Божией. Устне твои честнии да заградят уста моя от празднословия и отверзут всег¬да возвещати хвалу Господню. Очи твои, видящие свет троический, да узрят и мое во благих желание, яко да бых и аз отвращал очи мои, еже не видети суеты, но всегда взирал на блаженство небесное. Рука твоя отсе¬чена да удостоит мя всегда воздевати руце к Вышнему и несплетати ими льщения. Сосца твоя, нещадно урезан¬ная, да будут ми столп от лица вражия крепкий. Нози твои, скорошествующии со светлою свещею в чертог Божий к Жениху Небесному, да сотворят, яко да и аз ногама моима шествую ко всякому делу благу: да будет светильник ногама моима шествую ко всякому делу благу: да будет светильник ногама моима закон Господень и свет стезям моим. Раны твоя от ран греховных да свободят мя. Кровь твоя, многократне в муче¬нии проливаемая, да очистит душу и тело мое от всякия скверны. Смерть твоя да не даст ми без исповедания и покаяния умрети: ибо аще в коем благодетельстве прославляема еси, но в сем наипаче, яко всяк, имеяй на¬дежду на тя и выну в помощь призываяй тя, от наглыя избежит смерти, от неяже и мене окаяннаго избави, дево чистая, великомученице Варваро, и всемощными твоими молитвами удо-стой мя одесную Христа Сына Божия стати и слышати глас глаголющий: «благий рабе и верный, вниди в ра¬дость Господа твоего». Аминь.

Тропарь, глас 8
Варвару святую почтим: вражия бо сети сокруши и, яко птица, избавися от них, помощию и оружием креста, всечестная.

Тропарь, глас 4
Агнице всеблаженная Варваро, божественне озарившися светом Святыя Троицы трисолнечным и в купели утвердившися в побеждение лести отеческия, веру исповедала еси Христову. Тем, всечестная, свыше благодать тебе дарова Бог, исцеляти недуги и болез¬ни вся: Егоже моли, великомученице, да спасет души наша.

Читать молитву «Владыко Вседержителю», тропарь и кондак о болящих и молитву об исцелении больного.

Молитва о болящих ко Господу
Владыко, Вседержителю, Святый Царю, наказуяй и не умерщвляяй, утверждаяй низпадающыя и возводяй низверженныя, телесныя человеков скорби исправляяй, молимся Тебе, Бо¬же наш, раба твоего (имярек), немоществующа посети милостию Твоею, прости ему всякое согрешение воль¬ное и невольное. Ей, Господи, врачеб¬ную Твою силу с небесе низпосли, прикоснися телеси, угаси огневицу, укроти страсть и всякую немощь тая¬щуюся, буди врач раба Твоего (имя¬рек), воздвигни его от одра болезненнаго и от ложа озлобления цела и всесовершенна, даруй его Церкви Твоей благоугождающа и творяща во¬лю Твою, Твое бо есть, еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4
Скорый в заступлении един сый, Христе, скорое свыше покажи посеще¬ние страждущему рабу Твоему, и избави от недуг и горьких болезней и воздвигни во еже пети Тя и славити непрестанно, молитвами Богородицы, Едине Человеколюбче.

Кондак, глас 6
На одре болезни лежащего и смер¬тною раною уязвленнаго, якоже иног¬да воздвигл еси, Спасе, Петрову тещу и расслабленнаго на одре носимаго: сице и ныне, Милосерде, страждущаго посети и исцели: Ты бо един еси недуги и болезни рода нашего понесый и вся могий, яко Многомилостив.

Молитва об исцелении больного
О Премилосердый Боже, Отче, Сы¬не и Святы и Душе, в нераздельной Троице поклоняемый и славимый, призри благоутробно на раба Твоего (имярек), болезнею одержимаго; отпу¬сти ему вся согрешения его; подай ему исцеление от болезни; возрати ему здравие и силы телесныя; подай ему долгоденственное и благоденст¬венное житие, мирные Твои и примирные блага, чтобы он вместе с нами приносил благодарные мольбы Тебе, Всещедрому Богу и Создателю моему. Пресвятая Богородица, всесильным заступлением Твоим помоги мне умо¬лить Сына Твоего, Бога моего, об исцелении раба Божия (имярек). Все святые и ангелы Господни, молите Бога о больном рабе Его (имярек). Аминь.
#575 | Марина »» | 02.01.2012 22:02 | ответ на: #572 ( Андрей Т. ) »»
  
1
Аминь!
  
#576 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 22:05 | ответ на: #571 ( Марина ) »»
  
4
Да Благословит Марина тебя Господь за молитвы ,которым я внимаю, твоим, мне, Господу!!!
Аминь
#577 | Марина »» | 02.01.2012 22:09
  
2
Дорогой Андрей, мы тут, с тобой, не отчаивайся. Молимся вместе с тобой!

Отче Благий, пожалуйста, услышь наши молитвы, помоги тяжко болящему рабу Твоему Андрею, Христа ради! Помилуй его и исцели, сними боль, спаси его!
  
#578 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 22:09
  
3
Молитва о болящих ко Господу

Владыко, Вседержителю, Святый Царю, наказуяй и не умерщвляяй, утверждаяй низпадающыя и возводяй низверженныя, телесныя человеков скорби исправляяй, молимся Тебе, Бо¬же наш, раба твоего (имярек), немоществующа посети милостию Твоею, прости ему всякое согрешение воль¬ное и невольное. Ей, Господи, врачеб¬ную Твою силу с небесе низпосли, прикоснися телеси, угаси огневицу, укроти страсть и всякую немощь тая¬щуюся, буди врач раба Твоего (имя¬рек), воздвигни его от одра болезненнаго и от ложа озлобления цела и всесовершенна, даруй его Церкви Твоей благоугождающа и творяща во¬лю Твою, Твое бо есть, еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
  
#579 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 22:14 | ответ на: #577 ( Марина ) »»
  
2
Да Вознесётся Слава и Почесть Господа рабе Божьей Марине!! Ибо Ты Всё Видишь и Слышишь Господи!!!
#580 | Вера В. »» | 02.01.2012 22:17
  
2
Господи, Матерь Божия, все святые, молим Вас, умоляем и просим помочь болящему Андрею, успокоить боль, утешить, дать силы перенести все. Господи, спаси, сохрани и помилуй р.б. Андрея! Матерь Божия, покрой омофором Твоим, успокой боль р.б. Андрея! Все святые, молите Бога о болящем Андрее! Господи, услыши молитвы нас грешных и пусть будет по воле Твоей! Аминь.
  
#581 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 22:24 | ответ на: #579 ( Андрей Т. ) »»
  
1
Молитвенное возношение родителей за детей своих

Молитва первая
Боже и Отче, Создатель и Сохранитель всех тварей! Облагодатай-ствуй моих бедных де¬тей (имярек) Духом Твоим Святым, да возжет Он в них истинный страх Божий, который есть начало премудрости и прямое благоразумие, по ко¬торому кто поступает, того хвала пре¬бывает вечно. Облаженствуй их истин¬ным познанием Тебя, соблюди их от всякаго идолослужения и лжеучения, сделай, чтоб возросли в истиной спасающей вере и во всяком благочестии, и да пребудут в них постоянно до конца. Даруй им верующее, послушное, смиренное сердце и разум, да возра¬стают в летах и благодати пред Богом и пред людьми. Насади в сердце их любовь к Твоему Божественному сло¬ву, чтобы они были благоговейны в молитве и в богослужении, почтитель¬ны служителям Слова и со всяким искренни в поступках, стыдливы в телодвижениях, целомудренны в нра¬вах, истинны в словах, верны в делах, прилежны в занятиях, счастливы в исполнении обязанностей своих, ра¬зумны и праводетельны ко всем лю¬дям. Соблюди их от всех соблазнов злого мира, и да не развратит их худое общество. Не попусти им впасть в нечистоту и нецеломудрие, да не сократят сами себе жизни своей и да не оскорбят других. Будь защитой их во всякой опасности, да не подверг¬нутся внезапной погибели. Соделай, чтоб не увидели мы в них себе бесчестия и посрамления, но честь и радость, чтоб умножилось ими Царст¬во Твое и увеличилось число верую¬щих, и да будут они на небеси окрест трапезы Твоей, как небесные маслич¬ные ветви, и со всеми избранными да воздадут Тебе честь, хвалу и прослав¬ление чрез Иисуса Христа, Господа нашего. Аминь.

Молитва вторая
Во имя Отца, и Сына и Святаго Духа, Аминь.
Боже Благий, от которого исходит всякий дар и всякое благо, к Тебе прилежно молюсь о детях моих (имя¬рек), которых Твоя благодать их да¬ровала. Ты дал им жизнь, оживотво¬рил душею бессмертною, возродил их Своим Крещением, дабы они жили сообразно с волею Твоею, и наследо¬вали Царствие Небесное, сохрани их благодатию до конца жизни, освяти их истиною Твоею, да святится в них имя Твое Святое, содействуй Твоею благодатию воспитать их во славу имени Твоего и на пользу ближним, дай и мне, Господи, для этого терпе¬ние и силу. Просвяти их Твоею премудростию, чтобы любили Тебя всем помышлени¬ем своим. Насади в сердца их страх и отвращение от всякого беззакония, украси их души целомудрием, трудом, любовию, долготерпением и всякой честностью, огради их Твоею правдою, окропи их росою Твоей благода¬ти, преуспевать в добродетели и свя¬тости, да пребывают в благоволении Твоем и благочестивых людей. Ангел Святый, да сохрани их юность от суетных мыслей, от соблаз¬на мира сего, от всяких лукавых наветов. Господи, если и согрешат когда пред Тобою мои дети (имярек), не отврати лице Твое от них, но будь милостив, сокруши их сердце, не лиши их земных Твоих благ, но подай им все и дай обретение блаженной вечности. Сохрани их от всяких бед и напа¬стей, от наглыя смерти, от скорби и болезни, осени их до конца жизни Твоею милостию. Боже Благий, еще молюсь Тебе, Господи, дай мне радость и вселись в детей моих (имярек), сподоби меня с ними предстать на Страшном Суде Твоем с непостыдным дерзновением сказать: «Твоя я и дети мои, которых Ты мне даровал». Да вместе с ними прославлю имя Твое Святое Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь.

Божией Матери пред Ее иконою «Взы¬скание погибших»
Русский народ с незапамятных времен свято верит во всесильную помощь Пресвятой Бо¬городицы и уповает на Нее, как на послед¬нюю надежду погибающих людей, усвоил на-звание Ее иконы «Взыскание погибших». По¬следний владелец иконы овдовел и был на пороге нищеты. Усердная молитва Пресвя¬той Богородице спасла его от отчаяния и ус¬троила судьбу его дочерей-сирот.

Молитва первая
О Пресвятая и Преблагословенная Дево, Владычице Богоро¬дице! Призри милостивным Тво¬им оком на нас, предстоящих пред святою иконою Твоею и со умилением молящихся Тебе; воз¬двигни нас из глубины греховныя, просвети ум наш, омрачен¬ный страстьми, и уврачуй язвы душ и телес наших. Не имамы иныя помощи, не имамы иныя надежды, разве Тебе, Владычице. Ты веси вся немощи и согреше-
ния наша, к Тебе прибегаем и вопием: не остави нас Твоею Небесною помощию, но предстани нам присно и Твоим неизре-ченным милосердием и щедрота¬ми спаси и помилуй нас, поги-бающих. Даруй нам исправление греховныя жизни нашея и избави нас от скорбей, бед и болез¬ней, от внезапныя смерти, ада и вечныя муки. Ты бо, Царице и Владычице, Скорая Помощница и Заступница еси всем притекающим к Тебе и крепкое прибежище грешников кающих¬ся. Подаждь убо нам, Преблагая и Всенепорочная Дево, христиан¬ский конец жития нашего мирен и непостыден и сподоби нас Твоим ходатайством вселитися в Обителях Небесных, идеже не¬престанный глас празднующих радостию славит Пресвятую Троицу, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
Заступнице Усердная, Благоутробная Господа Мати, к Тебе прибегаю аз, окаянный и паче всех человек грешнейший; вонми гласу моления моего, вопль мой и стенание услыши. Яко беззако¬ния моя превзыдоша главу мою, и аз, якоже корабль в пучине, погружаюся в море грехов моих. Но Ты, Всеблагая и Милосердная Владычице, не презри мене, отчаяннаго и во гресех погибающаго; помилуй мя, кающагося в злых делех моих, и обрати на путь правый заблудшую окаян¬ную душу мою. На Тебе, Влады¬чице моя, Богородице, возлагаю все упование мое. Ты, Мати Божия, сохрани и соблюди мя под кровом Твоим, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва третья
О Пресвятая Владычице и Бо¬городице, Высшая Херувим и Честнейшая Серафим, Богоизб¬ранная Отроковице, погибших Взыскание и всех скорбящих Радосте! Подаждь утешение и нам, в погибели и скорби сущим; разве бо Тебе иного прибежища и помощи не имамы. Ты едина еси радости нашея Ходатаица, и я ко Матерь Божия и Мати мило¬сердия, предстоящи у Престола Пресвятыя Троицы, можеши нам помощи, никтоже бо притекаяй к Тебе посрамлен отходит. Услыши убо и нас ныне в день погибели и печали пред Твоею иконою припадающих и со сле¬зами Тебе молящихся: отжени от нас належащия на нас скорби и беды в сей временней жизни, не лишены же сотвори Твоим все¬сильным ходатайством и вечныя нескончаемая радости в Царст¬вии Сына и Бога нашего. Аминь.

Молитва четвертая
Царице моя преблагая, Надеждо моя, Богородице, Приятелище сирым и странным Предстательнице! скорбя¬щим Радосте, обидимым Покровитель¬нице! Зриши мою беду, зриши мою скорбь: помози ми яко немощну, окорми мя яко странна. Обиду мою веси, разреши ту, яко волиши: яко не имам иныя помощи разве Тебе, ни иныя Предстатель-ницы ни благия Уте¬шительницы токмо Тебе, о Богомати, яко да сохраниши мя и покрыеши во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4
Взыщи нас погибающих. Пресвятая Дево, не по грехом бо нашим наказуеши нас, но по человеколюбию милуеши: избави нас от ада, болезни и нужды, и спаси нас.

Божией Матери пред Ее иконою «Не¬чаянная радость»
Икона именуется так потому, что многие, с верой и любовью прибегающие к помощи Пресвятой Богородицы, получают через эту икону нечаянную радость прощения грехов и благодатного утешения. Эта икона будит в каждом верующем утешительную веру в по¬мощь Царицы Небесной и чрез Нее в мило¬сердие Господа во всех наших делах, а так¬же в молитве за детей.

Молитва
О Пресвятая Дево, Всеблагаго Сына Мати Всеблагая, града и святаго храма сего Покровительнице, всех сущих во гресех, скорбех, бедах и болезнех верная Предстательнице и Заступнице! Приими молебное пение сие от нас, недостойных раб Твоих, Тебе возносимое, и якоже древле грешника, на всяк день многажды пред честною иконою Твоею молившагося, не презрела еси, но даровала еси ему нечаянную радость покаяния и преклонила еси Сына Твоего многим и усер¬дным к Нему ходатайством к прощению сего грешнаго и заблудшагося, тако и ныне не презри моления нас, недостойных рабов Твоих, и умоли Сына Тво¬его и Бога нашего, да и всем нам, с верою и умилением поклоняющимся пред цельбоносным образом Твоим, дарует не¬чаянную по коегождо потребе радость: грешником, погрязшим во глубине зол и страстей, — вседейственное вразумление, по¬каяние и спасение; сущим в скорбех и печалех — утешение; обретающимся в бедах и озлоблениих — совершенное сих избытие; малодушным и ненадеж-ным — надежду и терпение; в радости и изобилии живущим — непрестанное Благодетелю Богу благодарение; бедствующим — милосердие; сущим в болезни и долгонедужии и оставленным врачами — нечаемое исцеление и укрепление; иждившим от не¬дуга ум — ума возвращение и обновление; отходящим в вечную и нескончаемую жизнь — память смертную, умиление и сокруше¬ние о гресех, дух бодр и твер¬дую на милосердие Судии на¬дежду. О Госпоже Пресвятая! Умилосердися о всех чтущих всечестное Имя Твое и всем яви всемощный покров Твой и за¬ступление: во благочестии, чис¬тоте и честнем жительстве пребывающия до скончания их во благости соблюди; злыя благи сотвори; заблуждшия на путь правый настави; всякому делу благому и Сыну Твоему угодно¬му споспешествуй; всякое дело злое и богопротивное разруши; в недоумении и трудных и опас¬ных обстояниих обретающимся незримую помощь и вразумление с Небесе ниспосли, от искуше¬ний, соблазнов и погибели спа¬си, от всех злых человек и от врагов видимых и невидимых защити и сохрани; плавающим сплавай, путешествующим спутешествуй; сущим в нужде и гладе буди Питательница; неимущим крова и пристанища буди покров и прибежище; нагим подаждь одеяние, обидимым и неправедно гонимым — заступление; клевету, поношение и хуление терпящия незримо оправдай; клеветники и хулители пред всеми обличи; ожесточенно враждующим нечае¬мое подаждь примирение и всем нам — друг ко другу любовь, мир, и благочестие, и здравие с долгоденствием. Супружества в любви и единомыслии сохрани; супруги, во вражде и разделении сущия, умири, соедини я друг ко другу и положи им союз любве неразрушимый; матерем детородящим скорое подаждь разреше¬ние, младенцы воспитай, юныя уцеломудри, отверзи им ум к восприятию всякаго полезнаго учения, страху Божию, воздержа¬нию и трудолюбию настави; от домашния брани и вражды единокровныя миром и любовию огради; безматерних сирот буди Матерь, от всякаго порока и скверны отврати я и всему бла¬гому и богоугодному научи, прельщенныя же и во грех и нечистоту впадшия, скверну гре¬ха отъявши, из бездны погибели изведи; вдов буди Утешительни¬ца и Помощница, старости буди жезл; от внезапныя смерти без покаяния всех нас избави и всем нам христианскую кончину жи¬вота нашего, безболезненну, непостыдну, мирну и добрый ответ на Страшнем Судищи Христове даруй: преставльшияся в вере и покаянии от жития сего со Ан¬гелы и всеми святыми жити сотвори; скончавшимся внезап¬ною смертию милостива быти Сына Твоего умоли и о всех усопших, иже не имут сродни¬ков, о упокоении их Сына Твое¬го умоляющих, Сама буди непре¬станная и теплая Молитвенница и Ходатаица: да вси на Небеси и на земли ведят Тя, яко твер¬дую и непостыдную Предстательницу рода христианскаго, и, ведуще, славят Тя и Тобою Сына Твоего, с Безначальным Его Отцем и Единосущным Его Духом, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4
Днесь, вернии людие, духовно тор¬жествуем, прославляюще Заступницу усердную рода христианскаго, и притекающе к Пречистому Ея образу, взываем сице: О премилостивая Вла¬дычице Богородице, подаждь нам не¬чаянную радость, обремененным грехми и скорбьми многими, и избави нас от всякаго зла, молящи Сына Твоего, Христа Бога нашего, спасти души наша.

Божией Матери пред Ее иконою «Скоропослушница»
Благая Предстательница кающихся, возве¬стившая трапезарю Нилу: «...Пусть все пра¬вославные христиане обращаются ко Мне в нуждах, и Я не оставлю никого; всем с благо¬говением ко мне прибегающим, буду Пред¬стательница, и молитвы всех будут исполня¬емы Сыном и Богом Моим, ради Моего хода-тайства пред Ним, так что с этой поры будет именоваться сия Моя икона Скоропослушницею, потому что скорую всем притекающим к ней буду являть милость и исполнение про-шений». Пред этой иконой молятся также и за детей.
Молитва первая
Преблагословенная Владычице, Приснодево Богородице, Бога Слова паче всякаго слова на спасение наше рождшая, и бла¬годать Его преизобильно паче всех приявшая, море явльшаяся Божественных дарований и чудес приснотекущая река, изливающая благость всем, с верою к Тебе прибегающим! Чудотворному Тво¬ему образу припадающе, молимся Тебе, всещедрей Матери Человеколюбиваго Владыки: удиви на нас пребогатыя милости Твоя, и прошения наша, приносимая Тебе, Скоропослушнице, ускори исполнити, все, еже на пользу во утешение и спасение коемуждо устрояющи. Посети, Преблагая, рабы Твоя благодатию Твоею, подаждь недугующим цельбу и совершенное здравие, обуревае¬мым тишину, плененным свободу и различными образы стражду¬щих утеши, избави, всемилости¬вая Госпоже, всяк град и страну от глада, язвы, труса, потопа, огня, меча и иныя казни временныя и вечныя, Матерним Твоим дерзновением отвращающи гнев Божий: и душевнаго разслабления, обуревания страстей и гре-хопадений свободи рабы Твоя, яко да непреткновенно во всяком благочестии поживше в сем веце, и в будущем вечных благ сподобимся благодатию и человеколюбием Сына Твоего и Бога, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
О, Пресвятая Дево, Мати Господа Вышняго, Скоропослушная Заступнице всех, к Тебе с верою прибегающих! Призри с высоты небеснаго вели¬чия Своего на мене непотребнаго, припадающаго к иконе Твоей, услыши скоро смиренную молитву мене грешнаго и принеси ю к Сыну Своему: умоли Его, да озарит мрачную душу мою светом Божественныя благодати Своея и очистит ум мой от помыслов суетных, да успокоит страждущее мое сердце и исцелит раны его, да вразу¬мит мя на добрая дела и укрепит работати Ему со страхом, да простит вся содеянная мною злая, да избавит вечныя муки и не лишит небеснаго Своего Царствия. О Преблагословенная Богородице: Ты благоизволила еси нарещися во образе Своем Скоропослушница, по-велевающи всем притекати к Тебе с верою: не призри убо мене скорбнаго и не попусти погибнути мне в бездне грехов моих. На Тя по Бозе все мое упование и надежда спасения, и Тво¬ему покрову и предстательству пору¬чаю себе во веки. Аминь.

Предтече и Крестителю Господню Иоанну
Святой Предтеча и Креститель Господень Иоанн, величайший из пророков, завершает историю Церкви Ветхозаветной и открывает эпоху Нового Завета. Святой пророк Иоанн засвидетельствовал пришествие на землю Единородного Сына Божия. Ему молятся о детях.
Молитва первая
Крестителю Христов честный Пред¬тече, крайний пророче, первый мучениче, постников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя молю, и тебе прибегая не отрини мене от твоего заступления, не остави мя падшего многими грехи; обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением; очисти мя, грехи оскверненнаго, и понуди внити, иможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.

Молитва вторая
Крестителю Христов, проповедниче по¬каяния, кающагося не презри мене, но совокупляяся с вои Небесными, молися ко Владыце за мене, недостойнаго, унылаго, немощнаго и печальнаго, во многия беды впадшаго, утружденнаго бурными помыслы ума моего. Аз бо есмь вертеп злых дел, отнюдь не имеяй конца греховному обычаю, пригвожден бо есть ум мой земным вещем. Что сотворю? Не вем. И к кому прибегну, да спасена будет душа моя? Токмо к тебе, святый Иоанне, благодати тезоимените, яко тя пред Господем по Богородице вем больша быти рожденных всех, ты бо сподобился еси коснутися верху Царя Христа, вземлющаго грехи мира, Агнца Божия. Егоже моли за грешную мою душу, да поне отныне, в первый надесять час, понесу тяготу благую и прииму мзду с последними. Ей, Крестителю Христов, честный Предтече, крайний Пророче, первый во благодати мучениче, пост-ников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов! Тя мо¬лю, к тебе прибегаю: не отрини мене от твоего заступления, но возстави мя, низверженнаго многими грехи. Обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением, по¬неже обоего начальник еси: крещением омываяй прародительный грех, покаянием же очищаяй коегождо дело скверно. Очисти мя, грехами осквернен-наго, и понуди внити, аможе ничтоже скверно входит, в Царствие Небесное. Аминь.

Святителю Николаю, архиепископу Мир Ликийских, Чудотворцу
Молитва первая
О добрый наш пастырю и богомудрый наставниче, святителю Христов Николае! Услыши нас грешных, молящихся тебе и при-зывающих в помощь скорое предстательство твое; виждь нас не-мощньгх, отвсюду уловляемых, всякаго блага лишенных и умом от малодушия помраченных; потщися, угодниче Божий, не оставити нас в греховнем плену быти, да не будем в радость врагом нашим и не умрем в лукавых деяниих на¬ших. Моли о нас недостойных Содетеля нашего и Владыку, ему же ты со безплотными лики предстоиши: милостива к нам сотвори Бога нашего в нынешнем житии и в будущем веце, да не воздаст нам по делом нашим и по нечис¬тоте сердец наших, но по своей благости воздаст нам. На твое бо ходатайство уповающе, твоим предстательством хвалимся, твое заступление на помощь призыва¬ем, и ко пресвятому образу твое¬му припадающе, помощи просим: избави нас, угодниче Христов, от зол находящих на нас, и укроти волны страстей и бед возстающих на нас, да ради святых твоих мо¬литв не обымет нас напасть и не погрязнем в пучине греховней и в тине страстей наших. Моли, святителю Христов Николае, Христа Бога нашего, да подаст нам мирное житие и оставление грехов, душам же нашим спасение и велию милость, ныне и присно и во веки веков.

Молитва вторая
О великий заступниче, архи ерею Божий, Николае преблаженне, иже подсолнечную осиявый чудесы, призывающим же тя скорый услышатель являйяся, ихже присно предваряеши и спасаеши, и избав-ляеши, и от бед всяческих изъимаеши, от Бога данною ти чудес и даров благодатию! Услыши мя недостойнаго, с верою тя призывающа и молебное тебе приносяща пение; тебе бо ходатая на умоление ко Христу предлагаю. О пресловущий в чудесех, святителем высото! яко имеяй дерзновение, скоро Владыце предстани, и преподобнии свои руце молебне к Нему простри о мне грешнем, и от Него щедроты благости подаждь ми, и приими мя в свое заступление, и от всех бед и зол мя избави, от нашествия врагов видимых и невидимых сво- бождая, и тех всех наветы и злохитрства погубляя, и борющих мя во всей жизни моей отражая; прегрешением же моим прощение испроси, и спасена мя Христу представи и Царствия Небеснаго сподоби улучити за множество того человеколюбия, емуже подобает всяка слава, честь и поклонение, со безначальным его Отцем, и с Пресвятым и Благим и Животворящим Духом, ныне и присно и во веки веков.

Молитва третья
О всехвальный, великий чудотворче, святителю Христов, отче Николае! Молим тя, буди надеж¬да всех христиан, верных защититель, алчущих кормитель, плачу¬щих веселие, болящих врач, по морю плавающих управитель, убогих и сирых питатель и всем скорый помощник и покрови¬тель, да мирное зде поживем жи¬тие и да сподобимся видети славу избранных Божиих на небеси и с ними непрестанно воспевати Единаго в Троице покланяемого Бога во веки веков.
Молитва четвертая
О всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче! Помози ми, грешному и унылому, в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми, окаянному, умоли Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечнаго мучения, да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва пятая
О, всеблагий отче Николае, пасты¬рю и учителю всех верою притекаю¬щих к твоему заступлению и теплою молитвою тебе призывающих! Скоро потщися и избави Христово стадо от волков, губящих е; и всякую страну христианскую огради и сохрани святы-ми твоими молитвами, от мирскаго мятежа, труса, нашествия иноплемен¬ников и междоусобныя брани, от гла¬да, потопа, огня и напрасныя смерти; и якоже помиловал еси триех мужей в темнице сидящих и избавил еси их царева гнева и посечения мечнаго, тако помилуй и мене, умом, словом и делом во тьме грехов суща, избави мя гнева Божия и вечныя казни, яко да твоим ходатайством и помощию. Сво¬им же милосердием и благодатию Христос Бог тихое и безгрешное жи¬тие даст ми пожити в веце сем и избавит мя шуияго стояния, сподовит же деснаго со всеми святыми. Аминь.

Молитва шестая
О, всехвальный и всечестный архи¬ерею, великий чудотворче, святителю Христов, отче Николае, человече Бо¬жий, и верный рабе, мужу желаний, сосуде избранный, крепкий столпе церковный, светильниче пресветлый, звездо осиявающая и освещающая всю вселенную, ты еси праведник, яко финикс процветший, насажденный во дворех Господа своего: живый в Мирех, миром благоухал еси, и миро приснотекущее благодати Божия источаеши. Твоим шествием, пресвятый отче, море освятися, егда многочудесныя твоя мощи шествоваху во град Барский, от востока до запада хвалити имя Господне. О, преизящный и предивный чудотворче, скорый помощниче, теплый заступниче, пастырю пре-добрый, спасающий словесное стадо от всяких бед, тебе прославляем и тебе величаем, яко надежду всех хри¬стиан, источника чудес, защитителя верных, премудраго учителю, алчущих кормителю, плачущих веселие, нагих одеяние, болящих врача, по морю плавающих управителя, пленников свободителя, вдов и сирот питателя и заступника, целомудрия хранителя, младенцев кроткаго наказателя, ста¬рых укрепление, постников наставни¬ка, труждающихся упокоение, нищих и убогих изобильное богатство. Услыши нас, молящихся тебе и прибегающих под кров твой, яви предстательство твое о нас к Вышнему и исходатайст¬вуй твоими Богоприятными молитвами вся полезная ко спасению душ и телес наших: сохрани святую обитель сию (или: храм сей), всякий град и весь, и всякую страну христианскую, и люди живущыя, от всякого озлобле¬ния помощию твоею: вемы бо, вемы, яко много может молитва праведнаго, поспешествующая во благое: тебе же праведнаго по преблагословенней Деве Марии, предстателя ко Всемилостивому Богу имамы, и к твоему, преблагий отче, теплому ходатайству и заступлению смиренно притекаем: ты нас соблюди яко бодрый и добрый пастырь, от всяких врагов, губительства, труса, града, глада, потопа, огня, меча, нашествия иноплеменников, и во всяких бедах и скорбех наших подавай нам руку помощи и отверзи двери милосердия Божия; понеже не¬достойны есмы зрети высоту небес¬ную, от множества неправд наших: связани есмы узами греховными, и николиже воли Создателя нашего сотворихом, ни сохранихом повелений Его. Тем же преклоняем колена со¬крушенна и смиренна сердца нашего к Зиждителю своему, и твоего отеческаго заступления к нему просим: помози нам, угодниче Божий, да не погибнем со беззаконии нашими, избави нас от всякого зла, и от всякие вещи сопротивныя, управи ум наш, и укрепи сердце наше в правой вере, в ней же твоим предстательством и ходатайст¬вом, ни ранами, ни прещением, ни мором, ни коим гневом от Создателя своего умалени будем, но мирное зде поживем житие, и да сподобимся видети благая на земли живых, славяще Отца и Сына и Святаго Духа, единаго в Троице славимаго и поклоняемаго Бога, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Великомученице Варваре
Святая Варвара претерпела за веру христи¬анскую жесточайшие пытки от своего отца. Он же ее предал на новые мучения и смерть правителю города Мартиниану. Ей молятся о детях.

Молитва первая
Святая славная и всехвальная великомученице Варваро! Собраннии днесь в храме твоем Боже¬ственном люди, раце мощей твоих поклоняющий¬ся и любовию целующии, страдания же твоя муче-ническая, и в них самого Страстоположника Христа, давшаго тебе не точию еже в Него веровати, но и еже по Нем страдати, похвалами ублажающе, молим тя, известная желания наше¬го ходатаице: моли с нами и о нас, умоляемаго от Своего благоутробия Бога, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не отставит от нас вся ко спасению и житию нужная прошения, и дарует христианскую кончину жи¬воту нашему — безболезненну, непостыдну, мирну, Божественных Тайн причастну, и всем, на всяком месте, во всякой скорби и обстоянии требующим Его человеколюбия и помощи, вели¬кую Свою подаст милость, да благодатию Божиею и твоим теплым предстательством, душею и те-лом всегда здрави пребывающе, славим дивнаго во святых Своих Бога Израилева, не удаляющаго помощи Своея от нас всегда, ныне и присно, и во веки веков, аминь.

Молитва вторая
Премудрая и всекрасная святая великомучени¬це Христова Варваро! Блаженна еси, яко Премирная мудрость Божия плоть и кровь не яви тебе, но Сам Бог Отец Небесный, Иже тебе, верь ради от невернаго отца оставленную, изгнанную и умерщвленную, в дщерь Себе возлюбленную прият; за тленное земнаго имения наследие пло¬ти нетление дарова; труды мученическия упоко¬ением Небеснаго измени Царствия; временное твое житие, смертию Его ради пресеченное, сице-вою воспрослави почестию, яко душу с лики Небесных вчини духов, тело же, на земли в храме их ангельском положенное, ангелом заповеда сохранити цело, честно и многочудесно. Блаженна еси, Христу Сыну Божию, Жениху Небесному, уневещанная Дево, Егоже доброты твоея Рачителя имети желающи, всю себе страданием, ра¬нами, удов резанием и самыя главы усечением, аки тварьми дражайшими, потщалася еси украсити: да тако, яко жена, верна главе своей — мужу, Христу духом и телом соединишися не¬разлучно, глаголющи: обретох, Егоже возлюби душа моя, удержах Его и не оставих Его. Блажен¬на еси, яко Святый Дух на тебе почил есть, имже духовными духовная разсуждати научена, вся духи лукавствия во идолех яко пагубныя отри¬нула еси и Единаго Бога Духа познавши, яко истинная поклонница, духом и истиною кланятися изволила еси, проповеднически глаголющи: «Троицу чту, Едино Божество». Сию Святую Тро¬ицу, Юже в животе и смерти исповеданием и страданием своим прославила еси, умоли о мне, предстательнице моя, яко да и аз всегда трой¬ственною веры, любве и надежды добродетелию. Туюжде Святую Троицу почитаю. Имам светильник веры, но празден благих дел елеа: ты, мудрая дево, страдальческую плоть твою, крове испол¬ненную и ранами проливающуюся, аки светиль¬ник имущая, даждь от елеа твоего, да тем душев¬ную мою свешу украсивши, сподоблюся по тебе в Чертог Небесный. Пресельник аз есмь на земли и пришлец, якоже вси отцы мои; благ вечных наследнице и блаженная вечери в Царствии Не-беснем причастнице, яко в странствии жития, Трапезы Божественныя угодения, сице и во исхо¬де от мира желаемаго сподоби мя напутствования; и егда в конец сном смерти начну усыпати, коснися тогда изнемогающия плоти моея, яко иногда Ангел Илии, глаголющи: востани, яждь и пий: яко да благодатию Божественных Тела и Крове Тайн укреплен преиду в крепости яди тоя далекий путь смерти, даже до Горы Небесныя: и тамо, Егоже ты чрез три окна банныя прежде верою Бога Троицу узрела еси, Сего купно с тобою лицем к лицу да удостоюся видети и славити Его в некончаемыя веки. Аминь.

Молитва третья
Святая великомученице Христова Варваро! Моли с нами и о нас, рабах Божиих (име¬на), умоляемаго от Своего милосердия Бо¬га, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не отставит от нас вся ко спасению и житию нужная прошения, христианскую же кончину жития нашего безболезненну, непостыдну, мирну и Божественных Тайн причастну да дарует, да благодатию Божиею и твоим теплым предстательством, душею и телом всегда здрави пребывающе, славим дивнаго во святых Своих Бога Израилева, не удаляющаго помощи Своея от нас, всегда, ныне и присно и во веки веков.

Молитва четвертая
К тебе, яко ко истинному скораго исцеления и многочуднаго врачевания источнику, святая дево Варваро вели¬комученице, аз немощный прибегаю и к твоим святым мощам усердно при¬падая, молюся: виждь раны греховныя и всетелесную язву, виждь неможение души моея, и сие, обычным твоим милосердием и благостию понуждаема, исцелити потщися. Вонми гласу моле¬ния моего, не призри от окаяннаго ми сердца приносимое стенание, и вопль мой услыши, яко ты еси мое прибе¬жище. Святую, единосущную и нераз¬делимую Троицу, юже треми окнами в бане отеческой созданными изобра¬зила еси, о мне грешнем и нетерпели-вом рабе твоем моли, да помилует мя ныне и в день смерти моея. Поклонися Отцу Небесному: да мя, всеми грехми преклоненнаго и низу поверженнаго, воздвигнет на славосло¬вие Свое, и устроит мя всегда горе имети сердце, горняя мудрствовати, а не земная. Умоли Христа Сына Божия, иже молитву твою страдальче¬скую в темнице услыша, да мя лениваго к молитвам, и во унынии мнози, аки в темнице седяща, к скорому течению путем заповедей Божиих на-ставит и подаст непрестанно молитися усердное хотение. Призови и Духа Святаго, чистоты неизнуряемаго Источника, в подвизе страдальческом тя, чистую деву, ук¬репляющего и от стыда крылома Сво¬ими защищающаго, яко да и мне студному и нечистому, сердце чисто созиждет и дух прав обновит во утробе моей: паче же да призовет ми и подаст усердно подвизатися в житии чистом и укрепит мя на творение благих дел. Верую, яко вся сия можеши мне, о святая великомученице Варваро, у Пресвятыя Троицы исходатайствовати: и аще восхощеши, сильна еси помощи мне, яко прославившая Бога во удесех твоих страдальческих. И вем, дево святая, яко ничтоже тебе невозможно, токмо аще не презриши слез и воздыхания моего: сего ради к честней святых мощей твоих чудотворных раце припадаю и тебе, на небеси душею пребывающей, поклоняяся, дерзаю молитвенно глаголати: да будут уши твои внемлюще гласу молитвы моея. Многострадаль¬ное твое тело да уврачует многия души и тела моего страсти. Глава твоя, мечу преклоненная, да даст гла¬ве моей воду чистительную грехов. Власи твои, немилостивно торганнии, да привяжут мя к любви Божией. Устне твои честнии да заградят уста моя от празднословия и отверзут всег¬да возвещати хвалу Господню. Очи твои, видящие свет троический, да узрят и мое во благих желание, яко да бых и аз отвращал очи мои, еже не видети суеты, но всегда взирал на блаженство небесное. Рука твоя отсе¬чена да удостоит мя всегда воздевати руце к Вышнему и несплетати ими льщения. Сосца твоя, нещадно урезан¬ная, да будут ми столп от лица вражия крепкий. Нози твои, скорошествующии со светлою свещею в чертог Божий к Жениху Небесному, да сотворят, яко да и аз ногама моима шествую ко всякому делу благу: да будет светильник ногама моима шествую ко всякому делу благу: да будет светильник ногама моима закон Господень и свет стезям моим. Раны твоя от ран греховных да свободят мя. Кровь твоя, многократне в муче¬нии проливаемая, да очистит душу и тело мое от всякия скверны. Смерть твоя да не даст ми без исповедания и покаяния умрети: ибо аще в коем благодетельстве прославляема еси, но в сем наипаче, яко всяк, имеяй на¬дежду на тя и выну в помощь призываяй тя, от наглыя избежит смерти, от неяже и мене окаяннаго избави, дево чистая, великомученице Варваро, и всемощными твоими молитвами удо-стой мя одесную Христа Сына Божия стати и слышати глас глаголющий: «благий рабе и верный, вниди в ра¬дость Господа твоего». Аминь.

Ангелу-хранителю

Молитва первая
Ангеле Христов святый, к тебе припадая молюся, хранителю мой свя¬тый, преданный мне на соблюдение души и телу моему грешному от святого крещения, аз же своею леностию и своим злым обычаем прогневах твою препричистую светлость и отгнах тя от себе всеми студными делы: лжами, клеветами, завистию, осуждением, презорством, непокорст¬вом, братоненавидением и злопомнением, сребролюбием, прелюбодеянием, яростию, скупостию, объядением без сытости и опивством, многоглаголани-ем, злыми помыслы и лукавыми, гор¬дым обычаем и блудным взбешением, имый самохотение на всякое плотское вожделение, о злое мое произволение, его же и скоти безсловеснии не тво¬рят! Да како возможеши возрети на мя, или приступити ко мне, аки ко псу смердящему? Которыма очима, Ангеле Христов, воззриши на мя, оплетшася зле во гнусных делах? Да како уже возмогу отпущения просити горьким и злым моим и лукавым деяниям, в няже впадаю по вся дни и нощи и на всяк час? Но молюся ти припадая, храните-лю мой святый, умилосердися на мя грешнаго и недостойного раба твоего (имярек), буди ми помощник и за¬ступник на злаго моего сопротивника, святыми твоими молитвами, и Царст¬вия Божия причастника мя сотвори со всеми святыми, всегда, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая
Святый Ангеле, предстояй окаян¬ной моей души и страстной моей жизни, не остави мене грешнаго, ниже отступи от мене за невоздержание мое. Не даждь места лукавому демону обладати мною, насильством смертнаго сего телесе: укрепи бедствующую и худую мою руку и настави мя на путь спасения. Ей святый Ангеле Божий, хранителю и покровителю окаянныя моея души и тела, вся мне прости, еликими тя оскорбих во вся дни живота моего, и аще что согреших в прешедшую нощь сию, покрый мя в настоящий день, и сохрани мя от всякого искушения противнаго, да ни в коем гресе прогневаю Бога, и молися за мя ко Господу, да утвердит мя в страсе Своем, и достойна покажет мя раба Своея благости. Аминь.

Молитва третья
Ангеле Божий, хранителю мой свя¬тый, на соблюдение мне от Бога с небес данный! Прилежно молю тя: ты мя днесь просвети, и от всякаго зла сохрани, ко благому деянию настави, и на путь спасения направи. Аминь.

Молитва четвертая
О святый Ангеле, хранителю и покровителю мой благий! С сокрушенным сердцем и бо¬лезненною душею предстою ти, моляся: услыши мя, грешнаго раба своего (имярек), с воплем крепким и плачем горьким вопиющаго; не помяни моих беззаконий и не¬правд, имиже аз, окаянный, прогневляю тя по вся дни и часы, и мерзостна себе творю пред Создателем нашим Господем; явися мне милосерд и не отлучайся мене, сквернаго, даже до кончины моея; возбуди мя от сна греховнаго и пособствуй твоими молитвами прочее время живота моего без порока пре¬ити и сотворити плоды достойны покаяния, паче же от смертных падений греховных соблюди мя, да не погибну во отчаянии и да не порадуется враг о погибели моей. Вем воистинну и усты исповедую, яко никтоже таков друг и предстатель, защититель и по¬борник, якоже ты, святый Ангеле: предстоя бо Престолу Господню, молишися о мне, непотребнем, и паче всех грешнейшем, да не изъимет Преблагий души моея в день не¬чаяния моего и в день творения злобы. Не престай убо умилостивляя премилосердаго Господа и Бога моего, да отпустит согрешения моя, яже сотворих во всем житии моем, делом, словом и всеми моими чувствы, и, имиже весть судьбами, да спасет мя; да накажет мя зде по Своей неизреченней ми¬лости, но да не обличит и не истяжет мя онамо по Своему нелицеприятному право¬судию; да сподобит мя покаяние принести, с покаянием же Божественное Причащение достойне прияти, о сем паче молю и таковаго дара всеусердно желаю. В страшный же час смерти неотступен буди ми, благий хранителю мой, прогоняя мрачныя демоны, имущия устрашити претрепетную душу мою: защити мя от тех ловления, егда имам пре-ходити воздушныя мытарства, да храним тобою, безбедно достигну рая, ми вожделеннаго, идеже лицы святых и Горних Сил непрестанно восхваляют всечестное и великолепое имя в Троице славимаго Бога, Отца, и Сына и Святаго Духа, Емуже подобает честь и поклонение во веки веков. Аминь.
#582 | Марина »» | 02.01.2012 22:42 | ответ на: #574 ( Андрей Т. ) »»
  
3
Аминь!
#583 | Вера В. »» | 02.01.2012 22:50
  
3
Аминь!
  
#584 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 22:50
  
0
Молитва о больном, которому нет надежды на выздоровление, который мучится и мучит других, скорее был призван к Богу

Преподобному Афанасию Афонскому
Такую молитву Афанасий приносил каждый раз, когда предвидел, что больной не выздо¬ровеет, а умрет. Тогда преподобный служил всенощное бдение и к утру больного уже не было в живых.

Молитва
Преподобне отче Афанасие, изряд¬ный угодниче Христов и великий Афонский чудотворче, во дни земнаго жития твоего многия на путь правый наставивый и во царствие Небесное мудре руководивый, скорбныя утешивый, подающым руку помощи подавый и всем любезен, милостив и сострадален отец бывый! Ты и ныне, в небесней пребывая светлости, наипаче умножаеши любовь твою к нам немощным, в мори житейстем различие бедствующым, искуша¬емым духом злобы и страстьми, воюющими на дух. Сего ради смиренно молим тя, святый отче: по данней тебе от Бога благодати помози нам волю Господню в простоте сердца и смирении творити: искушения же вражия победити и свирепое страстей море да тако немокренно прейдем житейскую пучину и предстательством твоим ко Господу сподобимся достигнути обетованнаго нам Царствия Небеснаго, славяще Безначальную Троицу, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
  
#585 | Андрей Т. »» | 02.01.2012 22:58 | ответ на: #583 ( Вера В. ) »»
  
2
Молитва о спасении от Антихриста
(составлена последним Оптинским Старцем Нектарием)


Господи Иисусе Христе, Боже наш, Избави от обольщения близ грядущаго, богомерзкаго злохитраго антихриста; и избави от всех его козней. И укрой Духовнаго Отца нашего (Имя), всех нас духовных чад Его и всех Православных Христиан, от коварных сетей его в сокровенной пустыне Твоего спасения. И не дай нам, Господи, убояться страха диавольскаго паче страха Божия и отступить от Тебе и от Святой Церкви Твоей. Но дай нам, Господи, пострадать и умереть за Имя Твое Святое и Веру Православную, но не отречься от Тебе и не принять печати проклятия антихриста и не поклониться ему. Даждь нам, Господи, день и нощь слезы о грехах наших и пощади нас, Господи, в день Страшного Суда Твоего. Аминь.
#586 | Марина »» | 02.01.2012 23:16 | ответ на: #581 ( Андрей Т. ) »»
  
2
Аминь!
#587 | Вера В. »» | 03.01.2012 00:34 | ответ на: #585 ( Андрей Т. ) »»
  
2
Аминь.
#588 | Наталия Ш »» | 03.01.2012 12:38
  
4
О Премилосердый Боже, Отче, Сыне и Святый Душе, в нераздельной Троице поклоняемый и славимый, призри благоутробно на раба Твоего Андрея, болезнею одержимаго; отпусти ему вся согрешения его; подай ему исцеление от болезни; возрати ему здравие и силы телесныя; подай ему долгоденственное и благоденственное житие, мирные Твои и примирные блага, чтобы он вместе с нами приносил благодарные мольбы Тебе, Всещедрому Богу и Создателю моему. Пресвятая Богородица, всесильным заступлением Твоим помоги мне умолить Сына Твоего, Бога моего, об исцелении раба Божия Андрея. Все святые и ангелы Господни, молите Бога о больном рабе Его Андрее. Аминь.
#589 | Марина »» | 03.01.2012 15:59
  
2
Господи Боже наш, Иисусе Христе, Пречистыми Твоими устами Ты сказал нам: «Если двое из вас согласятся на земле просить о всяком деле, то чего бы ни попросили, будет вам от Отца Моего Небесного». С глубокой верой в непреложность слов Твоих и безмерное милосердие Твое просим Тебя — услышать рабов Твоих (протоиерея Андрея, иерея Филиппа, Егора, Евгению, Ирину, Ирину, Елену, Елену, Андрея, Алексея, Марину, Георгия, Веру, Анну, Ирину, Антона, Наталию и других присоединившихся к нам), согласившихся смиренно просить Тебя о тяжко болящих рабах Твоих:

протоиерее Андрее, болящем иерее Александре, отроковице Анне, Анастасии, Екатерине, Алексие, Инне, Людмиле, Людмиле, Корнелие, Евгение, Иване, Екатерине, Елене, Василие,Таисии, Романе, Ангелине, Галине, Анастасии, Христине, Сергее, Ларисе, Андрее, Алексее, Ларисе, Марии, Фотинии, Екатерине, Ирине, Марине, Александре, Евгение, Нине, Ларисе, Татиане, Стояне, Андрее, Владимире, Валентине, отроке Данииле, Эдуарде, Софии, Никите, Екатерине, Димитрие, младенце Марии, Александре, Еве, Зое, Данииле, Георгие, Максиме, Илие, Елисавете, Димитрие, Павле, отроковице Апполинарии, Наталии, Вере, Валентине, Ларисе, протоиерее Викторе, Константине, Людмиле, Анне, Раисе, Марии, Павле, младенце Георгие, Василии, Людмиле, Алле, Михаиле, Наталии, отроковице Дарии, младенце Софии, митрополите Владимире, Ольге, Сергие, Сергие, Маргарите, Александре, Алексее, Екатерине, Маргарите, Наталии, Драгише, Валерие, Марине, архимандрите Гаврииле, Нине, Валентине, Инне, Александре, Святославе, Марине, Андрее, схиигумене Илии, Владимире, Марине, Елене, Веронике, Нине, Александре, Александре, Артемие, Алексее, Валентине, Иоанне, Владиславе, младенице Анне, Елене, Анатолие, младенце Фотинии, Тамаре, схиархимандрите Ионе, Дарье, Елене, младенце Иоанне, Александре, Людмиле, Виталии, Людмиле, Елене!

— да подаждь им исцеление и дарование здравия и исполнения нашего прошения!

Однако не как мы хотим, а как Ты, Господи; да будет на всё воля Твоя святая. Аминь.
#590 | Ольга К. »» | 03.01.2012 16:03
  
2
Аминь.
#591 | Наталия Ш »» | 03.01.2012 16:04
  
2
Аминь.
#592 | Вера В. »» | 03.01.2012 16:05
  
1
Аминь.
#593 | Георгий О. »» | 03.01.2012 18:12
  
1
Аминь.
#594 | Марина »» | 04.01.2012 16:00
  
2
Господи Боже наш, Иисусе Христе, Пречистыми Твоими устами Ты сказал нам: «Если двое из вас согласятся на земле просить о всяком деле, то чего бы ни попросили, будет вам от Отца Моего Небесного». С глубокой верой в непреложность слов Твоих и безмерное милосердие Твое просим Тебя — услышать рабов Твоих (протоиерея Андрея, иерея Филиппа, Егора, Евгению, Ирину, Ирину, Елену, Елену, Андрея, Алексея, Марину, Георгия, Веру, Анну, Ирину, Антона, Наталию и других присоединившихся к нам), согласившихся смиренно просить Тебя о тяжко болящих рабах Твоих:

протоиерее Андрее, болящем иерее Александре, отроковице Анне, Анастасии, Екатерине, Алексие, Инне, Людмиле, Людмиле, Корнелие, Евгение, Иване, Екатерине, Елене, Василие,Таисии, Романе, Ангелине, Галине, Анастасии, Христине, Сергее, Ларисе, Андрее, Алексее, Ларисе, Марии, Фотинии, Екатерине, Ирине, Марине, Александре, Евгение, Нине, Ларисе, Татиане, Стояне, Андрее, Владимире, Валентине, отроке Данииле, Эдуарде, Софии, Никите, Екатерине, Димитрие, младенце Марии, Александре, Еве, Зое, Данииле, Георгие, Максиме, Илие, Елисавете, Димитрие, Павле, отроковице Апполинарии, Наталии, Вере, Валентине, Ларисе, протоиерее Викторе, Константине, Людмиле, Анне, Раисе, Марии, Павле, младенце Георгие, Василии, Людмиле, Алле, Михаиле, Наталии, отроковице Дарии, младенце Софии, митрополите Владимире, Ольге, Сергие, Сергие, Маргарите, Александре, Алексее, Екатерине, Маргарите, Наталии, Драгише, Валерие, Марине, архимандрите Гаврииле, Нине, Валентине, Инне, Александре, Святославе, Марине, Андрее, схиигумене Илии, Владимире, Марине, Елене, Веронике, Нине, Александре, Александре, Артемие, Алексее, Валентине, Иоанне, Владиславе, младенице Анне, Елене, Анатолие, младенце Фотинии, Тамаре, схиархимандрите Ионе, Дарье, Елене, младенце Иоанне, Александре, Людмиле, Виталии, Людмиле, Елене!

— да подаждь им исцеление и дарование здравия и исполнения нашего прошения!

Однако не как мы хотим, а как Ты, Господи; да будет на всё воля Твоя святая. Аминь.
#595 | Ольга К. »» | 04.01.2012 16:02
  
3
Аминь.
#596 | Наталия Ш »» | 04.01.2012 16:04
  
2
Аминь.
#597 | Георгий О. »» | 04.01.2012 16:07
  
1
Аминь.
#598 | Марина »» | 05.01.2012 15:59
  
1
Господи Боже наш, Иисусе Христе, Пречистыми Твоими устами Ты сказал нам: «Если двое из вас согласятся на земле просить о всяком деле, то чего бы ни попросили, будет вам от Отца Моего Небесного». С глубокой верой в непреложность слов Твоих и безмерное милосердие Твое просим Тебя — услышать рабов Твоих (протоиерея Андрея, иерея Филиппа, Егора, Евгению, Ирину, Ирину, Елену, Елену, Андрея, Алексея, Марину, Георгия, Веру, Анну, Ирину, Антона, Наталию и других присоединившихся к нам), согласившихся смиренно просить Тебя о тяжко болящих рабах Твоих:

протоиерее Андрее, болящем иерее Александре, отроковице Анне, Анастасии, Екатерине, Алексие, Инне, Людмиле, Людмиле, Корнелие, Евгение, Иване, Екатерине, Елене, Василие,Таисии, Романе, Ангелине, Галине, Анастасии, Христине, Сергее, Ларисе, Андрее, Алексее, Ларисе, Марии, Фотинии, Екатерине, Ирине, Марине, Александре, Евгение, Нине, Ларисе, Татиане, Стояне, Андрее, Владимире, Валентине, отроке Данииле, Эдуарде, Софии, Никите, Екатерине, Димитрие, младенце Марии, Александре, Еве, Зое, Данииле, Георгие, Максиме, Илие, Елисавете, Димитрие, Павле, отроковице Апполинарии, Наталии, Вере, Валентине, Ларисе, протоиерее Викторе, Константине, Людмиле, Анне, Раисе, Марии, Павле, младенце Георгие, Василии, Людмиле, Алле, Михаиле, Наталии, отроковице Дарии, младенце Софии, митрополите Владимире, Ольге, Сергие, Сергие, Маргарите, Александре, Алексее, Екатерине, Маргарите, Наталии, Драгише, Валерие, Марине, архимандрите Гаврииле, Нине, Валентине, Инне, Александре, Святославе, Марине, Андрее, схиигумене Илии, Владимире, Марине, Елене, Веронике, Нине, Александре, Александре, Артемие, Алексее, Валентине, Иоанне, Владиславе, младенице Анне, Елене, Анатолие, младенце Фотинии, Тамаре, схиархимандрите Ионе, Дарье, Елене, младенце Иоанне, Александре, Людмиле, Виталии, Людмиле, Елене!

— да подаждь им исцеление и дарование здравия и исполнения нашего прошения!

Однако не как мы хотим, а как Ты, Господи; да будет на всё воля Твоя святая. Аминь.
#599 | Наталия Ш »» | 05.01.2012 16:07
  
1
Аминь.
#600 | Ольга К. »» | 05.01.2012 16:11
  
2
Аминь.
Добавлять комментарии могут только
зарегистрированные пользователи!
 
Имя или номер: Пароль:
Регистрация » Забыли пароль?
© LogoSlovo.ru 2000 - 2024, создание портала - Vinchi Group & MySites
ЧИСТЫЙ ИНТЕРНЕТ - logoSlovo.RU